Uutena kuskina kyselisin että minkälaista ajopäiväkirjaa se laki oikeastaan edellyttää pidettävän? Aloitus / lopetus, kilometrit, tauot, jotain muuta? Entäpä mistä olette saaneet ajopäiväkirjanne, isännältä saatu malli on tarpeettoman monimutkainen sisältäen lähinnä euromääriä vuorosta ym turhaa, haussa olisi joku simppeli mihin saisi vain nuo tauot jne.
Ajopäiväkirjat
7
4550
Vastaukset
- Kirjakauppa
Katos kun siinä pitää olla eriteltynä euroja lukuunottamatta just noi kaikki tiedot lisättynä kengännumerolla ja katodisädeoskilloskoopilla.
Sen voit ajovuoron jälkeen/aikana (tai fiksut täyttää joskus parikin viikkoa etukäteen) täyttää ihan miten parhaaksi näet.
Totuudesta huolimatta tietysti on taloudellisesti kannattavaa täyttää se ns. lain kirjaimen täyttämisen toteennäyttävällä tavalla. Totuuden kanssa sillä ei tarvi olla mitään tekemistä. Osa- ja muunneltuja totuuksia on hyvä käyttää.
Sen takia kuskit ei niitä juuri täytäkään koska niillä ei tarvi olla totuuden kanssa juuri mitään tekemistä eli on tavallaan turhaa hommaa (nimi tietysti saa olla oma), kun taasen mittarista tulostettavalla vuoro- tai väliraportilla näkyy ihan oikeastikin tapahtuneita juttuja. Mutta hyvä että ratsioissa katotaan vaan sitä lyikkärillä ajon aikana moottoritien mutkassa täytettyä versiota illan kulusta.
P.S. Isännän pitää sellainen värityskirja hommata, ei ole Sun tehtäväs!- voittaja
Isännän homma on hankkia auton paperit, kuljettajan homma on hankkia, pitää ajan tasalla ja pitää mukanaan omat ajopäiväkirjat vaikkakin ajaisi useammassa eri tallissa.
- Renki
voittaja kirjoitti:
Isännän homma on hankkia auton paperit, kuljettajan homma on hankkia, pitää ajan tasalla ja pitää mukanaan omat ajopäiväkirjat vaikkakin ajaisi useammassa eri tallissa.
En ole vielä vuodesta 1993 pitänyt koskaan mukana...
- Työntäjä
Renki kirjoitti:
En ole vielä vuodesta 1993 pitänyt koskaan mukana...
Eikä kannata. Järkevää on ottaa päiväsakkoja jos
ratsaavat. Järjetön paperihan se noin muuten on. - Renki
Työntäjä kirjoitti:
Eikä kannata. Järkevää on ottaa päiväsakkoja jos
ratsaavat. Järjetön paperihan se noin muuten on.Varsinkin jos sattuu tietämään taksamittarin lukkokoodin, niin sieltä saat meneillään olevan vuoron raportin tulostettua jos tarvitaan. Tosin aika harva isäntä kertoo kuskille koodejaan, eikä pidäkään.
- jakke855
Renki kirjoitti:
Varsinkin jos sattuu tietämään taksamittarin lukkokoodin, niin sieltä saat meneillään olevan vuoron raportin tulostettua jos tarvitaan. Tosin aika harva isäntä kertoo kuskille koodejaan, eikä pidäkään.
Kyllä sen vuororaportin saa tulostettua kuka vaan, eikä siihen tarvita mitään mittarin lukkokoodeja! 80e...
- Anonyymi
jakke855 kirjoitti:
Kyllä sen vuororaportin saa tulostettua kuka vaan, eikä siihen tarvita mitään mittarin lukkokoodeja! 80e...
Kaikkia voidaan lukita. 80e myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4783595Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422968Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872886SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1502774- 1652123
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012085Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä141944- 1021854
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501569Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361530