Olemme vasta hankkineet pienen veneen ja moottorin 8 hv. Pohdimme venepaikan vuokraamista. Tähän asti olemme pitäneet venettä kotipihalla ja raahanneet veneen rantaan joka kerta veneilyä varten. Venepaikkoja on vapaana, joten paikan varmasti saamme halutessamme. Soitin vakuutusyhtiöön ja kotivakuutus kattaa veneen ja moottorin. Mutta... osaako joku neuvoa, miten ne tulee olla lukittuina venepaikalla, että vakuutus varmasti korvaa mahdollisen varkauden sattuessa? Kiitokset etukäteen jo neuvoista.
Veneen lukitseminen
11
6718
Vastaukset
- varmasti
Vakuutus korvaa veneesi varmasti kun hankit lukon ja kettingin joka on vakuutusyhtiöiden hyväksymä. Helposti tämä onnistuu esim. menemällä hyvään polkupyöräliikkeeseen, jolta löytyy pitkän ketjun ja riippulukon yhdistelmiä, näin vaikeasti selitettynä... Fillariliikkeiden ketjut on eri kaliiberia kuin rautakaupan metritavara, polkupyörälukot on liukkata metallisekoitteita, jotka ei niin helposti voimapihdeillä rikkoonnu.
Siis ketju veneen keulasilmukasta laituriin, ja moottoriin riippulukko, joka myös hyväksytty.- Kuvia
Ainiin, muista ottaa veneestäsi kuvia, jos se on ikäänsä nähden loistokunnossa, pääset niillä tinkaamaan tarvittaessa paremman korvauksen..
- kiitollinen tiedoista
Kuvia kirjoitti:
Ainiin, muista ottaa veneestäsi kuvia, jos se on ikäänsä nähden loistokunnossa, pääset niillä tinkaamaan tarvittaessa paremman korvauksen..
Kiitokset neuvoista. Menenpä heti huomenna polkupyöräliikkeeseen ketju ja lukko-ostoksille.
- pessimisti.
kiitollinen tiedoista kirjoitti:
Kiitokset neuvoista. Menenpä heti huomenna polkupyöräliikkeeseen ketju ja lukko-ostoksille.
sittenhän on niin, että jos sattuu senverta viksu rosmo, niin hänpä katkaisee veneen kiinnityslenkin keulasta, eikä paksua lukituskettinkiä. ( jos et sitten pyörittele ketjua veneen rakenteiden ympäri ( penkki tms.. ) Särkevät kummiskin. :-\
- traileripursi
Huomioi, että veneen pitäminen laiturissa edellyttää veneen pohjaan epoksi-primereita ja myrkkymaaleja. Itse venepaikkakin maksaa. Traileriveneilyssä on omat hyvät puolensakin siis.
- ne lukot
maksaa jo helposti satkun. itse suosin traileriveneilyä, kun oma paattini on senverran pieni, että ei ole isohomma viedä rantaan.
- arvon mukaan
Tavallisiin pikkuveneisiin ei kannata hankkia mitään ihmeellistä lukkoa;
A. varkaat eivät 98,5% todennäköisyydellä ole kiinnostuneet veneestäsi, perämoottorista ehkä.
B. Osassa pienemmistä veneistä keulalenkin saa jakoavaimella irti lukkoa/ketjua murtamatta.
C. Vakuutushtiötä ei kiinnosta onko lukkosi hyväksytty vai ei.
D. Vahvan lukon jälkeen heikoin lenkki on ketju, kiinnitysrengas mihin lukko tulee laiturin päässä kiinni, tai veneen oma lukitusrengas.
Trailerisäilytyksessä on se huono puoli, että veneen ja moottorin lisäksi varkaan mukaan voi lähetä myös itse traikku. Yleensä paketti kyllä löytyy viikon parin sisällä ilman moottoria jostain pikkutien varresta.. - lukko
Moottoriin saa myös ostaa lukon, jonka kanssa moottori pultataan veneeseen kiinni. Tämmöisestä lukosta vakuutusyhtiö ottaa koneesta omavastuun kokonaan pois.
- matias
korvaako se vakuutus 8 hp moottorin. Jotkut kotivakuutukset korvaavat vain max. 6 hp. moottorit. Isommille oma vakuutus.
Nämä pienet moottorit ovat kyllä varkaiden mieleen, kun katselee vakuutusyhtiöiden varastetut -listaa netistä.
Jos ostat ns. vakuutusyhtiön hyväksymän lukion moottorille, joka suojaa moottorin kiinnitysruuvit ja estää siten koneen irrottamisen perälaudasta, ota selvää jostain muualtakin kuin sen lukon myyjältä onko se todella vakuutusyhtiön hyväksymä lukkomalli.
Se vak. yhtiön hyväksymä lukko pitää vakuutuksen voimassa, ei estä varkautta. Sahaavat moottorisahalla perälaudasta palan pois jos on
suojainen ja rauhallinen ranta missä helppo puuhastella.- lukko
Oman käsitykseni mukaan "vakuutusyhtiön hyväksymällä" ei ole mitään merkitystä veneen vakuutusturvan kanssa. Lukitus on riittävä siinä vaiheessa kun veneen tai moottorin varastamiseen tarvitaan työkaluja. Ts. halpojen numerokoodilukkojen kanssa voi olla vähän niin ja näin. Monet vakuutusyhtiöt eivät anne edes mitään bonusta hyväksyttyjen lukkojen käytöstä, eli jos ei ole kiinnostusta sijoittaa >100Eur lukkoihin, niin mikään pakko ei ole.
- kiitollinen tiedoista
lukko kirjoitti:
Oman käsitykseni mukaan "vakuutusyhtiön hyväksymällä" ei ole mitään merkitystä veneen vakuutusturvan kanssa. Lukitus on riittävä siinä vaiheessa kun veneen tai moottorin varastamiseen tarvitaan työkaluja. Ts. halpojen numerokoodilukkojen kanssa voi olla vähän niin ja näin. Monet vakuutusyhtiöt eivät anne edes mitään bonusta hyväksyttyjen lukkojen käytöstä, eli jos ei ole kiinnostusta sijoittaa >100Eur lukkoihin, niin mikään pakko ei ole.
Kiitokset kaikille informaatiosta =) Soitin vakuutusyhtiöön ja sieltä sanottiin, että alle 20 hv:n moottori sisältyy kotivakuutukseen. Valokuvasin veneen edestä ja takaa ja moottorin joka kulmasta, joten todistusaineiestoa tarvittaessa vakuutusyhtiölle löytyy. Venelaiturilla on kameravalvonta ja vene on lukittuna keulasta paksulla kettingillä ja moottorissa on lukko, joten pitäs olla turvallisessa säilytyksessä. Jos rosvot vievät veneen, niin sitten käydään vakuutusyhtiön kanssa taistelu =) Arvokkaamatkin veneet näyttivt olevan laiturilla samoilla menetelmillä moottoreineen. Tankin otimme mukaan autotallissa säilytettäväksi, siinä on riittävästi raahaamista kun veneilemään tekee mieli. Mukavia veneretkiä kaikille keskusteluun osallistuneille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1414306Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1943933Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi302653Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102442100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es322193Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks51780Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1051465Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491424Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241301Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah361109