ei makkaraa hevosista!

kirjoittakaa kaikki samaa mieltä olevat tänne:

http://adressit.com/makkaraako
181066
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

kunnon hevosmeetwurstihan on parasta mitä voi ruisleivän päälle laittaa...

Äänestä

Minulla on ollut monia hevosia, vanhin 28 v. Miksi hevosta ei saisi päiviensä päätteeksi laittaa makkaraksi? Ampuminen on kivuttomin keino lopettaa hevonen ja näin liha menee hyödyksi. Olen kerran lopetuttanut yhden varsan ja tiedän miten kammottavaa piikkilopetus voi olla! Järki siis käteen! Jos hevosta ei saa lihoiksi vaan pitää lopettaa kalliisti niin hevoset menevät sairainakin vaan kiertoon ja niitä annellaan ettei tarvitse maksaa lopetus ja ruhonvientimaksuja. Jos liha pysyy arvossaan, hevosia ei annella ilmaiseksi minne vaan.

Äänestä
  • Tuon adressin kerääjä ei ilmeisesti osaa ajatella :( ei ymmärrä mikä on hevoselle armollisinta.

    Äänestä

  • mieltä minäkin on itseasiassa eläinsuojelu teko syödä hevosen lihaa.Ennen maksettiin hyvin ja teurashinta hevosetkin oli arvossaan.Nyt annetaan huonoihin paikkoihin tai todellakin kiertoon sairaitakin.Ainoa huono asia ettei suomessa paljoa teurasteta,teurastamot ei ota pitää käsitellä erikseen.Suomeen tuodaan paljon ulkomailta lihaa ja ties missä oloissa olleet nämä hevoset.On puhuttu jopa suomesta vietävän ulkomaille hevosia ja kuljetukset kamalia.Adressi suomalaisten hevosten teurastamis asioiden kuntoon laittamisesta olisi paikallaan.Nyt on niitä haaskoina karhujenkuvauspaikoilla ja ties mitä.Lisääntyy varmasti kuolemat hoidon puutteessa.Englannissa ei syödä hevosenlihaa ja hevosia hylätään kuin kissoja meillä ikään.Puhutaan mm. puistoponeista ja viedään kai ulkomaille.Kaikki ei todellakaan sitä ilmaista hevostaan viitsi kalliisti lopettaa.Hautauskin ongelmallista isoa ruhoa ei mihin vaan voi laittaa.

    Äänestä

  • Oon ihan samaa mieltä! nyt joka paikka pursuu huonokuntoisia rääkättyjä otuksia ku niitä ei saa enää laitettuu teuraaks ja se on musta paljon julmempaa ku makkaraks laitto.

    Äänestä

Ja ikä adressin kerääjällä oli?
Ja mihin ajattelit adressin lähettää?
Hyvin vähissä meetvursteissa käytetään enää hevosta.
SAIRAAT eläimet viedään sairasteurastamolle eikä niiden ruhoja käytetä ihmisten ruuaksi.Terveet eläimet teurastetaan ihan eri paikassa kuin sairaat.
Ottaisit nyt asioista ensin selvää ennenkuin tuollaisia alat tänne kirjoittelemaan.
Pitäisi vanhempien vähän katsoa lastensa perään,mitä he kirjoittelevat nettiin.

Äänestä

Murheen murtamina raukat hevoset möllöttävät tallissa päivät pitkät..Josku joku käy päästämässä ulos ja ruokkimassa..VARMASTI ON UNELMA ELÄMÄÄ!!!

Äänestä

Hei kaveri! Kasva aikuiseksi ja ymmärrä normaali järjellä. Oon pitäny hevostilaa vuosia ja silloin tällöin tulee ns.ongelmajätteitä talliin. En viitsi ees lähteä viemään niitä mihkää senkummempaan lihanjalostus laitokseen ja jos soitan lahti auton nii se maksaa jo melkein sen verra et mun ei kannata sitä tähä tilaa. Nykysin oon käyttäny näitä kotilahtareita.En saa kaakista, ku 50 ekee, mut se on kotia päin seki, jos elukka on vaivanen päästään tai rajoistaan tai muuten.

Äänestä

Totta kai hevosesta tehdään makkaraa!

Äänestä

Naminami.. MTÄ HELEVETIN HAITTAA ON, JOA KAAKISTA TEHHÄÄN LIHAA?!??!?!??! SIIS LUULETKO OLEVASI SUUUUUURKIN ELUKOITTENFRENDI, KUN OIKEIN YRITÄT SAADA IHMISET KIRJOTTAMAAN TOLLASEN VITUN ADRESSIN?!?!?! HEVOSET ON LUOTU LIHAKSI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

SIIS HEVOSTEN SAIRAUDET EI TARTU IHMISEEN, PERKELE!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • kuulostaa hyvin karulle mutta fakta. Hevoset luokitellaan ongelmajätteiksi, minne ajattelit hevosesi sitten laittaa kun aika koittaa?

    Haudata et saa edes omille maille mikäli pohjavesistöaluetta ja haudan syvyys oli pikkuisen enemmän kuin pari metriä.
    Ymmärtääkseni osassa kunnista myös terveystarkastajalta lupa jne.

    Nämä ovat niitä ikuisuus kysymyksiä joten tapelkaapa sittenkin ihan rauhassa jooko? minen puutu tähän enään ^_^

    Äänestä

Ota nyt vähän selvää teurastamojen ja lihajalostamojen toiminnasta ennen kuin alat tuommoista soopaa kirjoittaa mihinkään adressiin.

Miten sinä sitten muista eläimistä tehtyä makkaraa pystyt syömään? Vai mistä luulet että Gotler ja Lauantai on tehty?? Porkkanasta?

Teurastamo kuulostaa julmalta paikalta, mutta itse asiassa siellä eläin lopetetaan asiantuntevasti, tuskia aiheuttamatta. Hevostenkin kärsimykset johtuvat kyllä ihan muista "elämänvaiheista" kuin teurastamolle joutumisesta. Hevosia ei kasvateta lihakarjana, vain syötäväksi, mutta mitään väärää ei ole siinä että niiden liha käytetään järkevällä tavalla.

Äänestä
  • Hevosen lihan syönti ON eläinsuojeluteko! Kumpi parempi: Jalkansa rikkonut tms itsensä telonut hevonen lopetetaan oman tallin pihalla, jolloin hevosta ei tarvitse liikoja enää liikutella. VAI: Raajarikkoa hevosta kuljetetaan rahtina rekassa, junassa, laivassa ym useita satoja kilometrejä ulkomaiseen teurastamoon, jossa teurastustavat ei välttämättä olekkaan niin eläinystävälliset kuin täällä Suomenmaalla. Kyllä oma hevoseni tulee saamaan armahduksensa omassa talliympäristössä, jossa se tuntee olonsa turvalliseksi. Nää kaikki hevosruhon sijoitus -ongelmat ratkeis ihan sillä, et suomalaiset rupeis syömään sitä hevosenlihaa, ettei sitä tosiaan tartte laittaa maan alle hukkaan.

    Äänestä

Ehei, ehei vaan juuri makkaraksi, fileeksi, paistiksi ja muuksi lihat ja mukamas-ruho-ongelmat ratkaistaisiin sillä, että ne käytettäisiin koiranruokateollisuudessa hyödyksi. Taljat ja jouhet käsityöihmisille. Pitäisi jonkun aloittaa keräämään adressia hevosenlihan syömisen puolesta, niin sitten kävisin nimeni alle heilauttamassa.=)

Ottakaas saamelaisten poronhoidosta sen verran esimerkkiä heppaihmiset, että katsokaas kuinka hienosti poro jalostuu erinäisiksi tuotteiksi. Koko eläin hyödynnetään ja sitä arvostetaan, kuten mekin hevosiamme. Hyvä LAPPI, hyvä SAAME!

Äänestä
  • laittaisin mmineni adressiin hevosen lihan syönnin puolesta. :)

    Äänestä

Musta hevosista EI sais tehä meetvurstia!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pony kirjoitti:

kirjoittakaa kaikki samaa mieltä olevat tänne:

http://adressit.com/makkaraako

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu