Uutena kuskina kyselisin että minkälaista ajopäiväkirjaa se laki oikeastaan edellyttää pidettävän? Aloitus / lopetus, kilometrit, tauot, jotain muuta? Entäpä mistä olette saaneet ajopäiväkirjanne, isännältä saatu malli on tarpeettoman monimutkainen sisältäen lähinnä euromääriä vuorosta ym turhaa, haussa olisi joku simppeli mihin saisi vain nuo tauot jne.
Ajopäiväkirjat
Tuore kuski
74573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Katos kun siinä pitää olla eriteltynä euroja lukuunottamatta just noi kaikki tiedot lisättynä kengännumerolla ja katodisädeoskilloskoopilla.
Sen voit ajovuoron jälkeen/aikana (tai fiksut täyttää joskus parikin viikkoa etukäteen) täyttää ihan miten parhaaksi näet.
Totuudesta huolimatta tietysti on taloudellisesti kannattavaa täyttää se ns. lain kirjaimen täyttämisen toteennäyttävällä tavalla. Totuuden kanssa sillä ei tarvi olla mitään tekemistä. Osa- ja muunneltuja totuuksia on hyvä käyttää.
Sen takia kuskit ei niitä juuri täytäkään koska niillä ei tarvi olla totuuden kanssa juuri mitään tekemistä eli on tavallaan turhaa hommaa (nimi tietysti saa olla oma), kun taasen mittarista tulostettavalla vuoro- tai väliraportilla näkyy ihan oikeastikin tapahtuneita juttuja. Mutta hyvä että ratsioissa katotaan vaan sitä lyikkärillä ajon aikana moottoritien mutkassa täytettyä versiota illan kulusta.
P.S. Isännän pitää sellainen värityskirja hommata, ei ole Sun tehtäväs!
Isännän homma on hankkia auton paperit, kuljettajan homma on hankkia, pitää ajan tasalla ja pitää mukanaan omat ajopäiväkirjat vaikkakin ajaisi useammassa eri tallissa.
En ole vielä vuodesta 1993 pitänyt koskaan mukana...
Eikä kannata. Järkevää on ottaa päiväsakkoja jos
ratsaavat. Järjetön paperihan se noin muuten on.
Varsinkin jos sattuu tietämään taksamittarin lukkokoodin, niin sieltä saat meneillään olevan vuoron raportin tulostettua jos tarvitaan. Tosin aika harva isäntä kertoo kuskille koodejaan, eikä pidäkään.
Kyllä sen vuororaportin saa tulostettua kuka vaan, eikä siihen tarvita mitään mittarin lukkokoodeja! 80e...
Kaikkia voidaan lukita. 80e myös.