Kapkaupunki, minkä kokoinen?

Tulossa ollaan

Minkä kokoinen Kapkaupunki on? Keskustan koko, entä esikaupunkialueen eteäisyys keskustasta???
Helmikuussa ollaan tulossa, kunhan löydetään mieluinen majoitus. Nyt on paikkoja tarjolla useita, mutta etäisyys keskustaan askarruttaa.

4

1302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siellä asunut

      Kapkaupungissa kompakti ydinkeskusta, jonka tursti selvittää mainiosti jalkaisin. Myös tärkeimmät nahtävyydet ja museot sijaitsevat juuri siellä. Liikkukaa kuitenkin jalkaisin silloin, kun kansaa on kaduilla
      (yöllä/sunnuntaisin taksilla). Suosittelen majoittumista nimenomaan hieman ydinkeskustan ulkopuolelle, esim. rantabulevardin ympäristössä on paljon eritasoista majoitusta tarjolla ja yhteydet sieltä erinomaiset joka suuntaan julkisillakin.
      Waterfrontin alue on luku sinänsä ja jo nyt varsinainen turistikeskus. Siellä katsomisen arvoista mm. eräs maailman hienoimmista meriakvaarioista. Käykää ihmeessä myös Robben islandilla, joka kuuluisa Mandelan vankilasaari. Laivat sinne lähtevät juuri Waterfrontin laiturista. Käykää myös pöytävuorella, viinialueilla sekä ajelu järjestetyllä bussiajelulla mustien slummeihin on kokemisen arvoinen. Alkää unohtako myöskään mustien toria, joka auki joka sunnuntai stadionilla. Helmikuu hyvää aikaa lomailla siellä.

      • Tulossa ollaan

        Kiitos tiedosta. hienoa, että näit viestini.
        Meille tarjottiin tänään Kapkaupungista vajaan sadan kilometrin päässä (sisämaan suuntaan) olevaa uudehkoa hotellihuonetta. Mitä arvelet?


      • siellä asunut
        Tulossa ollaan kirjoitti:

        Kiitos tiedosta. hienoa, että näit viestini.
        Meille tarjottiin tänään Kapkaupungista vajaan sadan kilometrin päässä (sisämaan suuntaan) olevaa uudehkoa hotellihuonetta. Mitä arvelet?

        Jos valaiset mihin suuntaan, niin kerron lisää...


    • Observeri

      Jos aiotte viettää aikaa itse kaupungissa niin en valitsisi majoitusta kovin kaukaa keskustasta. Esikaupungeista ei välttämättä saa kovin helposti taksia ja ne saattavat kuitenkin olla aika kaukana. Kun kerta olette tänne asti tulossa niin en suunnittelisi koko lomaa pelkästään itse kaupungin keskustan tai Waterfrontin varaan, molemmat on äkkiä koluttu. Suosittelen auton vuokraamista ja kiertelyä lähiseudulla (viinialueet, Simon´s town, Cape of Good Hope, Little Karoo jne jne). Pari viikkoa saa helposti kulumaan pelkästään niissä pakollisissa nähtävyyksissä.

      Kapkaupunki on täynnä Bed & Breakfast paikkoja jotka ovat hotelleja paljon viihtyisämpiä. Niitä löytyy jopa ihan keskustasta lukuisia ja hintataso on HUOMATTAVASTI keskustan hotelleja edullisempi. Ohessa pari hyvää linkkiä B&B -paikkoihin:

      http://www.sa-venues.com/westcape2.htm
      Katso Cape Town City Bowl kohdan alta. Suosittelen kaupunginosaa nimeltään Oranjezicht. Varsinaiseen keskustaan kävelee 20 minuutissa ja takaisin 50 minuutissa ylämäestä johtuen ;)

      http://www.discoverthecape.com/bed-and-breakfast-ct.html
      Sivuilla hyvä karttahaku jonka avulla saa hyvin hahmotettua Kapkaupungin aluetta.

      http://www.tourismcapetown.co.za/
      Lisää majapaikkoja ja vähän kaikkea Kapkaupungista ja lähitienoosta.

      Helmikuu on High Season -aikaa, joten sen majapaikan varaaminen on todellakin jo ajankohtaista. Kannattaa olla suoraan yhteydessä majapaikkoihin ja pyytää tarjousta sekä kertoa toiveista. Etelä-Afrikkalaiset ovat höveliä porukkaa jotka auttavat mielellään, joten rohkeasti e-mailia matkaan. Jos kerrot hieman enemmän suunnitelmistanne niin pistetään lisää vinkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2638
    2. 139
      2017
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1332
    4. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1306
    5. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1226
    6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      29
      1174
    7. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1161
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1142
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1119
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1078
    Aihe