Eikö kansallispuku ole osa ihmisen kulttuuria ja identiteettiä, onko oikein tuomita se menetetyksi valtiolle?
http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2006-06-13,104:2:385136,1:0:0:0:0:0:
http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2006-06-13,104:2:385136,1:0:0:0:0:0:
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oikein että hame meni valtiolle.Eihän nuita "rehellisiä" muuten saada kuriin.Jos ei sit sosku osta heti uutta hametta.
Tässä tapauksessa hamehan oli toistuvasti rikosväline ja modifioitu soveltumaan paremmin rikosvälineeksi. Ja olisipa hölmöä perustella rikosvälineen takavarikoimattomuutta rikosvälineen kulttuurillisuudella tai muulla vastaavalla seikalla.
Sinne hameen alle mahtunut pahimmillaan jopa moottorisaha ja useita korillisia olutta. Aikamoinen suoritus josta pitäisi antaa jonkinlainen "yrittäjän" palkinto.
Kyse on varmaan siitä, että kansallispukua oli muutettu siten, että sen avulla pystyi tekemään varkauksia. Eli kansallispuku ei enää ollut kansallispuku vaan rikoksentekoväline. En usko, että muuttamatonta kansallispukua otettaisiin pois.
Kyseinen kansallispuvun osa oli viritelty (vrt. mopot) eikä enää täyttänyt kansallispuvun pukumääritelmää, kuten ei esim. vaikka tuunattu Munsalan pukukaa.
Niin ja eiköhä tämäkin kansallispuku oltu ostettu valtion myöntämillä avustuksilla joita romaanit saavat 400-600 euroa joka toinen vuosi kansallispukua varten!!
pitäs ottaa niiltä kaikilta ne hameet ku samaa
hommaa ne muukki hommaa...
toi on jäävuoren huippu!
Kyllä. Jos kerran takavarikoidaan muutkin rikoksessa käytettävät esineet niin miksei sitten tässäkin tapauksessa voisi tehdä niin. jos niin sanottua kulttuuri hametta käytetään varastamiseen, niin valtiolle vaan. ja siksi toiseksi se on paska puhetta että tää niin sanottu mustalais naisten käyttämä hame on romanien kansallis puku, se on tullut käyttöön naisilla toisen maailmansodan jälkeisinä vuosina. Viesti meille romaneille: milloin herätään todellisuuteen ja lopetetaan sahaamasta poikki oksaa jolla itse istumme............milloin?