Autonvaihtoa kovasti suunnittelen ja otsikonmukainen peli on kiikarissa. Osaatteko palstalaiset sanoa, mitä tuo hörppää löpöä? Tehtaan lukemat tuntuvat todella pieniltä, johtuuko sitten 6. vaihteesta..?
Kommentteja/kokemuksia otetaan kiitollisena vastaan!
-Masa-
Kommentteja/kokemuksia otetaan kiitollisena vastaan!
-Masa-
Vastaukset 6
Vanhimmat
E39:stä E46:een ei ole suositeltava askel.
Etsi sitten vaikka tuoreempi E39 520d.
Onhan tuota tullut katseltua koko mallisto (harhailtu jopa muiden valmistajien puolellakin!??!) läpi ja kun köyhälle kaikki on kallista, niin täytyy mitä todennäköisimmin "tyytyä" pari-kolme vuotta vanhaan 3-sarjalaiseen.
Nämä faceliftatut 5-sarjalaiset ovat yksinkertaisesti turhan kovissa hinnoissa, nimenomaan inhimillisillä kilometreillä katsottuna... (lue alle 100tkm rullatut)
Ja lisäksi, mitä tulee E39 520d:hen, niin se on mielestäni auttamattomasti liian lussu peli. 136hv ei vaan riitä tähän koppaan.
BTCF -sivustolta sainkin jo haettua jonkun verran tietoa harkinnassa olevan mallin polttoainetaloudellisuudesta ja ainakin siellä mainostivat ihan komeita lukemia.
Mutta kiitos kumminkin!
-Masa-
kolmas menossa kulutus pyörii noissa lukemissa,en aja säästöajoa.
Kiitos kommentistasi. Ilahduttavan pienellä tuntuisi kulkevan. Keskikulutuksessa noin kolmen litran ero tähän nykyiseen, vaikka diisseli liikkuukin samanoloisesti.
-Masa-
Keskikulutus kesäajossa ilmastointi päällä oli juuri 6,35l/ 100km, matka- ja taajama-ajoa 50/50. Keskikulutus vaihdellut 5,2 - 6,5 litran välillä. Auto on 5 -vaihteinen ja 110kw, facelift -02.
Juuri iltapäivällä tein kaupat ´03 mallisesta ja 6-vaihteisesta 320d Touringista.
Lielahdessa tankki täyteen ja kaupungin läpi motarille, jota pitkin kotiin Hämeenlinnaan. Motarilla vakkari vajaaseen 130km/h ja kone näytti keskikulutukseksi 5,3 litraa. Pienellä tuntuisi menevän, ja vielä pienemmällä varmasti pääseekin.
Kiitos vastauksista!
-Masa-
Ex E36 Coupe, E39 Touring. Nyk. E46 Touring