Sain uuteen autoon mukaan ko. navigaattorin, jossa mukana tuli Skandinavian kartta. Olen tuota testaillut, ja ihan kohtuullinen on. Pettymys on kuitenkin siinä, että esim. oma kotikatuni (rakennettu pari vuotta sitten) Helsingissä ei näy kartalla. Samoin olen huomannut, että muitakin uudempia katuja puuttuu. Helsingin keskustassa navigaattori kehoitti myös kerran kääntymään kadulle, jonne kääntyminen oli kuitenkin kielletty (yksisuuntainen).
Kaikesta päätellen kartta ei ole ajan tasalla. Mistään en löytänyt kartan päivitysmahdollisuutta.
Onko kellään parempaa tietoa, saako karttaa päivitettyä?!
Navman iCN 330 - skandikartan päivitys?!
13
20677
Vastaukset
- juupajuu
ottaa yhteys auton myyneeseen liikkeeseen! Toisaalta eikö mukana tullut mitään papereita josta ilmenee maahantuoja/päivitykset. Tuolla oleva linkki väittää että päivityksiä ei ole..tiedä sitten
http://www.arwidson.fi/navman/paivitykset.html- ap.
ei helvetti. Joku antaa laitteelle 8 arvosanan, miinuksena vain "että ohjaa kiellettyihin ajosuuntiin tai vääriin osoitteisiin"!
- nettisivuilta
www.navman.com saa ostaa karttapäivityksiä.
- M-Koo
Valmistaja vastasi kyselyyni. Lupasivat Skandinavian kartan päivityksen neljän viikon sisällä. Päivitys tulee myyntiin ainakin Navmanin verkkoshoppiin -> www.navmanstores.com/eu/.
- julle7
soitin arwidsonille ja he sanoivat että 330.ssa on uusin kartta ja että päivitys tuleepi ensi vuonna.
ostin sellaisen perjantaina ja olen tosi tyytyväinen kännykkä tomtom.in jälkeen.
hintakaan ei päätä huimannut= 199e - sait
julle7 kirjoitti:
soitin arwidsonille ja he sanoivat että 330.ssa on uusin kartta ja että päivitys tuleepi ensi vuonna.
ostin sellaisen perjantaina ja olen tosi tyytyväinen kännykkä tomtom.in jälkeen.
hintakaan ei päätä huimannut= 199eMissä niitä on tolla hintaa myynnissä?
- .....
ei sieltä löydy edes 20v. vanhoja katuja
- rlaa
Ostin ko. laitten huutonetistä n.125 euroa. Laite on toiminut ainakin alku hankaluuksien jälkeen ihan ok.
- "hilavitkutin"
Navman ICN 330 GPS. Riittävät perustarpeet, helppo käyttää, ei pahimpia "moukkuja" ohjaa joskus kiellettyihin ajosuuntiin, ei löydä uusimpia teitä, mutta ohjaa aina lähituntumaan. Kelpolaite, kulkee mukana muuallakin kuin autossa. 8 .
- delle
Paska värkki koko Navman.
Esim matkalla Himangalle Kokkolan kautta haluaa välttämättä kierrättää Kajaanin tien kautta ja sitten ajattaa mettätietä pitkin....kun oikeasti pitäisi vain ajaa valtatietä pitkin suoraan.
Vie usein ihan käsittämättömiin mettäteihin....riippumatta mitä olet asetuksiin siosituksiksi laitellut.
Ja valmistajakin on niin "reilu" ettei edes nykyisin toimita minkään sortin päivityksiä tai muutakaan pari vuotta vanhoihin laitteisiin.
Product Status
Please note that we no longer sell any maps or accessories for the following products:
* iCN 320 / 310 / 300
* iCN 550 / 530 / 520 / 510
* iCN 600 series
* PiN 570 / 300 / 100
Support of these products is unaffected.
Kiertäkää kaukaa! - icn320 vuodesta-05
delle kirjoitti:
Paska värkki koko Navman.
Esim matkalla Himangalle Kokkolan kautta haluaa välttämättä kierrättää Kajaanin tien kautta ja sitten ajattaa mettätietä pitkin....kun oikeasti pitäisi vain ajaa valtatietä pitkin suoraan.
Vie usein ihan käsittämättömiin mettäteihin....riippumatta mitä olet asetuksiin siosituksiksi laitellut.
Ja valmistajakin on niin "reilu" ettei edes nykyisin toimita minkään sortin päivityksiä tai muutakaan pari vuotta vanhoihin laitteisiin.
Product Status
Please note that we no longer sell any maps or accessories for the following products:
* iCN 320 / 310 / 300
* iCN 550 / 530 / 520 / 510
* iCN 600 series
* PiN 570 / 300 / 100
Support of these products is unaffected.
Kiertäkää kaukaa!paska laite,paitti jos tykkää ajella pitkiä kiertoteitä.karttapäivityksiä ei oo,eikä tod.täk. tuu.voi kestää 10km sateliitin löytyminen. aika on ajanut ohi.maahantuoja vastuuton, lupauksia kyllä varmaan ensvuodenpuolella (pari vuotta sitten) ois pitäny mennä heittään navi myymälän seinään paskaks!!!!!
PASKA laite,maahantuoja,myyjä.
- icn320
ovat perseestä tällä hetkellä saatavilla yhteen malliin "uusiin 05"autoihin tälläsiä laiteita kytkynä mihin en päivityksiä oo löytäny.maahantuoja lupailee perättömiä.kuka vastuussa?nissan/arvidson/navman vai kuluttaja?
- Täydellisen pettynyt
Eipä saa icn 330 päiviy´tystä. Hieno homma pari vuotta vanha eikä enää mitään virkaa.
Onhan se hidas ja karttapohja tehty päin peetä.
Työkaverilla on kalliimpi versio ja ihan yhtä tumpelo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432221Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22984Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177881Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685