Itsekin vaimo ja äiti, joten palstailen tuolla(kin). Mielenkiintoisia ajatuksia tässä ketjussa.
Eli mielipiteitä kiitos :)
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=7583725&p=1&tmode=1&smode=1
Eli mielipiteitä kiitos :)
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=7583725&p=1&tmode=1&smode=1
Vastaukset 56
Vanhimmat
joutua kaikki ne tahot, jotka tietoisesti tai tietämättään edesauttavat prostituutiota, kuten päivälehdet, hotellit jne.....
......
asiakaskäyntejä ja pitävät vastaanottoa usein hotelleissa. Hotellit, motellit tai muu julkinen paikka voi saada paritussyytteen. Sama koskee päivälehtiä, jotka julkaisevat ns. päiväkahvi-ilmoituksia ja myös Internet-sivustot tulevat syyniin ja tarkkailuun.
Lain yhtenä tavoitteena kansalaisten keskinäisen kanssakäymisen aukoton valvonta ddr-tyyliin?
tapahtumaan samoilla periaatteilla kuin muussakin rikollisuudessa.
jos kaupunki omistaa asunnon niin kaupunki saa syytteen! Joopa joo!
sillä Suomessa on enemmän rikollisia kuin poliiseja.
alla Suomen poliisit toimivat, tulevat todennäköisesti lisäämään poliisien resursseja uuden lain myötä tarpeen mukaan.
on täysin mahdollista. Koko kaupunki ei vaan vuokraa asuntoja, vaan sen tekee asuntotoimisto, joka toimii kaupungin alaisena. Kaupunki tai asuntotoimisto tuskin saa syytettä, mutta vuokralaiselle tulee häätö.
Maksullisen seksin ilmoitus on ollut laitonta jo jonkun aikaa, eikä lehdet tai nettipalstojen ylläpitäjät ole vielä saaneet syytteitä päiväkahvi-ilmoituksien perusteella.
Ei hotelleilla ole velvollisuuksia eikä liioin mahdollisuuksia tarkastaa, mitä tapahtuu hotellihuoneessa.
Katsellaan nyt, mitä tulevaisuus tuo mukanaan. Vuoren varma asia on, että tämä järjetön laki tullaan kumoamaan sitten, kun järki taas valtaa alaa eduskunnassa. Voi tosin kestää tovin jos toisenkin, mutta jos Ruotsissa järkiinnytään, niin Suomessa beesataan parin vuoden viiveellä.
on koulutettu ja jos yhdet ja samat naikkoset alkaa pyöriä tiuhaan huoneita varaten ja ukkomiesten virta hotellihuoneeseen alkaa niin kyllä huoneen todellinen käyttötarkoitus selviää. Maineestaan ja imagostaan huolehtiva hotelli ei tälläistä siedä vaan naikkosille sanotaan seuraavalla kerralla kylmästi,että hotelli on täynnä, ei vapaita huoneita. Näitä tapauksia on.
Hotelleissa on joka puolella valvontakamerat, jotka on yhdistetty respaan, on naiviia kuvitella, ettei voida seurata huoneeseen tapahtuvaa liikennettä, jos niin halutaan. Ja yksikään ilotyttö ei ala hotellihuonetta maksamaan ottaakseen yhden asiakkaan. Keskimäärin ne ottaa 5-15 asiakasta/vrk. Suomi ei ole peesannut Ruotsia monessakaan asiassa, esimerkkinä pakolaispolitiikka ja maahantulolait.
siihenkin hommaan.
Sponsoritukea he (poliisit) eivät voi saada koska se katsottaisiin lahjukseksi.
Luulenpa, että valtiolla on tärkeämpiäkin rahareikiä kuin poliisin miehistöresurssien lisääminen. Ja jos kaikesta huolimatta yhdelle osa-alueelle aletaan antaa rahaa niin pian on "kymmenen muuta suuta" huutamassa lisärahaa oman toimintansa tukemiseen.
- siis kun puhutaan 4 tai 5 tähden hotelleista - ja niiden ravintolat/yökerhot on pääasiallisesti venäläisten prostituoitujen hallinnassa. Sama nainen ei ole kahta päivää samassa hotellissa vaan vaihtuvuus on suuri. Hotellissa asuu "turisteina" aina joitakin hyvämaineisia venäläisiä ja niitä huoneita käytetään naintipaikkoina. Niin se käy.
Hotellin valvontakamerat ovat yleensä aseteltu vain turvallisuutta silmälläpitäen, ei ihmisten valvontaa varten. Hotellit ovat hyvin tarkkoja siitä, että heidän asiakkaittensa yksityisyys säilyy. Ja ei valvontamonitoreja katsella, kaikki menee nauhalle ja jos tulee jotain ongelmaa niin katsotaan nauha siltä ajalta kun ongelma on sattunut. Ei hotellit ole mitään kauppakeskuksia, joissa vartiointiliikkeen jupit katselee valvontaruutuja ja juo jaffaa.
EI PROSTITUUTIO OLE RIKOS!! HO HO
ISOVELI VALVOO HO HO HO JA KYTTÄÄ HO HO HO
Hotellihuoneetkin kuuluvat kotirauhan piiriin,joten se mitä siellä tapahtuu,ei kuulu hotellille.
Jos halutaan olla tiukalla linjalla,niin sitten kannattaisi palata 60-luvulle,eli jokalselta parilta tulisi vaatia vihkitodistus.
että hotellihuoneita valvotaan, vaan sinne tapahtuvaa liikennettä. Huorat tulevat tutuiksi, vaihtoivatpa hotellia tai ei. Eräs pitkään hotellialalla ollut tuttavani kertoi, että huoran tunnistaa aina. Hän ei osannut selittää mistä ja miten. Kertoi niiden olemuksessa, kasvoissa ja käytöksessä olevan se mistä huoraksi tunnistaa.
Virosta tulleet huorat tunnistaa jo pelkästään hoono soome-kielestä.
tähden hotelleilla ei ole varaa vakituisesti nurkissaan huoria pitää, siinä käy niin, että perhematkailijat, joita kesäaikaan etenkin on paljon ,kaikkoavat. Hotelli jolle imago ja maine on tärkeä ei sellaista halua.
lain myötä poliisien resurssit kasvavat rahoituksen ja lisärahoituksen turvin. Rahoitus tulee suurelta osin tunnollisilta veronmaksajilta.
ei valikoi mitään 4/5 tähden loistohotellia Helsingin keskustasta. 77-184€ päivässä kahden hengen huoneesta on hieman liikaa tavallisen perhematkailijan budjetille.
Prostituoitujen ei tarvitse asua hotellissa. Heille on oma majoitus kaupungilla.
Hotellissa on usein 2-6 ravintolaa ja myös muita palveluita (myymälöitä, yms.) niin että kävijämäärissä hotellissa liikkuu niin paljon ihmisiä päivässä, että minkäänlainen tarkka henkilövalvonta ei ole mahdollista.
Sorry!
hotellien matkailijoista on perhematkailijoita.
Prostituoidut asuvat usein hotelleissa tai käyvät niissä antamassa palvelujaan. Se on hyvin yleistä.
Huoneistoon menevää liikennettä voidaan haluttaessa tarkkailla suoraan yhdestä pisteestä eli respan monitorista, johon on yhdistetty kymmeniä valvontakameroita.
käy vain suomenkieltä puhuvia ihmisiä? Vai ovatko kaikki Virolaiset turistit ovat prostituoituja, koska he puhuvat "hoono-soome"?
Elikä sun logiikallasi, jos sä menet ulkomaille, ja yrität puhua paikallista kieltä ja et osaa kunnolla sitä niin silloin myös ne paikalliset ihmiset pitävät sua prostituoituna?
ELi kaikki yksinäiset liikematkallakin olevat naiset tulisi nyt sitten leimata huoriksi ja laittaa erityistarkkailun alle,ettei heidän huoneissaan vaan kävisi vieraita miehiä?
Femmarithan voisivat perustaa yhteisen kyttäysringin kyttäilemään kanssasisartensa sukupuolimoraalia.
Helsingin 4/5 tähden hotellin asukkaista.
Siellä maaseudulla asia varmaan niin onkin!
Perhematkailijat ottavat hieman halvempihintaisen hotellin tai huoneistohotellin, jotta matkakassa riittäisi moniin retkiin ja muihin menoihin. Ja sellaiseen hotelliin, josta on lyhyt matka moniin lapsia kiinnostaviin vierailukohteisiin.
Hotellien käytävillä ei ole kameroita henkilövalvontaan. Eikä respalla ole aikaa kamerakuvan valvontaan. Kaikki valvontakameroiden materiaali menee nauhalle, eikä respa edes vaihda niitä valvontakasetteja.
SORRY!
ROUVA PROFESSORI TIETÄÄ MATKAILU ELINKEINOSTAKIN KAIKEN HO HO HO
voimaan katsotaan mitä valvontakasetteja vaihdetaan ja mitä. Suurten hotellien respassa työskentee 2-3 henkilöä sesongista, kokouksista yms. riippuen. Esimerkiksi Cumulus-hotellit ovat viiden tähden hotelleja ja monet muut, joissa perhematkailun osuus on 75 % suurissa asutuskeskuksissa ja kaupungeissa. Jos joku epäilee, nämä asiat ovat tarkistettavissa. Itse olen asiakasjakauma tiedot saanut hotellialalla työskenneeltä tuttavalta.
vaan niinkuin kerroin pitkään hotellialalla työskennelleen tuttavani vahvan tieto ja kokemus.
Hän sanoi, että huoran tunnistaa aina, oli se sitten Virosta tai Suomesta.
vaan, että siitä että prostituoidut tulevat tutuiksi ennemmin tai myöhemmin, vaikka vaihtaisivat hotelliakin. Hotellin henkilökunta on koulutettua ja kouliintunutta, kyllä he osaavat ammattitaitosesti tarkkailla oikeita kohteita, jos niin vaaditaan.
En ymmärrä miten "femmarit" liittyy tähän aiheeseen?
tason hotelleissa on käytävällä kamera, jo paloturvallisuussyistä humalaisten käytävissä tupakoinnin vuoksi.
Cumulus -hotelli on 5 tähden hotelli? Ja vielä Helsingissä!
Suurin osa Cumulus -hotelleista on 2-3 tähden hotelleja eli nk. perhehotelleja.
Tämä uusi laki ei muuta millään tavalla hotellien nauhoitettua kameravalvontaa. Siihen on aivan toinen lakisäädös. Ja että niitä valvontakasettien sisältöä pääsisi viranomainen tarkastamaan niin sen on ensin toteennäytettävä, että rikos on tapahtunut (pelkkä oletus ei riitä) ja että viranomainen on saanut oikeudelta luvan niiden kasettien haltuunpyytämiseen.
SORRY!
on käytävillä tupakointi kielletty.
Toiseksi hotellin käytävillä päiväaikaan liikkuu kerrossiivoojat, jotka kyllä informoivat humalaisesta. Illalla häiriökäyttäytymisen informointi jää enimmäkseen kys. kerroksessa asuvien hotellivieraiden sekä satunnaisen huonepalvelijan käynnin harteille.
Valvontakamera on hissin kohdalla tai vaihtoehtoisesti käytävän kulmauksessa, mutta niissä kameroissa ei ole moottorizoomia, eikä niiden resoluutio ole niin korkeatasoinen. Ne kamerat ovat tehty pääsääntöisesti vain kuvan taltiointiin.
SORRY!
osaa ottaa kantaa.
Se olkoon tuttavasi mielipide.
mutta Cumulus-hotellit ovat halpoja perhehotelleja.Tuollaisia aitoja viiden tähden hotelleja löytyy ehkä Hilton,-Marriot-ketjuihin
kuuluvista hotelleista Helsingissä.
nimenomaan öisin. Korkean tason hotelleissa on korkean tason kameratekniikka. Mainitsemasi tekniikka löytyy alemman tason hotelleista.
Hotellin öinen valvonta usein respan hoitama.
ainakin kaksi Cumulus-hotelllia ja yllätys yllätys ne ovat viiden tähden hotelleja. Voit tarkistaa asian niiden kotisivuilta. Sieltä varmaan tietoa löytyy.
Keneltä pyydät anteeksi ja mitä, vai miksi tuo sorry?
Kun laki tulee voimaan, tapahtuu monenlaisia muutoksia, joita tavallinen kansalainen ei huomaa.
http://www.toolo.fi/etravelstore/toolo_fi/ibe/guide/hotel/search3.html
eivät liiku 4/5 tähden hotellien käytävillä öisin. Heitä näkee vain 2-3 tähden hotelleissa, kun maalaiset ovat tulleet kaupunkiin katsomaan nähtävyyksiä. Vai oletko ottanut vaikutteesi Tukholman/Tallinnanlaivoilta?
Hotelleissa öisin käytävävalaistuksessa on nk. hämäräkytkin päällä. Respalla ei ole mitään valvottavaa, sillä turvakameravalvonta on ainakin hotelleissa järjestetty toisen instanssin haltuun. Näin ainakin Helsingin uusimmassa hotellissa; Hotel Kämp'issä (on muuten 5 tähden hotelli).
Sama käytäntö löytyy myös monesta muusta hotellista (Radisson SAS, Marski, Grand Marina, Continental, yms.).
SORRY!
Kiitos muuten keskustelusta. Nyt on minulla aika mennä nukkumaan. Huomenna on työpäivä (niin, toiset tekee töitä myös viikonloppuisin).
Moikka!
Suomessa on ainoastaan yksi viiden tähden hotelli
ja se on hotelli Kämp Helsingissä.
http://www.haapavedenpuukaluste.fi/hotellikalusteet.html
humalaisia öisin ja jopa korkean tason paikoissa tupakka kädessä. Se on valitettavaa, mutta totta.
Turvakameravalvonta vaihtelee eri hotelleissa ja myös se kuka valvomisen hoitaa.
Jäin ihmettelemään vaan tuota sorrya edelleen.
Ehkä se kuului tyylisi ja on ns. kuittauksesi.
Hyvää työviikonloppua!
Samoin kiitos keskustelusta!
paikkaansa, mutta tarkistetaan asia jossain vaiheessa.
vähintään 4 tähden hotelleja.
Helsingin kaupungin matkailusivuilta löytyy info,että Cumulukset ovat kolmen tähden hotelleja.Kämpin lisäksi Hilton Kalastajatorppa ja Hilton Strandi ovat viiden tähden hotelleja.
http://www.hel2.fi/convention/FI/hotellit.asp?action=1
TUNNOLLISET VERONMAKSAJAT HO HO HO HO!!
FEMMARIT HO HO HO HO HO!!
ALLEKIRJOITTANUT MATKUSTAA HUOMENNA EUROOPPAAN!HO HO HO HO
TARKKAILE SÄ VAAN HO HO HO HO KIPSIVITTU!!HO HO HO
CUMULLUS HOTELLIT SIELLÄ YÖPYY VAIN PROLETARIAATTI HO HO HO HO
HITLER PÄÄSI TAAS VAUHTIIN!!HO HO HO HO HO!!
VARO VAAN HITLER!!!!!
RESPA VALVOO HO HO HOO
KAHDEN AKATEEMISEN TUTKINNON OMAAVA TIETÄÄ KAIKEN HOHO HO HO HO
ROUVA PROFESSORI TIETÄÄ KAIKEN JA OSAA KAIKEN., HÄN ON MAAILMAN HISTORIAN AINUT TÄYSIN VIRHEETÖN JA TÄYDELLINEN IHMINEN. HO HOH HOHHOO HO HOH HOH HO HO HO
Se seikka, että prostuksi arveltu nainen menee johonkin hotellihuoneeseen, ei ole peruste epäillä laittomuutta, vaikka siellä huoneessa harrastettaisiin seksiä maksua vastaan. Seksin myyntihän ei ole laitonta ja ostokin vain ihmiskaupan tai parituksen kohteelta (uuden lain mukaan). Miten siis hotellien henkilökunta voisi tehdä rikosilmoituksen tai edes tutkintapyynnön?
Eivät kaikki maksullisen seksin sessiot ole gangbang-tapauksia. Yksinään toimivan prostun koti-, hotelli- ja mökkivisiitit ovat aivan tavallisia ilmiötä asian yhteydessä. Niin myös tilanteet, jossa asiakas tulee prostun luo hänen kotiinsa tai johonkin, jossa hän pitää vastaanottoaan - rantasauna, heinälato, asuntovaunu tms.
sinitakkisia miehiä, jotka rapsauttelee kovia sakkoja seksin ostajalle.
Mutta parituslain mukaan hotelli voidaan tulkita tässä tapauksessa parittajaksi.Laillisesti voit harrastaa seksiä ainoastaan prostituoidun omistamassa omakotitalossa.
Hänen yhteystietonsa sinun täytyy saada häneltä henkilökohtaisesti.Jos olet käyttänyt apunasi
puhelinta,niin tällöinkin on kyseessä parituksen
uhri(puhelinoperaattori parittajana).
Ongelmallista on tietenkin se,että myöskään kadulla tai ravintolassa et saa puhutella prostituoitua.
asiaa hotelliin päivystämään.
Mutta onneksi Suomen maskuliininen poliisijohto ymmärtää tämän uuden lain ongelmat ja on haluton tekemään mitään sen tai femakkojen eteen.
Femakot saavat siis edelleenkin uneksia täysvalvonnasta, mutta totuus on toisenlainen.
Ja sehän femakoita vituttaa!
Voit vapaasti sopia tapaamisesta kenen kanssa tahansa, asua hotellissa tai missä tahansa kenen kanssa tahansa, ja saat puhua kadulla kenen kanssa tahansa, saat nussia kenen kanssa tahansa joka vapaaehtoisesti antaa. Tietämättä prostituutiosta tai parituksesta yhtään mitään!
Niillä on välillä tosi halpoja tarjouksia, eikä ketään kiinnosta mitä huoneissa tapahtuu. Sellainen kyttääminen veisi maksavat asiakkaat muualle.