Horoskoopit ovat kumma juttu. Joskus osuvat oikeaan ja joskus kiertävät tosi kaukaa. Kaupoista saa onnen kiviä, joiden väri viittaa johonkin horoskooppiin ja jokaiselle horoskoopille on omat luonteenpiirteensä. Mutta ovatko horoskoopit totta vai tarua? Kuka keksi horoskoopit ja miksi? Olen horoskoopiltani leijona. Luonteeltani aika pirteä, liian kiltti, mutta helposti suuttuva ja nössö. Olenko kuin leijona? Jonkun mielestä kyllä ja toisen mielestä ei. Uskotko sinä horoskooppeihin? Minä luen yleensä horoskoopit epäuskoisena!
Uskotko horoskooppiin?
- -ANNA- -
101434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Horoskoopit on 'keksitty' muinaisessa babyloniassa, oletettavasti ihmisten tulevaisuuden ennustamista varten.
Omakohtaisesti olen huomannut, että luonnehoroskoopit pitävät paikkansa useammin kuin eivät. Ja niissäkin tapauksissa, joissa henkilö ei ole ensin vaikuttanut lainkaan tyypilliseltä merkkinsä edustajalta, lähempi/syvempi tutustuminen on yleensä tuonut k.o merkille tyypillisä piirteitä esiin.
Tulevaisuutta en lähtisi ennustamaan horoskoopeilla, enkä etenkään kehottaisi uskomaan iltapäivälehtien tai vastaavien ennusteisiin.
Itsellä vastaa, tai ainakin moni sanoo joka tietää jotain horoskoopeista. Olen kuulemma tyypillinen härkä, rauhallinen, jalat maassa ja muutoksia jos ei ehkä jarruttava niin en ainakaan ensimmäisenä lähde niihin.
Yleensä horoskoopit ovat p-skaa, niissä ei edes yritetä mitään. Suomi24:n horoskoopit kuuluvat näemmä tähän ryhmään. Harmittaa.
Mikäli tarkoitat lehtien päivähoroskooppeeja, suurin osa on astrologiaa tuntemattomien tahojen väsäämiä ja voi jättää omaan arvoonsa.
Vain aurinkomerkkiin perustuvat luonnehoroskoopit täsmäävät yleensä parhaiten sellaisille, joille on kerääntynyt aurinkomerkkiin muitakin henkilökohtaisia planeetoita (Kuu, Merkurius, Venus, Mars). Pitää siis muistaa että aurinkomerkki on vain yksi osa kokonaisuutta.
Mielestäni astrologia on kokemusperäistä perimätietoa siitä kuinka sykliset energiavirrat meihin vaikuttavat. Tulkinnat toki pitää osata sovittaa tähän päivään sekä ottaa huomioon kohteen henkinen taso, mitä eivät tusinahoroskoopit tee...
...en usko päivä/kuukausi/vuosi horoskooppeihin. Mielestäni ne ovat täyttä kukkua.
Olen kiinnostunut luonnehoroskoopeista ja kyllä, tuttavapiirini on melko lailla omaan tähtimerkkiinsä täsmäävää sakkia. Pitäisi tehdä ihan kunnon tähtikartta itsestäänkin. Olen vesimies ja melko pitkälti vastaan yleiskuvausta. Siihen tosin vaikuttaa nin moni asia että esimerkiksi merkkien yhteensopivuuteen parisuhteissa yms suhtaudun varauksella. En todellakaan valikoi kumppaneitani tähtimerkin perusteella. Vaikkakin pakko sanoa että kahden kauriin kans olen seurustellu eikä pidemmän päälle tullu mitään neuvomisen ja turhan järkeilyn takia :)
Nyt seurustelen toisen vesimiehen kans ja ollaan ihan samanlaisia, tosin meillä on luonne- eroja. Mä olen äkkipikainen ja hän rauhallinen... eli vaikuttavia tekijöitä on, esim. kasvatus, perusluonne, lapsuus... niin moni asia vaikuttaa!
Että kiinnostunut olen ja varauksella uskon mutta liian TOSISSAAN en ota! :)
...justiin että jotkut luonne horoskoopit pitävät hyvin paikkaansa, mutta pellolle menee ratkaisevissa asioissa (joskus).Päivähoroskooppi? Uskotteko te muka että huomenna 12-osaa maailman ihmisistä pitkä tuntematon nuorukainen tarjoaa apua ja kannattaa suosta sen pyyntöön? Tai että konkurssi tulee! HAHHAH!! xD
eihän horoskoopeilla mitään ennusteta! niillä tutkiskellaan vaan ihmisen sisäistä minää ja ulkoistakin.. monessa ihmisessä on monta merkkiä, eli ovat monen merkin risteytyksiä.
Lehtien horoskoopit ovat vain viihdettä, johon pitää suhtautua huumorilla.
:DDD
luen kyllä aina horoskoopin kun mahdollista...oma poika myös leijon joten varmasti myös sinä olet jos luonteesi on tuo..lempeä luonne. itse skorpioni(mysteerinen olento)aika usein löydän yhtäläisyyksiä elämäntilanteeseen mutten elä sen mukaan..
no kaipa ne jonkin verran paikkaansa pitävät. sillä itse olen skorpioni ja luonteeltani ja käyttäytymiseltäni todella pisteliäs.
Pitäisi aluksi erottaa vakavasti, astrologian tieteenkäsityksen mukaan laadittu, kattava horoskooppi, jossa on otettu huomioon kaikki muutkin kuin vain aurinkomerkki ja toisaalta lehtien toimituksissa tyhjänpäiväisistä jaaritteluista ja ympäripyöreyksistä kyhätyt muutamat rivit.
Ja silti pitää miun mielestä olla tarkkana niiden kattavampienkin 'tähtikarttojen' kanssa. Mutta voi niitä loistavasti käyttää oman itsetutkiskelun apuna, mikä onkin hyödyllistä.