Kävin katsomassa käytettyjä Tacumoita. Halvalla saisi tilavan perheauton.
- Paljonko ilmastointi maksaa jälkiasennetettuna? Vai kannataako ostaa 2 litrainen jossa ilmastointi vakiona?
- Typpivikoja?
- Huollon hintoja, kiitos!
Tacuma
3
734
Vastaukset
- 3 vuotta rullannut
Ilmastointi jälkiasennettuna tulee kyllä varmaankin tyyriiksi. Itselläni on 1,6 ilmastoinnilla, joten ei tarvitse 2 litrasta hankkia.
Tyyppivikoja: ainoa mitä on vaihdettu kolmen vuoden ja 100t kilsan jälkeen on bensamittarin anturi. Sitten on jousituksessa, syvään niiatessa ääni haitta, kun iskarit hieman rahisee, mutta ei vaikuta muuten mihinkään. Johtuu vain rakenteesta.
Huollot ovat tosi edullisia. Normaali huolto n. 180-230€ merkkiliikkeessä ja hihnanvaihto määräaikaishuoltokin oli alle 400€.
Ostin silloin heti uutena ja voin sanoa, että hintaansa nähden ei ole valittamista. Kaikki on pelittänyt- Takuma
Minulla myös 1,6 Tacuma ilmastoinnilla. Vuosimallia 2003 ja ajettu 65 tkm. Hyvin on toiminut tähän asti, jarrulevyt vaihdettiin takuuseen kun olivat kierot. Myös tuo sama jousituksen "niiausääni" on minun autossani, mutta ei siitä mitään haittaa ole ollut.
Hinta/Laatu/Tilavuus melko hyvässä suhteessa, itse olen ainakin ollut tyytyväinen. Kaverillani on 2 litranen Tacuma eikä myöskään hänellä ole ollut mitään valittamista.
Kelpo peli hintaansa nähden. - toimii hyvin
Takuma kirjoitti:
Minulla myös 1,6 Tacuma ilmastoinnilla. Vuosimallia 2003 ja ajettu 65 tkm. Hyvin on toiminut tähän asti, jarrulevyt vaihdettiin takuuseen kun olivat kierot. Myös tuo sama jousituksen "niiausääni" on minun autossani, mutta ei siitä mitään haittaa ole ollut.
Hinta/Laatu/Tilavuus melko hyvässä suhteessa, itse olen ainakin ollut tyytyväinen. Kaverillani on 2 litranen Tacuma eikä myöskään hänellä ole ollut mitään valittamista.
Kelpo peli hintaansa nähden....hyvä, kestävä perusauto edullisesti.
Ei mitään vikaa vain tuo edellä kerrottu etujousituksen narina pakkasella, joka korjattiin takuuseen edellisessä huollossa. Ihan alussa oli kerran ongelma tuon bensamittarin anturin kanssa, kun tankkasin ST1:ssä, mutta se korjaantui itsestään. Nelipykäinen ATM kuluttaa jonkin verraan lisää, niinkuin muillakin merkeillä esim tuolla uudella 1.8 tarjous Astralla.
Todella hyvät matkustustilat ja mukavuus, jos tavaratila riittää. Kun aikoinaan katselin Tacumoita, tarjouksessa oli uusia vm 2003 1.6 litrasia manuaaleja ilman ilmastointia. Kyselin silloin ilmastoinnin jälkiasennusta uuteen ja se maksoi niin paljon ettei kannattanut.
Sitten sain todella hyvän tarjouksen tästä nykyisestä, joten tuon ilmastoinnin jälkiasennuksen hinnalla sain vuotta nuoremman vastaavan ilmastoinnilla, 2.0 litrasen koneen, automaatin metallivärillä ja paremman varustelun, mm. lohkiksen. Kauppakin oli toinen. Sääli ettei enää tuoda Suomeen, Saksassa myydään edelleen Chevrolet Rezzo -merkkisenä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2788328Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat665002Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2814360SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden583001Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12456Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31850Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51717- 1111715
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401603Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01580