vaivaisenluut!

nainen 24v

Minulle on viimeisen kahden vuoden aikana tullut ikävät vaivaisenluut molempien isovarpaiden alle. Nyt huomasin että myös pikkuvarpaiden alapuolelle on tulossa sellaiset luukyhmyt.
Todella kiusallista!
Olen yrittänyt vähentää korkokenkien ja kapeakärkisten kenkien käyttöä koska epäilen että ne ovat nämä vaivaisenluut aiheuttaneet..

Mutta miten näistä pääsisi eroon ja mitä tehdä että ne eivät ainakaan muuttuisi kipeiksi/ elämää muuten haittaaviksi?
Onko leikkaus ainoa vaihtoehto...Pelottaa!

4

1764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eve 38
    • käyttöjalkineita

      Hei. Olen lähes kuuskymppinen nainen. Nuoruudessani olivat korkeat korot ja kapeat kärjet muodissa, ja niitähän minä turhamaisena kaytin, kun oli niin "nättiä".
      Sittemmin keski-iässä olen siirtynyt matalakantaisiin. Mutta vahinko oli ehtinyt jo tapahtua, ei se ilmoittanut itsestään vielä silloin, vaan vasta täällä eläkeiän kynnyksellä. Silloin syntynyt jalkojen asentovirhe tuntuu minulla nyt päkiöissä, kun poikittaisholvi on laskeutunut. Korkokenkiä en voi nyt käyttää enää ollenkaan. Ikä tuo kaikki vanhat vaivat sanamukaisesti korkojen kanssa maksuun.

      Korkeakorkoiset ja kapeakärkiset kengät on tarkoitettu vain tilapäiseen juhalkäyttöön (jos edes siihenkään!) Nykyään katselen kesäsandaaleissa nuorten naisten terveitä kauniita jalkoja ja varpaita - ovat kuin vauvan sormet - ei niitä liikavarpaat ja kovettumat vaivaa. Mutta nyt taas muoti suosii korkeaa ja kapeaa, jalat se turhamaisuuden myöhemmin maksavat.

      Ja kuka panisi nämä uroot , jotka kehuvat korkeita korkoja "niin seksikkäiksi" tipsuttelemaan itse niillä koroilla. Ei siihen yksikään mies suostuisi, mutta olettavat naisten taipuvan ties mihin hullutuksiin.

      Valitse siis jalkineesi huolella, vaivaisenluu ei välttämättä ole syntynyt kengistä, mutta varmasti ne tilannetta pahentavat. Ja pikuvarpaan alla oleva kyhmy lienee peräisin rasituksesta, jonka se korkokengissä saa.

      • alkup.kirjoittaja

        Kiitos vastauksesta ja kokemuksista.
        Hieman kyllä huolestuttaa, jos jo parikymppisenä olen saanut vaivaisenluut aikaiseksi jalkoihini niin mitä jalkani ovatkaan neljänkymmenen vuoden päästä? :((( Täytyy varmaan näyttää työterveyslääkärille ensi kerralla kun menen käymään vastaanotolla ja kysyä lisää..


      • Eve 38
        alkup.kirjoittaja kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta ja kokemuksista.
        Hieman kyllä huolestuttaa, jos jo parikymppisenä olen saanut vaivaisenluut aikaiseksi jalkoihini niin mitä jalkani ovatkaan neljänkymmenen vuoden päästä? :((( Täytyy varmaan näyttää työterveyslääkärille ensi kerralla kun menen käymään vastaanotolla ja kysyä lisää..

        Osta kunnon kengät ja sandaalit (onhan kesä). Itselläni on synnynnäinen selkävika ja lattajalat ja näinollen olen ikäni käyttänyt suhtkoht kunnollisia kenkiä. No mun nuoruudessani ei sellasia juurkaan ollut.

        Mutta nykyään on liikkeitä, jotka myös myyvät ns. terveyskenkiä, jotka ovat todella hyvännäköisiä.

        Tässä pari linkkiä:

        http://www.ea.fi/

        Ja sitten on Instrumentarium.

        Ja myös kenkäkaupoista saa todella hyviä jalkineita esim. Ecco jne


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3710
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2906
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      173
      2898
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2391
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      361
      2162
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1860
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1545
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    9. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1360
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1342
    Aihe