Agility SM-kilpailu voittajavedossa

Asiantuntija

Jos nyt jotakuta sattuisi kiinnostamaan niin voittajavedossa on tulevana viikonloppuna agilityn SM-kisat pelikohteena. Agility on koiraurheilua parhaasta päästä. Se on lajina vaativa ja pienet asiat ratkaisevat. Voiton ja hylkäyksen raja on kuin veteen piirretty viiva.

Jos joku haluaa laittaa rahaa ko. peliin niin tässä tulee hieman infoa:

36. Muu voittaja: johtuen lajin herkkyydestä aina varma vaihtoehto. Kuka tahansa voi voittaa.

Poimintoja kilpailijoista:
7. Ava/Aaltonen: kokenut kilpailija joka kiertänyt MM-kisoissa hyvällä menestyksellä. Armoton harjoittelija, koirassa ikä alkaa näkyä mutta suoritusvarmuus huippuluokkaa.

1. Susi/Saari: Huippunopea pari, tavoitteellista harjoittelua tähtäimenä MM-kisat. Heikkoutena kisahermot. Kun kaikki kohdallaan - lyömätön.
Sama ohjaaja kisaa myös toisella koiralla 15. Peto/Saari

2. Cosmo/Leinonen: Nopea, varma, kokenut. Itse itsensä pahin vihollinen. Kilpailee myös toisella koiralla 24. Tekla/Leinonen

19. Redi/Moilanen: Asennetta löytyy, jos ohjaaja terävänä niin hyvät saumat kärkeen.

3. Edi/Vähäniitty: Kilpailijalla aimo annos kokemusta myös MM-tasolta. Mahdollisuus kärkeen mutta mahdollisuus myös nopeaan hylkäykseen.

33. Jeti/Sallavo: Kokenut pari, nopeus ei huippuluokkaa mutta koiran käsiteltävyys ja kokemus huippua. Nopeimpien eksyessä virheisiin niin tämä pari korkealla.

4. Noel/Orenius: Armoton treenaaja paino sanalla armoton. Ollut edustusjoukkueessa ja halunnee sinne takaisin. Jos hermo pitää niin saumat kärkeen.

31. Space/Leino: Voisi olla yllätysnimi. Periaatteessa kaikki kohdallaan, koiran ja ohjaajan hermopaineesta kiinni. Sijoittunee hyvin.

Lajissa onnistuminen on niin pienestä kiinni että todellakin kuka tahansa voi voittaa. Muuttujia jotka vaikuttavat suorituksiin on paljon.
- rata on joka kilpailussa erillainen
- koira ohjautuu joskus pelkästä vilkaisusta
- koiraa ohjataan käskyin, käsimerkein, vartalon käännöin, - kallistuksin, - suunnin, ohjaajan liikkumisella jne...
- kaiken lisäksi kokeneet koirat oppivat itsenäisesti "lukemaan rataa" joka joskus hankaloittaa ja joskus helpottaa suoritusta.

Siinäpä nämä vinkit, onnea peliin!

2

584

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiantuntija

      Kolme parasta...kai veikkasitte oikein...

      1 350 Edi borcol Vähäniitty
      2 260 Ava belpat Aaltonen
      3 383 Mari borcol Sepponen

      • joo..

        Monologia aidoimmillaan...=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      422
      2137
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      225
      1898
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1572
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1416
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1256
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1105
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      968
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      955
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      878
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      745
    Aihe