Mistä tietää kummasta on kyse ja mitä asialle voi tehdä? Netissä oli hieman eriävää mielipidettä ja suppeasti muutenkin.
Minulle tulee auringosta/kuumuudesta/hikoilusta kesäisin pieniä punaisia/valkoisia näppyjä vieriviereen iholle, tehden ihon pinnan röpöliäiseksi. Niitä tulee vain käsivarsiin ja hieman rintaan. Ne eivät kutia.
Minulle tulee auringosta/kuumuudesta/hikoilusta kesäisin pieniä punaisia/valkoisia näppyjä vieriviereen iholle, tehden ihon pinnan röpöliäiseksi. Niitä tulee vain käsivarsiin ja hieman rintaan. Ne eivät kutia.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aurinkoihottuma on iholle tuleva yhtenäinen punoittava alue, joka kutisee. Vähän niinkuin nokkosrokko, jos olet sen kokenut.
Hiestä ja rasvoista tukkeutuvat ihohuokoset taas ovat erillisiä pieniä näppyjä iholla. Ja kutisevat nekin.
Näin olen antanut itselleni kertoa. Hoitokeinoista olisin itsekin kiinnostunut...
... minäkin. Itellä eivät noi myöskään kauheasti kutia, mutta näppylöistä päässy hyvällä menestyksella eroon hydrokortisonivoiteella (1 % ilman reseptiä apteekista) ja käärimällä kädet siteisiin jotka kastellut kylmällä vedellä esim. yöksi. Aurinkorasvaa tulee sitten käytettyä kun näpyt häviää ja mahdollisesti "alla" edellämainittua voidetta jos tiedossa pitempiä aikoja auringonpaisteessa.
Kortisonivoide ja antihistamiini ainakin minulla auttaa,kun iho ruskettuu,oireet hiukan paranee.Hyvä muistaa ettei kortisoni sovi aurinkoon.
Minullakin on käsivarsissa ja kämmenselässä kuvailemiasia näppyjä. Eivät kutia ollenkaan. Olen melko varma että ne tulivat ostamastani Daily aurinkovoiteesta.
Mutta eikös kuivanäppylät ole aika samanlaisia? Eli niitä pitäisi rasvata ihan tavallisella kosteusvoiteella. Vai onko kuiva ja hikinäppylä sama asia? Kun iho on niin kuiva ettei hiki pääse kunnolla ulos ja aiheuttaa siksi näppylöitä. Joka tapauksessa ei ole onneksi kuin kosmeettisesti inhottava haitta :)