Puhutaan "oikeasta ja väärästä uskosta". Mikä on oikeaa uskoa? Sellaista uskoa, joka riittää Taivaaseen pääsemiseksi?
Miten Taivaaseen pääsee?
useasti kysynyt samaa
5241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihminen pääsee taivaaseen, eli tulee autuaaksi seuraavalla tavalla:
Matt 5. l.
1. Kun hän näki kansanjoukot, nousi hän vuorelle; ja kun hän oli istuutunut, tulivat hänen opetuslapsensa hänen tykönsä.
2. Niin hän avasi suunsa ja opetti heitä ja sanoi:
3. "Autuaita ovat hengellisesti köyhät, sillä heidän on taivasten valtakunta.
4. Autuaita ovat murheelliset, sillä he saavat lohdutuksen.
5. Autuaita ovat hiljaiset, sillä he saavat maan periä.
6. Autuaita ovat ne, jotka isoavat ja janoavat vanhurskautta, sillä heidät ravitaan.
7. Autuaita ovat laupiaat, sillä he saavat laupeuden.
8. Autuaita ovat puhdassydämiset, sillä he saavat nähdä Jumalan.
9. Autuaita ovat rauhantekijät, sillä heidät pitää Jumalan lapsiksi kutsuttaman.
10. Autuaita ovat ne, joita vanhurskauden tähden vainotaan, sillä heidän on taivasten valtakunta.
11. Autuaita olette te, kun ihmiset minun tähteni teitä solvaavat ja vainoavat ja valhetellen puhuvat teistä kaikkinaista pahaa.
Tämä on Jeesuksen vuorella pitämä ns. vuorisaarna, jossa Hän luettelee kahdeksan autuuden pääkohtaa. tämä ei ole tekojen luettelo, vaan kuvaus siitä, miten ihminen tulee johdetuksi Jumalan lapseksi. Jumala vaikuttaa näitä ihmisessä Pyhän Hengen voimalla, ihmisen osa on ainosataan valita, ottaako hän uskon vastaan. Kun hän sen valinnan tekee, ja astuu rauhan tielle, hän saattaa saada maailmalta pilkkaa uskostaan. Mutta Jeesus on sanonut, että meidän tulee tunnustaa Hänet ihmisten edessä, muuten Hän ei voi tunnustaa meitä Isänsä edessä.
Tämä riittää, onhan meillä todisteena Jeesuksen sanat: Autuaita ovat...
Hyvää taivasmatkaa sinulle.
Ei me mihinkään taivaaseen olla menossa, vaan tämä maa luodaan uudeksi ja siinä on edelleen asuinpaikkamme. Taivas on vain vertauskuvallinen asia, mitään avaruusmatkaa me ei tulla tekemään.
Silloin 2000 vuotta sitten ihmisillä ei ollut tietoa siitä, mitä tuolla yläilmoissa on.
Nyt kuitenkin tiedämme, ettei siellä ole mitään, vaan kylmä tyhjä ja kolkko avaruus.
Olis aika alkaa jo puhumaan uudesta maasta, jonne autuaina pääsemme, emme maapallon ilmakehään.
Jos olet, miksi ihmeessä siis kysyt, jos kerran noin hyvin itse tiedät, arvon Caesar?
Jeesuksenuskoiset uskovat Raamattuun ja sen lupauksiin: "Ylösnousseet ovat kuin enkelit taivaassa." Tässä Jeesuksen omat sanat siitä, mitä ihmiselle tapahtuu hänen kuoltuaan.
enkä kirjoittanut tuota "uusi maa" juttua.
Kysyin oikeasta uskosta sen vuoksi, kun vl:t puhuvat siitä, mutta eivät koskaan selitä mitä se on, ja mitä eroa vl:ien uskolla on esim. luterilaisen kirkon uskoon nähden. Tiedän, että luterilaisessa kirkossa on nimikristittyjä, leipäpappeja jne. mutta kyllä siellä uskovaisiakin on. Samoin on muissa herätysliikkeissä kirkon sisällä ja ulkona.
Siis VL:t, mitä on OIKEA USKO?
Jonka Pyhä Henki synnyttää , täällä maan päällä, Jumalan seurakunnassa.´Kaikki, jotka haluavat tästä uskosta tietää, saavat kuulla kutsun Jumalan valtakunnasta.