Diane Novasta ja muusta

Oon syönyt nyt reilun viikon Diane Novaa akneen, ja iho on mennyt ehkä aavistuksen huonompaan kuntoon kuin mitä oli kuurin alkaessa. Onko tämä jonkinsortin pahenemisvaihe? Oon hämmästynyt koska porukka tuntuu sanovan etteivät pillerit vaikuta mitenkään useaan kuukauteen. Tietysti on mahdollista ettei DN paranna akneani vaan päinvastoin pahentaa ja tämä olisi nyt sitä pahenemista :/

Onko kukaan täällä kuullut fotodynaamisesta terapiasta? Ihotautilääkäri suositteli sitä minulle, mutta haluaisin mahdollisia kokemuksia ja kommentteja aiheesta.

En tajua, mun ihotautilääkäri sanoo aina että aurinko pahentaa aknea ja että sinkin syöminen on turhanpäiväistä, mutta miksiköhän ne silti auttavat.. Pitää alkaa suodattamaan jotain lääkärin juttuja toisesta korvasta ulos. =D
3479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

itseltäni hävisi akne(ei kyllä ollut mikään pahanlaatuinen, kuitenkin finnejä siellä täällä) kun söin diane novaa.Mustapäät ei hävinnyt mihkä, mutta ilkeät punaiset paiseet hävisivät suht nopeasti. Nyt käytänkin jo kolmatta merkkiä:)

Äänestä

No kyllä minullakin Diane Novan alussa iho paheni, mutta muistaakseni ensimmäisen tai toisen laatan jälkeen parani huomattavasti. DN auttoi tosi hyvin ja äärettömän tyytyväinen olen ollut ihooni! Joten ei kannata pelästyä sitä "pahenemisvaihetta".

Itse olen myös kokeillut tuota sinkkiä, enkä havainnut ihossa mitään muutosta...voihan se tietty pitkällä aikavälillä auttaakin, en muista kyllä kuinka kauan niitä sinkkitabletteja söin. Mutta kärsivällisyyttä siinä hommassa olisi varmaankin tarvinut - ja sitähän minulla ei riittänyt kun ihon kunnosta oli kyse.

Äänestä

No mä olen nyt kuukauden ajan diane novia syönyt ja ihon kuivahtamisen huomasi heti parin viikon aikana. Nyt iho on todella hyvä ja lähes näppylätön. Tätä ennen tilanne oli aika tuskallinen, kun finnejä tuli kaulaan, rintakehään ja leukapieliin, ja iho rasvoittui hillittömästi.
Hyvin veemoinen tauti tämä akne.
Nyt on ihanaa saada nauttia taas terveestä ihosta; epäilen, että jos lopettaisin pillerit tasa jossain vaiheessa, niin kehä alkaa alusta.

Tämä on elämäni aikana toinen kerta kun kokeilen diane novia. Aikaisemmin en huomanut mitään apua 4 kk:den aikana näistä pillereistä saaneeni, mutta nyt vaikuttivat heti. Tosin tilannetta saattaa muuttaa se, että olen syönyt jo tetrasykliineja useamman kuukauden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoja kaipaava kirjoitti:

Oon syönyt nyt reilun viikon Diane Novaa akneen, ja iho on mennyt ehkä aavistuksen huonompaan kuntoon kuin mitä oli kuurin alkaessa. Onko tämä jonkinsortin pahenemisvaihe? Oon hämmästynyt koska porukka tuntuu sanovan etteivät pillerit vaikuta mitenkään useaan kuukauteen. Tietysti on mahdollista ettei DN paranna akneani vaan päinvastoin pahentaa ja tämä olisi nyt sitä pahenemista :/

Onko kukaan täällä kuullut fotodynaamisesta terapiasta? Ihotautilääkäri suositteli sitä minulle, mutta haluaisin mahdollisia kokemuksia ja kommentteja aiheesta.

En tajua, mun ihotautilääkäri sanoo aina että aurinko pahentaa aknea ja että sinkin syöminen on turhanpäiväistä, mutta miksiköhän ne silti auttavat.. Pitää alkaa suodattamaan jotain lääkärin juttuja toisesta korvasta ulos. =D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu