Kenelle kuuluu puun kaadatus jos puu on sähkölangan takana joka pitäisi laskea kaadon ajaksi? Sähköyhtiölle (Fattenwall) vai omistajalle?
Sellaisesta ilmoitin yhtiölle jo kolmeviikkoa sitten ja mitään ei ole tapahtunut, jos yhtiö kaataa sen niin maksaako se omistajalle jotain?
Mikä on nyky käytäntö? Ennen kun olimme eri sähköyhtiössä puut tuli kaadettua ilmaiseksi jotka oli lähellä lankoja vaikka ei tarvinnut niitä pois laskea.
Sellaisesta ilmoitin yhtiölle jo kolmeviikkoa sitten ja mitään ei ole tapahtunut, jos yhtiö kaataa sen niin maksaako se omistajalle jotain?
Mikä on nyky käytäntö? Ennen kun olimme eri sähköyhtiössä puut tuli kaadettua ilmaiseksi jotka oli lähellä lankoja vaikka ei tarvinnut niitä pois laskea.
Vastaukset 9
Vanhimmat
eikös niin, siksi ottivat tietosi ylös.
Se taitaa olla vattenfall eikä fattenwall :D
Vesiputouksella ja läskiseinällä ON eroa :D
kaatoon vaikuttaa?
Kyl se sillee vaikuttaa, et fattenwall ei VARMASTI kaada yhtään mitään. Vattenfallista en osaa sanoa.
No huomasin itsekin ison mokani, no ei se mitään keskustellaan vaikka siitä. Aluksi mietin että onko se tuplaW.llä mutta tyydyin F.ää jostain syystä.
Löysin yhtiön sivuilta käytännön tuohon joka lupasi avun ilmaiseksi mutta kaato on kustannettava itse. Kiiton KAIKILLE avuliaille.
Ennen kun sähköyhtiön nimi oli "TAKATÖLÖVIÖN SÄHKÖLAITOS", siellä palveltiin maksavia asiakkaita ja heidän turvallisuuteensa sekä sähkönjakeluun kiinnitettiin huomiota.
Kun sinne soitti, sieltä vastasi ihminen, eikä hissimusiikkiautomaatti.
Sittemmin nimi on muuttunut - ja palvelu kadonnut.
Heille tärkeämpiä asioita ovat osakkaiden osingot ja johtajien optiot.
Sähköntilaajien ja maksavien asiakkaiden turvallisuus tai katkeamaton sähkönsaanti on toissijaista, sillä näille asioille ei voida laskea riittävää tuottoa sijoitetulle pääomalle.
Toi oli juuri se miun pointti.
Sillä ON merkitystä, kenestä puhutaan :D
Minun mettässäni sähköyhtiö tuli ihan omin lupinensa ja alkoi laittamaan puuta nurin johtojen alta. Että pistää vihaksi vieläkin.
Kysy vattenfallilta!