Hei!
Milloin teillä on tullut päätös äitiysavustuksesta ja milloin on pakkaus ollut postissa siitä kun olette hakemuksen jättänyt kelaan?
Milloin teillä on tullut päätös äitiysavustuksesta ja milloin on pakkaus ollut postissa siitä kun olette hakemuksen jättänyt kelaan?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Heippa.
Lappu kelaan 1.6, päätös 9.6 jolloin tilaus lähtenyt reimalle, ja pakkaus toimitetaan postiin kahden viikon kuluessa tilauksesta.
Nyt siis mennyt viikko, mutta vielä ei pakkaus ole postissa.
Luultavasti sitten ensiviikolla.
Lähetin hakemuksen 8.5.
Sain kelalta postia 2.6., päätös oli annettu 31.5.
Pakkaus tuli postiin 14.6.
Eli reilu kuukausi kului täällä hakemuksen lähettämisestä pakkauksen saapumiseen. Toisaalla, missä kelan toimistolla on vähemmän ruuhkaa, voivat nuo käsittelyajat olla lyhyempiä.
vein lapun kelaan to tai pe päivänä päätös tuli heti seuraavalla viikolla ja pakkaus hiukan ennen ku kaks viikkoo oli menny. siinä luki et toimitusaika 2viikkoo.
...tipahti lappu postilaatikkoon että pakkaus on haettavissa postista, hakemuksen vein kelaan viime viikon keskiviikkona.
hakemuksen vein 3.5,päätös tehty 5.5 ja pakkaus tuli 16.5
vein hakemuksen perjantaina ja seuraavana torstaina tuli päätös ja paketti. pienellä paikkakunnalla ei ainakaan ole ruuhkaa/jonoa käsittelyssä...