Miltä kurkun taimi näyttää?

Henni.

Yritin jo googlea, ei löytynyt. Eli osaisiko joku täällä kertoa, miltä aivan pieni kurkun taimi näyttää! Saatoin kylvää kurkkuni liian aikaisin, ja nyt sitten jännitetään, että nouseeko mitään vai veikö halla ja sade kaiken. Penkissä kasvaa jos jonkinlaista rikkaruohoa, en vain erota että mikä voisi olla kurkkua ja mikä jotain muuta.

3

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • läpyskä

      Semmoset pari majavan hännän mallista läpyskää sieltä ekaksi pukkaa, ja sitten seuraava vinkki on Kanadan lippu - eli vaahteran lehti.

      • Henni.

        Kiitos. Noilla vinkeillä tunnistin peräti yhden taimen... Pitää varmaan kylvää lisää siemeniä, kun vain yksi on itänyt vaikka siemenet ovat olleet maassa vaikka kuinka kauan. :-(


    • Sasun

      Kurkun taimet olisi kannattanut esikasvattaa sisällä ja siirtää sitten kunhan olet koulinut ne niin ulos. On niin hitaita kasvamaan ilman esikasvatusta. Siten tein minä ja ovat jo hyvässä kasvussa, samoin kesäkurpitsat kasvavat ulkona. Viime vikolla laitoin ne vasta ulos, jotta eivät saisi liikaa kylmää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      51
      6590
    2. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      69
      5498
    3. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      102
      4877
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      27
      3615
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      205
      3191
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      41
      3005
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      24
      2914
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2819
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      156
      1661
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      345
      1603
    Aihe