Aion ostaa uuden maakaasuauton. Ei kalise, ei haise. Eikä tietenkään dieselveroa. Polttoaineen hinta alle puolet bensan hinnasta
Dieselien loppu
maakaasu
81449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Biopolttoaineet ovat energiataloudeltaan tai rahallisesti mitattuna vaikeita valmistaan aina sillon, kun raaka-aine on kaasumainen tai kiinteä ja lopputuotteen pitää olla nestemäinen. Esim. etanolin tuottaminen kuluttaa energiaa melkein saman mitä lopputuote sisältää. Biodieselissä taas valmistus kuluttaa vähemmän energiaa, mutta saanto peltohehtaaria kohti on heikompi kuin sokerikasvien.
Bensiinin ja dieselin valmistaminen raakaöljystä on taloudellista, koska raaka-aine on jo valmiiksi nestemäinen, joten aineen muodonmuutokseen ei mene energiaa.
Mutta jos voitaisiin käyttää kaasumaisia polttoaineita, tuotantoprosessi on taloudellisempi, monen tahon hallittavissa eikä kalliiksi käyvää polttoainemonopolia pääsisi syntymään.
Minun mielestäni etanolit ja rypsiöljyt kanattaisi unohtaa ja alkaa suosia poliittisesti maakaasuautoja. Metaani voisi olla biopohjaista, mutta yhtä hyvin voisi kåyttää fossiilista maakaasua (metaania enimmäkseen) tai valmistaa sitä raakaöljystä. Metaani jättää avoimeksi sen, mistä polttoaine valmistettaisiin. Metaani olisi riskittömämpi ratkaisu kuin etanoli- ja biodieselpolttoaine, vaikka ne vaativatkin kaasutankilla varustetut autot.
Kirjoituksessasi on eräitä kohtia, jotka edellyttävät hiukan tarkennusta. Mainitset, että bensa ja diesel ovat edullisia valmistaa raaka-öljystä, kun se on jo valmiiksi nestemäinen jne.
Oletko käynyt koskaan öljynjalostamolla? Ensin raakaöljy tislataan ns suoratislauksessa, jossa se siis kaasuuntuu, kevyet jakeet menevät kolonnin yläpäähän ja raskaat alapäähän. Tätä raskasta jaetta tislataan seuraavan kerran ns tyhjötislauksella eli alipaineessa, jotta siitä saadaan irti vielä lisää kevyitä jakeita. Lopulta tämän vaiheen alite pumpataan lämpökrakkaukseen, missä kuumennuksen avula otetaan vielä lisää kevyempiä jakeita talteen, ja lopulta sen vaiheen alitteena tulee kuumaa pikeä. Nämä kevyet jakeet käsitellään edelleen, vetykrakkauksessa, reformointiyksiköissä, rikinpoistossa jne jne. eli tuo raakaöljy on ollut kaasumaisessa olomuodossa, etten liiottelisi, ainakin 5-6 kertaa jalostuksen aikana.
Kyllä maakaasusta voidaan syntetisoida erilaisia tuotteita, niin nestemäisiä kuin kiinteitäkin (muovit). Hinnassa vaikuttaa enemmänkin suuruuden filosofia, jos biodieseliäkin tehdään suuremmissa yksiköissä (Saksassa valmistetaan yli 1 milj tonnia vuodessa) laskee yksikkökustannus. Mittarihintojen vertailu ei anna mitään kuvaa polttoaineiden valmistuskustannuksista, vaan kaikki vertailut on tehtävä verottomien hintojen välillä. Niistä kyllä löytyy tietoa netistä.
Maakaasuauton verottomuus loppuu heti sinä päivänä, kun vaalien jälkeinen eduskunta säätää liikenteessä käytettävälle maakaasulle oman ajovoimaveronsa, joka saattaa olla nykyistä dieselveroa korkeampikin. Älä edes kuvittele, että jokin polttoaine jäisi Suomessa verottamatta!
Näin:
Tällä hetkellä Suomen ajoneuvoverolaki edellyttää, että neste- tai maakaasukäyttöisestä autosta peritään ajoneuvovero (dieselvero) peräti 20-kertaisena. Kaasukäyttöiset linja-autot ja kuorma-autot ovat kuitenkin verovapaita edellyttäen, että typen oksidien päästöt ovat alle 2,5 g/kWh. Päästörajoituksella varmistetaan se, että käyttöön tulevat kaasuautot edustavat uusinta tekniikkaa.
Ei tuota rangaistusveroa enää peritä 20-kertaisena, se on poistunut jo vuoden 2004 alusta lähtien.
Tuossa esim. Huulilasin artikkeli aiheesta
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=trendit&article=111100&page=1
Niin ja 1.6.2006 alkaen luovuttiin vielä ympäristötavoitteistakin. Laissa oli tähän asti, että verovapaan kaasuauton piti olla vähintään euro-4 tasoinen. Nyt tätä vaatimusta ei enää ole, joten mikä tahansa kelpaa. Näin sitä pitää, eduskunta.
Milloin luovutaan muidenkin autojen ympäristövaatimuksista?
Mitäs sitten teet, kun ajat työmatkaa 120km/päivä ja nykyautoissa kaasu riittää 300-350km ajoon. Lisäksi lähin kaasu asema on n.30km väärään suuntaan. Ostakaa te kaupunki kruisaajat vaan kaasu autoja. Vinkki ostakaa sähköauto lataus nykyisillä riittää 150-200km kaupunki pyörityksessä ja valmistajakin on kotimainen.
laki tarkoittaa että vanhaaankin autoon joka ei täytä euro 4 rajoja saa asentaa kaasulaitteiston. Jollon esim. kun euro3 arvoinen auto muutetaan kaasukäyttöiseksi vähenee sen päästöt enempi kuin euro4 tasoinen vastaavasti muutetaan.verrattuna siihen että molemmat ajaisivat bensalla. Elikkä vanhan auton kun muuttaa kaasukäyttöiseksi päästöt vähenee paljon enempi kun uudess. Lisäksi nyt voi tuoda ulkomailta myös vanhemman kaasuauton. Kuitenkin kaikilta uusilta autoilta riippumatta siitä millä polttoaineella se kulkee vaaditaan euro4 normit.