Räpylä Rock

Rokkirokki

Muistaako kukaan tapahtumaa nimeltä Räpylä Rock? Pesäpallo kentällähän se järjestettiin ja tais olla aika nimekkäitä esiintyjiäkin paikalla? Muistaako kukaan vuosia ja ketäs siellä esiintyi?

35

8046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 80-luvulla

      joskus oli, esiintyjiä en muista, varmaan jotain paikallisia ainaki

    • muistan

      Popedaa olen ainakin ollut siellä katsomassa!!!
      Vuotta en kyllä enää muista...

    • Surmakulli stadista

      Tulihan siellä nähtyä vaikka mitä. Esim. sliipparit, eput jne.

      • pesäpallokenttä

        yksi konserrti oli ainakin 80-luvun loppupuolella ja siel esiintyi J KARJALAINEN JA MUSTAT LASIT JA TAIS SIEL OLLA AKI JA TURO MYÖS.


    • muistan kyl

      joo, vuonna -88 tais olla kun kävin bogarttia kattoos räpylärokis...

    • Gynt

      oli siellä myös....

      • vallu

        oli joo ja Nikki tipahti kitarasoolon aikana :-)


      • vallu
        vallu kirjoitti:

        oli joo ja Nikki tipahti kitarasoolon aikana :-)

        että tipahti siis lavalta.....


    • määää vaaaan

      Bogart Co

    • Jpkoo

      Sokkarista haettiin liput ja oli paitakin,mut on jo hävinnyt..... se paita

    • Lallero70

      Melrose,Sleepy Sleepers,Aki&Turo,Whistle Bait

      • 10+3

        JaTervasaaressa oli ennen vuosituhannen vaihdetta Humulus lupulus :D


    • pihakuuntelija

      kahtena kesänä vain järjestettiin -86 ja -87. en tiedä miksi loppui tai lopetettiin.

      • sten

        stone oli myös


      • KerranTaisinOlla

        Ilona oli mielikuvani mukaan myös. Ja Kolsin Pekan mukaan ilman pokkareita ;)

        Kaverit hakivat festaritunnelmaa ja nukkuivat autossa sen sijaan että ois kävelleet kotiin alakupunkiin nukkumaan ...

        Yksi syy lopettamiseen oli kait se, että kentän putsaamisesta lasin suruista ja muusta roinasta oli kohtuuton homma.


      • Lallero70

        Aki ja Turo olivat ja löytyy kotoa VHS kasetti missä vilahtaa muutama tuttu Räpylä Rockissa kuvatussa pätkässä


    • minä taas

      Eppu Normaali,Topi Sorsakoski,J.Karjalainen ja Bat Guano! Terkkuja Köpille,Kairille,Vilkin Jussille,Parosen Velkulle ,Larsulle ja sen veljelle,oliko Samppa?

    • mukanaollut

      Katsokaa vuosi eppujen levyn (vuosi85?) kannesta, löytyy luettelosta. Oli siellä myös boycott, sielun veljet, olisiko 1987?

    • retrohelmi

      Akin ja Turon keikkaa kuvattiin siellä,löytyy VHS tallenne sieltä

    • Miehemme_maalta

      Tuli käyty kertaalleen, ehkä 1987 tai -88? Olisiko ollut ainakin Eput ja Peer Günt lauteilla sinä iltana? Normaaliin kasarityyliin melkoisessa simassa pyörittiin kaverin kanssa alueella. Sitten loppui juoma. Neuvokkaasti lähdettiin hakemaan lisää autolta huvialueen ulkopuolelta. No paluu alueelle tyssäsikin sitten järkkäriin, joka ei päästänyt enää takaisin (kerran sisään ja kerran ulos samalla lipulla). Edelleen neuvokkaina ja nuoruuden innossa keksimme, että koska kadut ovat tukossa, niin pyyhälletään niiden välissä olevien omakotitalojen pihojen läpi takaisin alueelle. Noin puoliväliin saakka matka meni ihan ok, mutta sitten järkkärit äkkäsivät manööverimme. Loppumatka kentälle sitten juostiin tai lähinnä aidottiin pihojen läpi. Alueelle asti selvittiin eivätkä järkkärit saaneet kiinni. Filmi katkesi hieman myöhemmin illalla...

    • Anonyymi

      Mikä oli kävijä ennätys Räpylä Rokissa?

    • Anonyymi

      Paremminkin sopupelirock.

    • Joo, olin.
      J-Karjalainen oli, muita en muista.

    • Anonyymi

      Bändejä joita muistan esiintyneen: Eput, Peer Günt, Boycott, J.Karjalainen, Siekkarit, Sliipparit. Sit ehkä Juliet Jonesin Sydän, SIG tai jotain vastaavaa.. Lappeenrannasta tultiin festarin järkkäämällä bussilla, mun eka festari. Olin n. 14v :) Jäänyt mieleen kun Peer Güntin Tsööz lähti harrikalla ajamaan naisystävänsä kanssa lavan takaa poikki ison hiekkakentän ja prätkä stoppasi keskelle kenttää. Aikansa siinä poljeskeli käyntiin kunnes apuvoimia saapui paikalle. Kyllä myötähäpeän määrä oli melkoinen ;)

    • Anonyymi

      Popeda ainakin. Vuosi oli 1987. Bandiittipolkka on jäänyt mieleen

      • Anonyymi

        mulle ei jäänyt sitäkään vähää mieleen kun tuli oltua niin päissään


    • Anonyymi

      Gringos Locos oli myös

    • Anonyymi

      Eikö räpylärockille olisi kysyntää yhä vieläkin? Dark river on kotkassa, mutta haminassa voisi olla rock painotteisempi tapahtuma.

      • Anonyymi

        Kallista puuhaa jos kunnolla tehdään. Muuten on parempi olla tekemättä. Se ei ole mitään ihan pieniä summia joita tunnetut bändit ottavat palkkioksi. Sellaisia on oltava mikäli tapahtuman halutaan onnistuvan. Porukkaa kun on houkuteltava muualtakin kuin HaminaKotkan seudulta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kallista puuhaa jos kunnolla tehdään. Muuten on parempi olla tekemättä. Se ei ole mitään ihan pieniä summia joita tunnetut bändit ottavat palkkioksi. Sellaisia on oltava mikäli tapahtuman halutaan onnistuvan. Porukkaa kun on houkuteltava muualtakin kuin HaminaKotkan seudulta.

        Ehkä kannattais erikoistua. Rokkifestareita kun on Suomen suvi väärällään. Jotain speciaalimpaa haminaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä kannattais erikoistua. Rokkifestareita kun on Suomen suvi väärällään. Jotain speciaalimpaa haminaan

        Täällähän ehdotettiin jo sateenkaarikarnevaalia.. Siinä spesiaalia


      • Anonyymi

        5.7.2025!


    • Anonyymi

      Peer Gunttia mää olin katsomassa siällä joskus 80 luvulla..

      • Anonyymi

        Taisto Temmi ol niin ihana!


    • Anonyymi

      Smack , Zero Nine 🤘

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      190
      4333
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3150
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      29
      2851
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      59
      2741
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      65
      2708
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2605
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2341
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      87
      2062
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      84
      1066
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      60
      1052
    Aihe