Taulukon solun indeksi?

aloittelija..

Haluaisin tietää, mitä taulukon solua (cell) kayttaja klikkaa, tai ainakin solun sisällön. Miten onnistuu?

Joka soluun , ja tuossa funktiossa sitten solun indeksi selville this.cellIndex:lla? Vai pitääkö tieto solusta jotenkin välittää funktiolle html:n puolelta? En saa toimimaan..

Entä solun sisältö? Olen ajatellut, että this.innerHTML voisi toimia, mutta enpä osaa.

5

661

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ron Jeremy

      Olet kyllä oikeilla jäljillä ...tapahtumien käsittely tapahtuu hieman eri tavalla IE vs. Mozilla/FireFox/Opera selaimissa joten joudut hieman haarautumaan koodissa.

      Määrittele ensin tapahtumakäsittelijä TD elementeille (object/node itse asiassa tässä yhteydessä):

      function TaulukkosoluaKlikattu(evt)
      {
      evt = (evt) ? evt : (window.event) ? window.event : "";
      if (evt) {
      var tdObj = (evt.target) ? evt.target : evt.srcElement;
      alert("Rivi " tdObj.parentNode.rowIndex " Sarake " tdObj.cellIndex "\n\nSisältö: " tdObj.innerHTML);

      }

      }

      Huomioitavaa.

      1. Mozilla Gecko pohjaisissa selaimissa tapahtumaobjekti välitetään parametrina, IE selaimessa tapahtumaobjekti on aina window.event

      2. evt.target on tapahtuman kohdeobjekti(/node) (tässä tapauksessa "click" tapahtuman) Mozillassa ja evt.srcElement IE:ssä

      3. tdObj.parentNode viittaa TR elementtiin jonka
      lapsielementti on click-tapahtuman kohteena oleva TD elementti. Tällä tavalla saamme selville klikatun taulukkosolun rivinumeron.

      4. Sisältö normaalisti .innerHTML ominaisuudella (innerHTML ei ole muuten W3C:n hyväksymä, mutta se on yleisesti hyvin tuettu nykyisissä selaimissa)


      Tämän jälkeen voit liittää tapahtumakäsittelijän normaalisti jokaiseen TD elementtiin, esim:

      R0C0   

      (Huomaa että joudut käyttämään "event" sanaa edellisessä yhteydessä Mozillaa varten)

      Edellä mainittu tapa on kuitenkin työläs jos sinulla on iso taulukko, parempi liittää tapahtumakäsittelijät skriptillä näin:



      function InitPage()
      {
      var taulukko_obj = document.getElementById("demotaulukko");
      var taulukon_solut = taulukko_obj.getElementsByTagName("td");
      for (var i = 0; i < taulukon_solut.length; i ) {
      taulukon_solut[i].onclick = TaulukkosoluaKlikattu;

      }

      }










      R0C0      
         

      R0C1


      R0C2


      R0C3


      R0C4



      R1C0


      R1C1


      R1C2


      R1C3
         

      R1C4
         



      R2C0


      R2C1


      R2C2


      R2C3


      R2C4




      R3C0


      R3C1


      R3C2


      R3C3


      R3C4

         





      Jos kuitenkin haluat itse kirjoittaa manuaalisesti jokaiseen TD elementtiin tapahtumakäsittelijän, voit halutessasi hieman muuttaa tapahtumakäsittelijä koska nyt voit välittää clicktapahtuman kohdeobjektin suoraan tapahtumakäsittelijälle:

      function TaulukkosoluaKlikattu(tdObj, evt)
      {
      evt = (evt) ? evt : (window.event) ? window.event : "";
      if (evt) {
      alert("Rivi " tdObj.parentNode.rowIndex " Sarake " tdObj.cellIndex "\n\nSisältö: " tdObj.innerHTML);

      }

      }

      R0C0   


      Toivottavasti selkeni edes hieman...

      Ron "hedgehog" Jeremy

      • aloittelija..

        Ei ollutkaan sitten ihan niin yksinkertainen juttu kuin luulin. Kiitokset ohjeista, taitavat vaatia vähän sulattelua..


      • Mochikit
        aloittelija.. kirjoitti:

        Ei ollutkaan sitten ihan niin yksinkertainen juttu kuin luulin. Kiitokset ohjeista, taitavat vaatia vähän sulattelua..

        http://www.mochikit.com/

        Mochikit on JavaScript-kirjasto (ilmainen), joka piilottaa tuollaiset rumat detaljit ohjelmoijilta. Sillä on useita kehittäjiä, jonka takia se toimii luotettavasti useilla selaimilla. Heillä on luettelo kaikista, joilla sitä on testattu.

        Älä rupea itse värkkäämään jokaisen eri selaimen ongelmien kanssa. Anna muiden huolehtia siitä, koska he tekevät sen paremmin kuin mitä sinä nopeasti kerkeät. Ovat jo tehneet...

        Mochikit on tutustumisen arvoinen kirjasto.


      • aloittelija..

        Pohdiskelin ohjeitasi ja totesin, että en tarvitsekaan solun indeksiä loppujen lopuksi, vain vaan sen sisällön. Ja sen laitoin php:lla suoraan solun id:ksi.

        Sitten pientä ajax-tyyppistä sähläystä, jolla saan id:n siirtymään argumentiksi tietokanta-kyselylle ja lopuksi päivitän alkuperäisen taulukon kokonaan. Kummallinen juttu vain oli, että taulukko piti laittaa div:n sisään ennen kuin sain uuden taulukon "piirtymään" oikein yhdellä browserilla (mobiili Opera?)..


      • aloittelija..
        Mochikit kirjoitti:

        http://www.mochikit.com/

        Mochikit on JavaScript-kirjasto (ilmainen), joka piilottaa tuollaiset rumat detaljit ohjelmoijilta. Sillä on useita kehittäjiä, jonka takia se toimii luotettavasti useilla selaimilla. Heillä on luettelo kaikista, joilla sitä on testattu.

        Älä rupea itse värkkäämään jokaisen eri selaimen ongelmien kanssa. Anna muiden huolehtia siitä, koska he tekevät sen paremmin kuin mitä sinä nopeasti kerkeät. Ovat jo tehneet...

        Mochikit on tutustumisen arvoinen kirjasto.

        En saanut edes kirjaston omaa demoa näkymään oikein (http://www.mochikit.com/examples/ajax_tables/index.html)..
        selain ei ladannut esimerkin taulukkoa kokonaan.

        Eli ehkäpä käytössä oleva browserini ei ole ihan standardi (mobiili Opera??), joten eipä taida auttaa minua ainakaan vielä. Kiitokset vinkistä kuitenkin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      438
      1901
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      150
      1237
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1141
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      113
      1131
    5. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      69
      1125
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      176
      984
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      783
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      699
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      664
    Aihe