Jaloakileijat

missä vaiheessa

Jaloakijeijani on jonkin tuholaisen vaivaamat. Kasvit ovat kasvaneet tosi suuriksi mutta nyt kun kukkanuput ovat kehittyneet että pitäisi ruveta aukeamaan ne onkin muuttuneet läikykkäiksi ja niinkuin rupeavat kitumaan , värit haalistuu.
Pari puskaa on kahden nelion alalla terveen näköisiä mutta nämä kaksiväriset sairaita.
Missä vaiheessa olisi pitänyt ehkä myrkyttää kun en ole huomannut mitään poikkeavaa kuin nyt. Ja mikäaiheuttaa ,tietäiskö kukaan?

4

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missä vaiheessa

      Lähempi tarkastelu osoittikin että jo aivan pienetkin nupunalut sisältävät kymmeniä kellertäviä toukkia joten täytynee hävittää kaikki jotta ensivuonna ei ole vastaavaa.Mutta mikä myrkky ja missä vaiheessa ensivuonna jokinhan se nuo on muninut?

      • Onttomukulakiurunkannus

        Laitoin tuonne perennaosastolle juuri kysymyksen noista keltaisista toukista. Saapa nähdä tietääkö siellä joku jotakin. - En ollut huomannut viestiäsi. :-(


    • missä vaiheessa

      Katkoin siis kaikki kukkivav varret. Mutta nepä kasvattikin uudet kukkavarret ja ei kuitenkaan niin komeasti kuin olisi alkuun ollut. Joten kannatti.

      • Elfarran

        Ei mitään apua tästä minun viestistäni, mutta minulla on sama ongelma ollut jo pari vuotta ja ihan kaikkien väristen akileijojen kanssa. Muka hienot nuput tekee, mutta kukat eivät aukeakaan ja kun nupun avaa, se on täynnä pieniä toukkia.

        En vain tiedä miten ongelmasta pääsisin, koska sama juttu toistuu joka kesä. Olen leikannut varret kuten sinä ja jopa hävitin erään penkin kukat ja siirsin "terveitä" taimia äitini puutarhasta. Onkohan toukat kuitenkin jotenkin mullassa tai jotain, koska uusille taimille kävi aivan samoin.

        Mitään "myrkkyjä" en ole osannut käyttää enkä tiedä missä vaiheessa (varmaan jo keväällä) semmoisia pitäisi käyttää. Jos olet saanut jotain selville niin kerro!

        Niin, ja tänä kesänä akileijarukkiin iski vielä jotkut vihreät toukat, jotka söivät kaikki lehdet... Näyttävät aivan samoilta, jotka ovat kynineet karviaismarjapensaani. Ne ovat mitä todennäköisimmin karviaispistiäisen toukkia :/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      129
      2185
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1275
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1167
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1127
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1038
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      988
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      979
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      972
    Aihe