Kyselisin vaan, että onko jotain haittoja, jos laitan pitkärikisen perämoottorin (40hv) semmoseen veneeseen, johon riittäisi lyhytkin?
Pitkärikinen lyhyeen perälautaan?
Wasicka
114000
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No totta helvetissä siitä on haittaa. Olisi aika epätaloudellinen, koska alhaalla roikkuva perä aiheuttaa melkoisen vastuksen.
Sikäli kun mahdollista kannattaa vähän rakennella ja nostaa perälautaa pitkälle sopivaksi... jos jo omistat veneen ja sen pitkärikisen.
Mahtaako tulla hyvä? Vaikka rakenteen saisikin tarpeekti tukevaksi, jää silti painopiste aika ylös.
Mitähän nyt höpsit. Ihan yhtä ylös painopiste tulee vaikka ostaisit kaupasta suoraan pitkärikiselle koneelle tehdyn veneen, kuin että korotat lyhytrikiselle koneelle tarkoitetusta veneestä perälautaa. Lopputulos on täsmälleen samanlainen.
se vene vaan on eri. Ehkä siihen on joku syy miks siinä on lyhyt. Ei kannata rakennella
Ehkä noin, sitä tilannetta en tullut ajatelleeksi. Ajattelin vain, että lyhytrikiselle suunnitellusta veneestä tehdään pitkärikiselle sopiva.
Jos omaa venettäni muuttaisin tuolla tavoin, menisi vakavuus varmasti. Onneksi ei ole tarvetta miettiä asiaa. Perämoottorin sijainti veneessä on painopisteen kannalta aika ongelmallinen.
Yleensäkin olen sitä mieltä, että kotikonstein harvoin saa hyvää lopputulosta aikaan. Koskee niin veneen rakenteellisia muutoksia kuin moottorin viritystä. Parempi on hankkia valmiiksi sopivat palikat.
Kyse on siitä, että aikanaan tehtiin pääasiassa lyhytrikisiä koneita ja veneiden perälaudat tehtiin niille sopiviksi. Jossain vaiheessa huomattiin, että lyhytrikisillä koneilla moottorikaivosta tulee niin matala, että se hörppää etenkin hidastettaessa aina vettä ja alettiin tekemään pidempirikisiä koneita. Ja toki veneetkin tehtiin niille sopiviksi. Nykyisin ei kyllä taideta edes tehdä lyhytrikisille koneille veneitä.
...12cm.,ja toimii oikein hyvin.On kokemusta.
Että mites rakensit korotusosan?
22mm.filmi pinta koivuvaneri perän päälle.Sivuista täkki pulteilla.Kone kaukalon ala reunasta laminoidaan 3 kerrosta lasikuitu mattoa.Jos epäilyttää kestääkö,pulttaa jostain paksusta metallista 15cm.tukipalat uuden ja vanhan osan läpi.
oikein näppärä metallimies tai -nainen voi tietysti lyhentää rikiä. Eihän siellä mene kuoren lisäksi kun akseli ja vesiputki...oliko vielä joku vaihdetanko? Pätkä välistä pois. Tai sitten helpommin romuttamolta vaihtoriki.