Voiko olla kuumetta allergiassa?

koivu&heinä

Siitepölyallergia on vaivannut minua viimeiset puolitoista kuukautta(ensimmäistä kertaa koivu). Tänään herätessäni oli huono olo, paleli ja kurkku oli kipeä. Olin aivan kalpea. Vieläkin olo on heikko ja tuntuu kuumeiselta. Liittyykö tämä siitepölyallergiaan?
En kyllä keksi mistä olisin voinut tavallisen flunssankaan saada kun en ole ollut flunssaisten lähetyvillä ja ulkonakin on täysi kesä enkä ole paleltunut. Nenä ei ole sen enempää tukossa kuin muutenkaan ja kurkkukipu on lievää mutta muuten on kyllä täysin voimaton olo.

11

21366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja ohimenevää

      Keväisin siitepölyaikaan lievää lämmön nousua viikkotolkulla. Talvella viimeistään helpottaa.

      • asiantuntijalta

        eli neuvolasta, ettei kuume kuulu allergioihin, ei astmaan ja muihin sen kaltaisiin vaivoihin. Taustalla on siis jotain muuta, "asiantuntijan" mukaan.
        Missähän lienee totuus.


    • jokin virus?

      Toisaalta allerginen saa helpommin virusinfektion jälkitauteja - keuhkoputken/kurkun/poskiontelon tulehdus...
      Monesti infektio alkaa kurkkukivulla, sitten vasta nenä alkaa vuotaa ja yskittää...

      • koivu&heinä

        Oudolta tuntuisi olla kesällä flunssassa. Vieläkään ei ole kyllä tavallista nuhaisempi olo eikä kurkkukaan ole enää kipeä, mutta lämpöä on ja heikottaa. Onko näitä flunssia sitten nyt kesälläkin liikkeellä? Säästyin kyllä flunssalta tänä talvena, mutta iskeeköhän tuo sitten tosiaan helpommin allergiseen ja jopa kesällä.


    • mullakin

      Etsiskelen myös juuri tietoa, mitä aamuinen kurkkukipu ja palelu on. Olo on kuumeinen, mutta lämpöä ei ole.

      Minusta tämä on siitepölyallergiaa, olen nimittäin hyvin pahasti heinäallerginen, ja nyt on kunnon kausi alkanut. Allergialääkkeetkään eivät auta. Pitää varmaan kokeilla toista.

      Ja kyllä lämpöily kuuluu allergisiin oireisiin, minulle lämpöä nousee joidenkin ruoka-aineiden syönnistä.

      • halloota

        voihan kesälläkin flunssa olla, onhan lämpimissäkin maissa flunssaa ihan samalla tavalla kuin suomessakin


    • tukkoinen

      Minullakin oli mikälie kesäflunssa viime viikolla. Yöllä tuli kurkku tosi kipeäksi, päivän mittaan olo huononi niin, että lähdin töistä kotiin. Nukuin samantien melkein neljä tuntia, sitten alkoi palelu. Illalla kuumetta oli jo yli 38°C, edellisen kerran olin yhtä kovassa kuumeessa 10 vuotta sitten (influenssa tuolloin). Kuume laski yhtä nopeasti kuin nousikin. Lämpöilyä ja yskänpoikasta oli sen jälkeen pari päivää.

      Nyt vielä on aamuista kurkkukipua, todella kovaa tukkoisuutta, tänä aamuna silmät olivat rähmineet umpeen. Kurkkua kutittaa välillä helvetillisesti. Olen ensimmäistä kertaa tänä kesänä heinäallerginen, vaikka timotei (ja koivu ja leppä) on todettu jo vuosia sitten. Kestineä nappaan aamuin illoin, tuon flunssan jälkeen tuntuu, ettei sekään riitä.

      Itsekin mietin, oliko flunssa vaan allergiaa, mutta tulin siihen tulokseen, että flunssa flunssana ja allergia allergiana :) Täälläpäin (pääkaupunkiseutu) on kesäflunssaa liikkeellä, niin ihmeelliseltä kuin se kuulostaakin.

      Kaikkein ihmeellisintä tämän vuoden allergioissa on se, ettei silmät ole kutisseet ollenkaan ja toivon, että tuo rähmiminenkin loppuisi pian. Mutta muut oireet ovatkin olleet sitäkin rajummat :(

    • Anonyymi

      Samat oireet tulee allergiasta. Ihan vetämätön ja kuumeinen olo.

    • Anonyymi

      Olen kuumeillut kaikki toukokuut jo parikymmentä vuotta. Siitepölyallergia, mutta ilmeisesti vähän harvinaisempi oire. Kun kuume ensimmäisen kerran yllätti, kävin lääkärissä ja testien perusteella kyse oli allergiasta. Yleensä allergialääke on auttanut, siis tablettimallinen. Mutta nyt ei auta sekään. Itselläni tilanne helpottuu, kunhan tulee kesäkuu. Inhoan keväisin toukokuuta jo edeltä käsin, sillä tiedän kuumeilevani.

    • Anonyymi

      Meikäläisen allergia kestää maalis-syyskuu, välillä paleltaa,flunssan oireet, mittarissa 23 ihan kuuluu siitepölyjuttuihin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4736
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3734
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3135
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2677
    5. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      206
      2621
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2609
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2410
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2338
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1955
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1549
    Aihe