Brysseliin au pairiksi elokuun lopulla...

Mirkkuli

Heippa te kaikki jotka olette Brysselissä käyneet. Voisitteko kertoa omista kokemuksistanne, pidittekö paikasta jne. Onko ketään muuta palstaa seuraavaa menossa Brysseliin au pairiksi? Menen erääseen perheeseen vuodeksi lapsia hoitamaan. Olisi mukavaa tutustua jo etukäteen, jos joku muukin on menossa. Matkustan ensi kertaa sinne ja varmasti on sopeutumista uuteen kulttuuriin ja elämäntapoihin. Ystävät olisivat enemmän kuin tervetulleita:) Siis ilmoitelkaa kaikki Kaupungissa käyneet tai siellä parhaillaan olevat mielipiteitänne paikasta ja jos on mahdollista saada esim. shoppailu seuraa yms. Itse olen 21-vuotias tyttö:)

8

1041

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bryssel

      Käyhän katsomassa paikallisen Suomi-klubin sivuja. toiminta on aktiivista ja sieltä saa hyviä käytännönneuvojakin ja tutustuu muihin paikalla asuviin suomalaisiin.
      he jarjestävät myös tervetulotilaisuuksia maahan muuttajille...
      http://www.suomi-klubi.com/

      • Peppi

        Voi onneksi olkoon valinnastasi lähteä Brysseliin Au-pair vuodeksi. Olen asunut Brysselissä kahteen otteeseen ja se paikka vei minun sydämeni lopullisesti. Siellä on niin paljon nähtävää ja koettavaa.
        Kaupunki on täynnä pitkiä katuja ihanine vaateliikkeineen. Välillä voi pysähtyä syömään jotain ihania herkkuja, niitä sieltä löytyy. Kaupungin laidalla on isoja huonekaluliikkeitä joissa tykkäsin käydä katselemassa ja ihailemassa, vaiken mitään ostanutkaan.
        Elokuvateattereita Brysselissä oli paljon ja niissä pyöri monia elokuvia ja liput olivat halpoja.
        Brysselissä on hyvät kulkuyhteydet, metrot, raitiovaunut ja bussit kulkee kokoajan. Brysselistä on myös helppo mennä vaikkapa Lontooseen Eurojunalla.
        Tykästyt varmaan paikkaa, siitä ei voi olla pitämättä. On siellä toki erilaista kun Suomessa, mutta sitä ei kannata pelätä....kaikkeen sopeutuu!!! Good Luck!!


    • jadie

      Varmasti löydät muita au paireja nopeasti, suomalaisiakin brysselissä pyörii kiitettävästi. Esim. keskustan irkkupubeissa yms. ei voi olla saamatta uusia kavereita :) Kaupunki on ihana ja tekemistä riittää vaikka kuinka...Opit kyllä nopeasti maan tavoille, kunhan pidät mielen avoimena.
      Sinne siis vaan ja pidä hauskaa!

    • Suomeen palaava

      Hei.
      Brussel on mukava paikka.
      Siellä sinun kannattaa mennâ Brusselin pappilaan:
      Rue la Luxembourgh 20 ( Suomen suurlähetystôn kulmauksessa ).
      Sieltä löydät muita au paireja,suomalaista lukemista ja suomalaista ruokaa,kun koti-ikävä iskee.
      Kannattaa opetella jotain sanoja tai lauseita ranskaksi niin saat heti paljon tuttavuuksia.
      Varo kuitenkin niitâ miehiâ,jotka tulevat juttelemaan sinulle ja pyytâvät puh.numeroasi tai osoitettasi,älä ihmeessä anna.
      Itse olen asunut Belgiassa melkein 20 vuotta,ja nyt lâhden takaisin Suomeen,
      hyviä muistoja ( niinkuin negatiivisiakin ) jâä,mutta show must go on.
      Shoppailu paikoista minun mielestäni numero 1 on sunnuntaisin Brussel midi asemalla oleva markkinapaikka.
      Kaikkea saa ja tosi halvalla.
      Kun katsot vaan aina että saat oikein rahasta takaisin.

      Elämässä ei muuta kadu,kun tekemâttä jâttämisiâän,
      joten toivon sinulle oikein mukavia hetkiâ Belgiassa.

      • Mä vain

        niin etta ulkomaille Suomeen vai ?

        heh , naurettavia nama pappilat sun muut .. jos ei ihmiset osaa olla ulkomailla sen voimalla mita maa itsessaan tarjoaa (tai korkeintaan tuomalla mukanaan jotain omasta kotimaastaan matkalaukussaan) niin sama jaada kotiin ..
        Tuolla periaatteella elat korkeintaan turistina koko vuoden, niinkuin valitettavasti suurin osa aupaireista tekeekin. Toisin sanoen puhut suomea, liikut suomalaisten kanssa ja ihmettelt miten ihmeessa niita paikallisia tapaa ( siis muitakin kuin suomalaisten holmojen perassa juoksevia marokkolaisia).

        Tsemppia. ja hauskaa Suomen reissua


      • Suomalaiset juuret
        Mä vain kirjoitti:

        niin etta ulkomaille Suomeen vai ?

        heh , naurettavia nama pappilat sun muut .. jos ei ihmiset osaa olla ulkomailla sen voimalla mita maa itsessaan tarjoaa (tai korkeintaan tuomalla mukanaan jotain omasta kotimaastaan matkalaukussaan) niin sama jaada kotiin ..
        Tuolla periaatteella elat korkeintaan turistina koko vuoden, niinkuin valitettavasti suurin osa aupaireista tekeekin. Toisin sanoen puhut suomea, liikut suomalaisten kanssa ja ihmettelt miten ihmeessa niita paikallisia tapaa ( siis muitakin kuin suomalaisten holmojen perassa juoksevia marokkolaisia).

        Tsemppia. ja hauskaa Suomen reissua

        Olen samaa mieltä siitä että jos kyse on suht. lyhytaikaisesta ulkomailla oleskelusta, niin kaikkein järkevintä ei ehkä ole viettää aikaansa vain suomalaisten kanssa.

        Sen sijaan Brysselin ja muiden merimieskirkon pappiloiden "naurettavuudesta" olen todella eri mieltä. Se on meille täällä vakituisesti asuville todella tärkeä paikka. Itse olen ollut täällä kohta 11 vuotta, Suomeen paluu ei ole ollut suunnitelmissa enää vuosikausiin, mutta olen silti aina ja ikuisesti ensisijaisesti suomalainen. Kaikki eivät kotimaataan ulkomailla kaipaa ollenkaan, mutta sanoisin että suurin osa kuitenkin tarvitsee sitä pientä kontaktia juuriinsa ja muihin suomalaisiin mitä esim. Brysselin pappila tarjoaa.

        En minäkään siellä alvariinsa ravaa, ehkä kerran kahdessa kuukaudessa, mutta kyllä myönnän ihan iloisesti että tulee hyvä olo kun sinne menee ja korvapuustit tuoksuvat ovelta vastaan, hyllyssä on Fazerin Sinistä ja salmiakkia, ja jääkaapissa HK:n Blöötä.


    • Nimetön

      Olipas ihanaa saada teiltä palautetta. Kaikki olivat niin positiivisia että uskon viihtyväni siellä:) Täytyy tsekata sunnuntai markkinat sun muut ja kierrellä kaikki kolkat. Muihin maihin olisi tarkoitus käydä pistäytymässä junalla, kun on vapaata. Onko kenelläkään teistä tietoa kuinka paljon maksaa suunnilleen juna Lontooseen, Pariisiin ja Brysseliin? Kiitos vastauksistnne ja oikein mukavaa kesää teille kaikille:)

      • ja busseista...

        Kannattaa junan sijasta katsoa Eurolinesin aikatauluja ja hintoja https://webapp.eurolines.be/Eurolines/
        esim. Pariisiin lähtöjä 8krt/pvä. ja edestakainen noin 30E. Ainakin silloin, kun asuin Brysselissä oli bussi huomattavasti junaa edullisempi. Älä unohda matkustaa Belgiassa, paljon ihania paikkoja Brugge, Gent, Oostende, Antwerpen jne... Belgian kiertämiseen kannattaa ostaa nuorille tarkoitettu "sarjalippu", jolla voi tehdä 10 junamatkaa missä vain Belgiassa ja oli todella edullinen(ainakin vielä 5vuotta sitten).

        Pidä hauskaa ja nauti vuodesta, Bryssel on aivan uskomattoman ihana kaupunki ja sieltä varmasti löytää jokainen omat lempipaikkansa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1994
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1739
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1387
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1237
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1135
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe