Epiduraalista

Onko muille käynyt niin, että epiduraalin laiton jälkeen ovat verenpaineet romahtaneet? Mistä se johtuu, että epiduraaliin liityy tuollainen (harvinainen?) riski? Mun ystävällä laski verenpaineet synnytyksessä tosi alas; 50/32. Ite vähän jäi sen jälkeen huono maku suuhun koko epiduraalista.

-RV 24
51072
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei! Kuulostaa noin matalat paineet tosi vaaralliselta. Mut se on yksi epiduraalin mahdollinen haittavaikutus. Mulle laitettiin se ekassa synnytyksessä, ensin anestesialääkäriä sai odottaa 4 tuntia, sitten kirosi mun selän takana laittaessaan sitä että täältä suihkuaa verta. En tiedä mihin tökkäsi sen, ihmeteltiin kätilön kanssa kun se ei vaikuttanut yhtään. Seuraavana päivänä lautasen kokoinen mustelma selässä. Mutta ilman epiduraalia voi taatusti pärjätä. Mulla toisessa synnytyksessä pelkkä suihku helpotuksena. Ja onhan niitä muitakin puudutuksia olemassa, sekä ilokaasu, aqua-rakkulat, jyväpussit jne...

Äänestä

Kyllä mullakin verenpaineet laski, mutta ei kylläkään noin alas. Oli se silti niin hyvä puudutuskeino, että ilmanmuuta otan enskerrallakin, jos niihin hommiin vielä menen =) Aqua-rakkuloista olen kuullut kokemuksia, ja kaikki ovat sanoneet että niitä ei kannata ottaa (kovempi kipu). Ilokaasu ei mulla ainakaan riittänyt mihinkään!

Äänestä

verenpaineen lasku on täysin normaalia epiduraalipuudutuksessa. siksi laitetaan käteen suolaliuostippa tasaamaan tuota laskua. mä kärsin raskauden aikana korkeasta verenpaineesta ja epiduraalin laiton jälkeen verenpaineet oli 215/165. eli mulle periaatteessa laitettiin turhaan suolaliuosta kun paineet olisivat saaneet laskea aika reippaastikin.

Äänestä
  • muistatkohan nyt ihan oikein? Tollasilla paineilla lähtee henki.

    Äänestä

Kaikki on yksilöitä, joten sun ei kannata päätäs tommosilla vaivata!
Mulla on hirvittävä piikkikammo ja annoin laittaa epiduraalin, eikä käynyt kuinkaan.
olen ehdottomasti sitä mieltä että kaikki tekee omat päätökset ja kaikki on yksilöitä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelottaa... kirjoitti:

Onko muille käynyt niin, että epiduraalin laiton jälkeen ovat verenpaineet romahtaneet? Mistä se johtuu, että epiduraaliin liityy tuollainen (harvinainen?) riski? Mun ystävällä laski verenpaineet synnytyksessä tosi alas; 50/32. Ite vähän jäi sen jälkeen huono maku suuhun koko epiduraalista.

-RV 24

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu