Adressi: tue Irania!

VETOOMUS SODANVASTAISENA JULISTUKSENA!

Osoitteessa: http://www.adressit.com/tueirania

Tällä vetoomuksella vastustetaan sotatoimien suunnittelua ja hyökkäystä Iraniin ja Iranin painostusta sekä irtisanoudutaan myös EU:n antamasta tuesta USA:n ja Naton voimapolitiikalle.
16801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Olisi adressi> Iranin keskeytettävä Terrorismin tekuminen< siihen laittaisin nimeni. Ei Papit osaa hallita, nähty niin monesti, ja varsinkin kun Kiihkopappeja, aina hirveämpää. Oma vallassa olo vaatii terrorismia

Äänestä

Urania, ostais sen valmiina niin kuin esim suomi tai ruotsi. Yleensähän uraninin rikastamista tarvitaan sotilalliseen käyttöön. EI YDINASE VALTIOITA LISÄÄ.

Äänestä

miettikää nyt nenäänne pidemmälle!

Äänestä

ja loput avut saa Neukuilta ja Kiinasta!

Äänestä

Haluaako toveri Kalevi ydinsotaa vai mitä hölmöä horiset ? Herää unestasi pahvipää !

Äänestä
  • Äijän pahvipäähän on päässy toukkia.

    ei se tajua sitä edes, että Israelilla on kymmeniä, jos ei satoja ydinasita tai niiksi luokiteltavia.

    Jos Iran saa edes "likaisen" pommin väsättyä ja käyttää tai uhkaa sillä, Israel iskee. Ja ydinaseilla, taktisilla ensin.

    Äänestä

  • turhaa kirjoitti:

    Äijän pahvipäähän on päässy toukkia.

    ei se tajua sitä edes, että Israelilla on kymmeniä, jos ei satoja ydinasita tai niiksi luokiteltavia.

    Jos Iran saa edes "likaisen" pommin väsättyä ja käyttää tai uhkaa sillä, Israel iskee. Ja ydinaseilla, taktisilla ensin.

    Näyttää siltä, että sinulla ei ole päätä ensinkään!

    Tiedän kylläkin Israelin vaarallisuuden ydinasevaltiona ja sen ydinaseiten määrän näköjään paremmin kuin sinä.

    Tässä ei ole kyse eri maiden asearsenaalin vertailusta apina!

    USA ei noin vain hyökkää valtioiden kimppuun joilla on jo ydinase (esim. Pohjois-Korea). Mikäli Iranilla olisi ydinase se saisi olla rauhassa USA:n ja Israelin painostuksesta. Iran ei tulisi aloittamaan sotaa ydinpommin turvin. Toisaalta kynnys Israelin hyökkäykselle on oleellisesti paljon korkeampi, jos USA ei suostu sotatoimiin.

    Totuus on, että Iran ei ole hyökännyt kenenkään valtion kimppuun 100 vuoteen, se ei ole vaarallinen valtio.

    Adressin tarkoituksena on antaa symbolinen tuki sille, että sotaa ei synny! Israelia, USA:ta ja EU:ta hallitsema juutalaiseliitti haluaa avata kolmannen maailman sodan Iranin kautta, ennen kuin Aasian SCO vahvistuu. Nimittäin myös Iran on SCO:n ehdokasjäsen.

    Adressi on vastavoima globaalille vallalle, jota harvainvalta hallitsee, joka on mediansa välityksellä aivopessyt suuret ihmisjoukot, kuten esimerkkinä sinunkin apinamaiset mielipiteesi osoittavat.

    Äänestä

  • Niin herra kartonkipää! Ydinsota voi syttyä kylläkin, jos Israel ja USA hyökkää Iraniin.

    Se voi syttyä sentähden, että Iraniin hyökkäys laajenaa suursodaksi Iranilla ei ole vielä ydinpommia.

    Adressin tarkoituksena on vastustaa sodan syttymistä. (Ei vetoomus voi estää sotaa, mutta se on merkki siitä, että kaikki eivät ole aivopestyjä tasapäisiä - termiäsi käyttääkseni -pahvipäitä.)

    Äänestä

Nämä ovat nyt niitä amerrrikkalaisten bisnessotia öljyn hallinnasta.
Uskonnoista viis väliä?
Noilla öljytuotteillakin pitäisi olla alkuperäismerkintä tiedon, sen tiedon vuoksi, jolla voisi väistellä eli olla olematta sodan kannalla. Tai rahoittamalla tietämättään sitä.
Mutta eihän sellainen sovi öljy- tai asesutenööreille!

Äänestä

Pitäisi sulkea kaikki rajan ylitys paikat iraniin ja alkaa pommittaa noita dorkia kun ne ei taju lopettaa niiten ydinpommijen rakentaminen.

Äänestä
  • Ette kai te tosissanne usko et Suomes tehty pikku addressi vaikuttas paskaakaan USA:n ulkopolitiikkaan. Eri asia ois jos koko YK EU Puolet jenkeist vaatis sitä

    Äänestä

  • realisti872346 kirjoitti:

    Ette kai te tosissanne usko et Suomes tehty pikku addressi vaikuttas paskaakaan USA:n ulkopolitiikkaan. Eri asia ois jos koko YK EU Puolet jenkeist vaatis sitä

    No se nyt on selvää, että adressilla on lähinnä symbolinen vaikutus. Katson kuitenkin velvollisuudekseni osoittaa, että kaikki ei ole alistunut tuohon harmaaseen massaan, jota ohjailee globaali valta, jota puolestaan hallitsee harvainvalta.

    On kuitenkin muistettava, että pienistä puroista kasvaa suurempia, kun ne yhdistyy.

    Äänestä

Tunge adressis hanuriisi!

Äänestä
  • Tulihan se sieltä näyte korkeimman henkisyyden saavutuksesta, johonka pystyy hän, joka altistuu Israelia, USA:ta ja EU:ta hallitsevan harvainvallan rappeutttavalle alapää kulttuurille.

    Punttisali miehiä!

    Äänestä

SUOMEN BAHÁ'Í-YHTEISÖN
TIEDOTUSTOIMISTO

TIEDOTE
HETI JULKAISUVAPAA
26.3.2006


IRANIN BAHÁ'ÍDEN VAINO KIIHTYY
- TILANNE HUOLESTUTTAA YK:TA

YK:n ihmisoikeusvaltuutetun toimiston (OHCHR) uskonnonvapauskysymyksiä käsittelevän erityisraportoijan laatimassa raportissa kerrotaan, että Iranin hallituksen viimeaikaiset toimenpiteet maan bahá'í-vähemmistöä kohtaan ovat herättäneet syvää huolestuneisuutta. Iranin bahá'ít ovat
olleet vakavan vainon kohteina aina vuoden 1979 vallankumouksesta lähtien. Erityisesti viimeaikaiset tapahtumat herättävät huolta siitä, minkälaisiin väkivaltaisuuksiin tiedustelun, armeijan ja poliisin yhteistyö bahá'íden tunnistamiseksi ja tarkkailemiseksi johtaa. Uuden
tilanteen lähtölaukauksena voidaan pitää puolustusvoimien päämajasta lähetettyä 29.lokakuuta 2005 päivättyä kirjettä, jossa kerrotaan valtiojohdon antaneen kehotuksen kyseiseen toimintaan.

Iranin hallituksen menettelyn ennenkuulumattomasta luonteesta johtuen Bahá'í Kansainvälinen Yhteisö on osoittanut Iranin YK-suurlähettiläälle asiaa koskevan tiedustelun.

Merkkejä Iranin bahá'íden tilanteen vakavoitumisesta oli nähtävissä jo aikaisemminkin. Teheranissa ilmestyvä virallinen päivälehti "Kayhan" on viime kuukausina julkaissut yli 30 artikkelia bahá'ísta ja heidän uskostaan. Kaikki artikkelit ovat olleet luonteeltaan parjaavia ja niiden tavoite on ollut selkeästi provosoiva. Radio ja televisio ovat liittyneet mukaan kampanjaan bahá'ít ja heidän uskonsa tuomitsevilla ohjelmillaan.

Vuoden 1980 jälkeen on yli 200 bahá'íta surmattu uskonnollisen vakaumuksensa vuoksi. Tuhansia muita on pidetty vangittuna mielivaltaisin perustein. Bahá'íden omaisuutta on takavarikoitu, ja
monien eläkkeeseen oikeutettujen yhteisön jäsenten eläkkeenmaksu on pysyvästi lopetettu.

Iranin bahá'íden vaikea tilanne huolestuttaa myös Suomen bahá'íta. Suomessa bahá'íta on ollut vuodesta 1938 lähtien. Suomen bahá'í-yhteisöön kuuluu noin 600 jäsentä ja he edustavat suomalaisten lisäksi useita muita eri etnisiä alkuperiä.


Lisätietoa englanniksi:

www.bahai.org
- laajempi englanninkielinen lehdistötiedote aiheesta
- linkki YK:n ihmisoikeusvaltuutetun toimiston (OHCHR)
uskonnonvapauskysymyksiä käsittelevän erityisraportoijan
lehdistötiedotteeseen
- Bahá'í Kansainvälisen Yhteisön edustajan Bani Dugalin lausunto
Valokuva Dugalista löytyy osoitteesta: http://news.bahai.org/photo/1545
http://news.bahai.org/photo/1546
- taustaa Iranin bahá'íden vainojen tämänhetkiselle tilanteelle
- historiakatsaus Iranin bahá'íden vainolle

http://www.ohchr.org/english/
-YK:n ihmisoikeusvaltuutetun toimiston (OHCHR) Internet-sivut (Pääsivun
'Other news'-kohdassa Iranin bahá'í-asia esillä.)

Lisätietoa suomeksi:
[email protected]
tiedotussihteeri Tapio Nyman
045-6719961

Äänestä

Ootteko kskaan miettineet miksi Iranista on tullut niin kiihkoileva ja aggressiivisia puheita viljelevä valtio? Olisko siihen syynä esim. jenkkien ja brittien 50-luvulla junailema vallankaappaus, jossa _demokraattisesti_valittu_ pääministeri syrjäytettiin ja tilalle istutettiin shaahidiktaattori. Tämä siksi että länsimaiset öljy-yhtiöt säilyttäisivät valtansa maan öljykenttiin. Noh, kun ei kansan valitsema hallinto kelvannut länsimaille, nostivat sitten shaahin tilalle Khomeinin, kiitos kuuluu meille.

Toinen syy voi olla Iranin-Irakin sota 80-luvulla, jossa USA ja muut länsimaat aseistivat Irakia ja antoivat sille tiedustelutietoja (Irak muuten aloitti sodan hyökkäämällä Iraniin). USAsta ja Euroopasta tuotettiin Saddamille taistelukaasuja, joita hän käyttikin niin paljon että Iran on Japanin jälkeen maailman toiseksi eniten joukkotuhoaseista kärsinyt kansakunta.

MItähän tällainen kohtelu on vaikuttanut Iranilaisten psyykeen, mitäpä luulette? Nostaako vai vähentääkö se "kyllä ydinaseille" -leirin kannatusta?

Eli asioilla on syynsä ja historia elää tänäkin päivänä. Kandeis kattoa taustapeiliin ennen kuin lähtee taas uutta rikosta tekemään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalevi kirjoitti:

VETOOMUS SODANVASTAISENA JULISTUKSENA!

Osoitteessa: http://www.adressit.com/tueirania

Tällä vetoomuksella vastustetaan sotatoimien suunnittelua ja hyökkäystä Iraniin ja Iranin painostusta sekä irtisanoudutaan myös EU:n antamasta tuesta USA:n ja Naton voimapolitiikalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu