Joo tosiaan otettiin mun kaverille n.1000 euron edestä vippejä mun nimissä ja kaveri ei oo maksanu niistä yhtäkään.Noin kaks kuukautta on kulunu ja perintäkirjetä lappaa postista roppakaupalla. Pystyyks niitä perimään mitenkään kaverilta oikeusteitse tai jotain. Ei tehty mitää velkakirjaa. Vituttaa ku luotin kaveriin eli mitä tästä opimme.
Kusessa
Toni
165247
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Opimme sen, että olet tyhmä kuin saapas.
Ei auta kuin maksaa, u-miehen ja lakimiehen näkökulmasta olet velat ottanut ihan omissa nimissäsi.
Et ole vastuussa veloista, vaikka ne otettiinkin sinun nimissäsi. Edunsaaja (eli kaverisi) on loppujen lopuksi veloista vastuussa, sillä hän on rahat saanut. Soita ja kysy perintätoimistolta lisätietoja.
on yhtä sitova kuin kirjallinenkin, kaverin kanssa siis!
voi voi minkä olet menny tekemään tosta hommasta voi mennä luottotiedot =O otatko yhen lainan vielä omissa nimissäs ja annat sen mulle kiitos =D
En nyt ala säälittelemään että mitä olet tehnyt..mutta yritä saada kaveriltasi velkakirja niistä vipeistä mitä hän on sinun nimissäsi saanut. Tietysti unohtamatta korkoja. Ensitilassa sinun pitää maksaa kaikki maksut ja vipit koska ne on nimelläsi. SITTEN voit alkaa ulosoton kautta hakemaan kaveriltasi maksamiasi laskuja. Edellyttäen että sinulla on velkakirja. Niin ja se ulosottomiehen kautta tehtävä palkanulsomittaus maksaa myös sinulle oikeudenkäynti kulut.
Toivottavasti tästä on ees jotain apua. Yritä siis saada se velkakirja ja hommaat pari todistajaa(nimeä) siihen paperille.
Eiku vaan pesari mukaan ja jututtamaan "kaveria".
Niinpä. Sait erään tärkeimmistä elämänopeista melko halvalla. Itse olen maksellut aikanaan yli 5000 euron takausvelat, koska luotin "kaveriin".
Kaveruus ja raha-asiat eivät sovi yhteen. Sovi velat pois ettet menetä omia luottotietojasi ja pistä kaverille "muistutusta". Selviät kyllä, ei tuo niin iso summa ole.
Kirjoititko herjalla tommosen tarinan,miksei kaveris ottanu omalla puhelimella vai onko luottotiedot jo menny.Mitä tohon summaan vielä tulee niin 1000eur laina kaverille huh huh hyväpalkkasessakin ammatissa olevan voi olla vaikea maksaa tommosta summaa takas entäs sinä/kaveris teillä kummallakin on yhtä paljon kusta päässä itte ootte soppanne keittäny
en oo kirjottanu tätä millää vitsillä tänne. Ite oon joutunu tälläsee tilanteeseen jossa luotin liikaa kaveriin jolla on luottotiedot menny.
Teksivippi lainat on kaikkein paskin tapa ottaa lainaa!
Eikös luottotietojen menetys jo sinänsä kerro että kaveri on epäluotettava?
Niimpä nää tekstiviesti lainat ihan perseestä kun luottaa kaveriin että maksaa takas mutta kuinkas käykään ei maksakkaan kyllä kaveris teki sulle paskamaisen tempun.Mun lapsuuden kaveri kävi lainaamassa mun äidin mies ystävältä rahoja ja jätti maksamatta ihan selvä vittuilu mulle tällä hetkellä entinen lapsuuden yhtävä.Rahoja ei ole hyvä lainata eikä ottaa lainaksi.
Moi,
ikävä juttu, omassakin perheessä käynyt näin, että luotettiin yhteen miehen ystävään ja avattiin sille puhelinliittymä, johon kaveri teki lopulta 1300€ laskun. Sinuna ottaisin yhteyttä kunnan velkaneuvojaan, joka kertoo, mitä voit tilanteessasi tehdä ja voitko saada ne rahat kaveriltasi perittäväksi tai edes neuvottelua aikaan asiasta jonkin viranomaisen avustuksella tms. Tsemppiä sinulle, uskon, että saat asiat selväksi kun olet yhteydessä oikeisiin tahoihin. Perintätoimistojen kanssa neuvottelu tuppaa aina olemaan melko hankalaa, mut myös sen voi velkaneuvoja tehdä puolestasi.
Ja mitä tulee tähän koko foorumiin täällä Suomi24:lla niin todella paljon saa lukea kaiken maailman ilkeilyä ja piruilua ihmisille, jotka ovat oikeasti kusessa. On sitten kyse mistä asiasta tahansa. Ketkä niitä viestejä oikein kirjoittelee? Onko oma elämä jotenkin pielessä, kun pitää täällä käydä purkamassa aggressioita ventovieraisiin ihmisiin? Jos ei ole mitään neuvoa antaa tai muuten mitään rakentavaa sanottavaa, niin eikö sitä voisi jättää ne ilkeydet kokonaan kirjoittamatta?
Joidenkin ihmisten on helpompi purkaa agressiotaan täällä, kun ei tarvitse niitä kasvotusten tehdä ja vieläpä tuntemattomille.
Se vaan pitäisi aina olla niin ettei luotettaisiin liikaa näihin "ystäviin", liian monta tarinaa on jotka eivät ole kovin hyvin päättynyt. Varmastikkin on myöskin ihmisiä jotka hoitavat asioita niinkuin lupaavatkin. Mutta ne nyt ei vain tule esille.
kiitos neuvoista. tosiaan kavereihin ei kannata luottaa ainakaan raha-asioissa. mut tehtyy ei saa enää tekemättömäks. ei kannata ottaa kavereille näit vippejä omiin nimiinsä! niist voi joutuu velkakierteeseen. itekki oon opiskelija eli millä maksan velat pois.
Sun kannatta soittaa Espoon oikeusaputoimistoon. Siellä on puhelinaika vaan puoli tuntia, mutta siellä annetaan puhelimitse neuvoja kun taas muissa jonne soitin piti varata aika. Jos hyvä onni käy niin saat jonkun langan päähän. Soittelin itsekin sinne juridisissa asioissa.
Kaverisi ei varmaan enää suostu tekemään velkakirjaa, voit tietysti yrittää. En ole varma merkitseekö se tässä vaiheessa mitään. Älä hyvä mies ota ikinä omiin nimiin kaverille lainaa! Tässä vaiheessa sun pitäisi yrittää maksaa sitä lainaa pois, et ainakaan mistään perinnästä sitä rahaa tähän hätään saa. Sulla menee luottotiedot jos jäät odottelee, että kaveri maksaa. Sovi perintätoimiston kanssa, miten pystyt maksaa lainan takaisin. Yritä pärjäillä. Soita ja kysy neuvoo.