Tonttien lohkominen metsätilasta.

Kuinka tulee menetellä jos haluan lohkoa metsätilastani kaksi tonttia. Toisen itselleni ja toisen myyntiin??
Poikkeuslupa pitää tietenkin hakea kunnasta, mutta entä sitä ennen. Kuinka saan erotettua kaksi erillistä määräalaa ja pitääkö nämä lohkoa ennen myyntiä???
31067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

myyt ne tontit niin lohkominen käynnistyy automaattisesti.

Se rakennusluvan saanti sitten voi olla kiven alla ja ei niitä niin vain anneta useita. Yhden ehkä voi saada helpommin.

Äänestä

Merkkaat maastoon tulevien tonntien nurkat ja teet kauppakirjat, jonka jälkeen pääset hakemaan rakennuslupaa kaupungilta.

Äänestä
  • kivan yllärin kun rakennuslupaa ei tulekkaan, mutta tosiaan sitä pääsee hakemaan lainhuutojen jälkeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


metsänpelko kirjoitti:

Kuinka tulee menetellä jos haluan lohkoa metsätilastani kaksi tonttia. Toisen itselleni ja toisen myyntiin??
Poikkeuslupa pitää tietenkin hakea kunnasta, mutta entä sitä ennen. Kuinka saan erotettua kaksi erillistä määräalaa ja pitääkö nämä lohkoa ennen myyntiä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu