Hei ! Olen 12-vuotias tyttö turun läheltä Vahdolta. Etsisin hevosta/ ponia jota voisin tulla n, 2-5 viikossa tulla hoitamaan. Osaan: laittaa hevoselle varusteet valmiiksi, harjata puhdistaa kaviot ja ruokkia ohjeiden mukaisesti, mutta karsinaa en ole ikinä siistinyt (mutta aina voi oppia jotain uutta !)
osaan myös ratsastaa ja jne. Eli jos tarvitset hevosellesi hoitajaa niin tässä on ! :)
TARVITSEEKO JOKU HEVONEN / PONI HOITAJAA.
4
426
Vastaukset
- Niina vain.
Osaat liian vähän.
- tyttö97
OSAAT AIVAN LIIAN VÄHÄN!!! Mulla on 3 ponia ja äitillä 3 hevosta.. mutta emme voi ottaa sua hoitaan koska osaat aivan liian vähän...
- hevosystävä
Itse olin ratsastanut vuoden, osasin harjata hevosen, puhdistaa kaviot ja satuloida,suitsia hevosen, kun sain ensimmäisen yksityisen hoitohevosen.
Hevosen hoito on loppujen lopuksi todella yksinkertaista , jos hevonen on tasapainoinen ei mikään traumataustainen tai muuten ongelmahevonen,tai jos sillä ei ole erityisiä sairauksia.
Uskon että sinusta on apua monelle hevosen omistajalle, kiireiseen arkeen ja että löydät vielä oman hoitohevosen. :)
Monet hevosten omistajat näyttävät mielellään sinulle kopin siivous ym taitoja, jotka eivät tosiaan ole vaikeita(ovat nopeasti opittavissa)
Ja sinusta on heille paljon apua, jonka he ottavat mielellään vastaan! :)
Tekiessä oppii, ei kukaan ole seppä syntyessään :)
Kysele vain edelleen rohkeasti, apusi vielä tulee arvoon :)
- tyttö2005
Hei olen 12-vuotias tyttö satakunnasta. Etsin hoito ponia jota hoitaisin mielelläni, olen ratsastanut 1,5 v. osaan satuloida, puhdistaa kaviot, harjata, osaan laittaa suitset, ja aina voi oppia lisää jotain uutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1015470
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai854779Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1394732Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672159- 1031897
- 1021693
- 2571538
- 3691282
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591111- 2001040