voiko eurooppalaista sähkölaitetta käyttää

huonosti matkalle valmistau...

Voinko käyttää kotimaisia sähkölaitteita amerikoissa pelkällä adapterilla? Voiko 110V virta vahingoittaa laitteita?

7

1459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laitteesta

      Tarkista viel herzit mutta ei se 110v
      vahingoita jos laite on 220-240v.
      Se joko ei toimi lainkaan tai sitten
      pelaa todella huonosti/hiljaa.

      Hyvä kun et kertonut mistä laitteesta
      on kyse niin ei tarvitse paremmin selostaa ;)

      • ei avaudu

        ihmeen herzit se sähköteknikko pyytää tarkastaa ? eihän siinä nyt äänen kanssa ole mitään tekemistä ?
        Suurin osa kuten partakoneet, föönit jne toimii 110V ja kun muistaa ostaa vain adapterin. siis sovitteen pistokkeeseen kun jenkeillä oma versio.


      • huonosti matkalle valmistau...

        hiukset tuli kuiviksi vähemmälläkin teholla, saa nähdä miten akkujen kanssa käy ;)
        kiitos avuista


      • teknikko
        ei avaudu kirjoitti:

        ihmeen herzit se sähköteknikko pyytää tarkastaa ? eihän siinä nyt äänen kanssa ole mitään tekemistä ?
        Suurin osa kuten partakoneet, föönit jne toimii 110V ja kun muistaa ostaa vain adapterin. siis sovitteen pistokkeeseen kun jenkeillä oma versio.

        "Even if voltages are similar, a 60-hertz clock or tape recorder may not function properly on 50 hertz current."


      • laturi...
        ei avaudu kirjoitti:

        ihmeen herzit se sähköteknikko pyytää tarkastaa ? eihän siinä nyt äänen kanssa ole mitään tekemistä ?
        Suurin osa kuten partakoneet, föönit jne toimii 110V ja kun muistaa ostaa vain adapterin. siis sovitteen pistokkeeseen kun jenkeillä oma versio.

        ei toiminut minulla adapterin kanssa USA:ssa. Jouduin ostamaan uuden laturin paikanpäältä (n.13$). Kameran ja videokameran latauksessa sensijaan ei ollut ongelmia. Lataus ongelmat johtuivat nimenomaan väärästä 50Hz taajuudesta, jota kännykän laturini ei tunnistanut.


    • aika sentään

      Pääsääntö olisi ehkä se, että mitään sellaista sähkölaitetta, joka ei ole nimenomaan matkustavan ihmisen jokapäisäiseen käyttöön tarkoitettu, ei kannata edes raahata mukaan. Eli parranajokone miehillä toimii erittäin suurella todennäköisyydellä.
      Jos muita vehkeitä aikoo ottaa mukaan niin sitten täytyy etsiä joku sähköasioista ymmärtävä tuttava, joka osaa lukea laitteen tyyppikilvistä toimiiko se 110V / 60 Hz verkkosähköllä.
      Ja sitten se toinen juttu, periltä ei kannata ostaa minkäänlaista sähkölaitetta mukana tuotavaksi, ellei ole täsmälleen selvillä itse näistä sähköasioista puhelinstandardeista videostandardeista.
      Ja näiltä palstoilta on turha kysyä laajoja epämääräisiä kysymyksiä.
      Huippuesimerkki turhasta laitteesta voisi olla silitysrauta. Tavallisella eurooppalaisella standardivehkeellä ei taatusti silitetä yhtään mitään jenkkisähköllä.

      • Jotain sähköstä tietävä

        Joistakin kodinkoneliikkeistä on mahdollista ostaa invertteri joka pystyy muuttamaan tuon 110V/60Hz meillä myynnissä oleviin laitteihin sopivaan muotoon eli 230V/50Hz. Toki samalla pitää myös varmistua siitä että itse pistoke on oikeaa tyyppiä, jotta sen edes saa kiinni siihen pistorasiaan.

        Esimerkiksi monissa kannettavan tietokoneen virtalähteissä on tällainen invertteri sisäänrakennettuna jolloin ko. virtalähde toimii niin 110V/60Hz kuin 230V/50Hz -verkoissa. Olen mielestäni kohdannut myös joihinkin puhelimien latureihin joissa on tällainen ominaisuus. Sisäänrakennetun invertterin löytää suurimmalla todennäköisyydella laitteista, joissa on muuntaja. Tämä siitä syystä, että tällöin invertterin lisääminen laitteeseen on huomattavasti halvempaa, kuin laitteeseen joka käyttää suoraan 230V jännitettä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      162
      3556
    2. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      21
      3489
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      41
      2911
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      11
      2834
    5. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      126
      2733
    6. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      108
      1818
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      85
      1553
    8. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      4
      1518
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1396
    10. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1355
    Aihe