Onko kellään kokemusta tästä bakteerista joka aiheuttaa tulehduksia. Tämähän ilmeisesti on oikeastaan yleisin sukupuolitauti, mutta eipä sitä meihiltä taideta voida todeta.. Itse saanut kahdesti tähän tulehdukseen antibiootit (toisella kertaa tabuina ja toisella kertaa emätinpuikkoina). Ekalla kerralla oli oireena kalanhajuinen valkovuoto ja toisella kertaa kokkareinen valkovuoto. Onkohan tällä tulehduksella vaikutusta lapsettomuuteen niinkuin klamydialla..? Unohtui tietty lääkäriltä kysäistä..
Trikomonas-bakteerin vaikutus...
...lapsettomuuteen?
3374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sukupuolitauti.Oletko varma ettei sinulla ole aikaisemmilla kerroilla ollut hiivatulehdus...esim antib.kuurin jälkeen?
ei ole bakteeri vaan Trichomonas vaginalis on sukupuolielimissä elävä anaerobinen alkueläin. Miehillä tämä on yleensä oireeton!
Mielestäni ei ole mitään yhteyttä lapsettomuuteen.
Siis Trikomonas ei ole suomessa enää kovin yleinen. Itseasiassa aika harvinainen jo. Sikäli sen voi laskea sukupuolitaudiksi että se tarttuu yhdynnän välityksellä. Eli ei se jokaisella alapäässä majaile vaan siihen vaaditaan tartunta. Jos elät parisuhteessa niin jompikumpi teistä on käynyt vieraissa. Muuten et sitä ole voinut saada (paitsi teoreettisesti yleisen saunan lauteilta, jos ilman alustaa, mutta silti niin harvinainen että hyvin epätodennäköistä).