inssi jännittää

apuvaa

Kohta olis inssi ja jännittää kyllä tosi paljon. Mulle ongelmia eniten tuottaa ajotunneilla se, että ajatukset harhailee eikä jaksaisi enää täysillä keskittyä ajamiseen. Se voi tosin johtua siitä, että autokouluni on taukojen takia kestänyt jo melko kauan ja alan turhautua. Ajo on jo melko varman tuntuista, mutta kyllä virheitäkin tulee. Oon varma, että inssissä meen ihan jäihin..Oisko mitään viime hetken vinkkejä? Mitkä on pahimmat mokat? Entä mitkä "mokat" ei haittaa? Läpi pääseminen tuntuu kuitenkin niin kauaiselta unelmalta, vaikka toisaalta tiedän etten "aio" ottaa hylkyä. Jos se läpi menisi niin kivi vierähtäisi sydämeltä.

6

3371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...että mitä tuota suotta jännittämään.

      Jos luotat itseesi ja open antamaan palautteeseen, niin silloin jännitys nousee normaalille tasolle.
      Ja kun näin on, niin aktivaatiotasosi on huipussaan ja virheet minimissään.

      Jos taas jännitys on sitä, että ajatuksissa pyörii, "että piru kun jännittää". Niin silloin se menee överiksi, ja voi pilata suoritusta.

      Ja kysyit: mitä virheitä sallitaan ja mitä ei. Kysyppä opeltasi, hänellä on kyllä tarkat tiedot varsinkin konflikteista, joita ei hyväksytyssä kokeessa saa olla yhtään.

      Muita virheitä saa olla muutamia, mutta ajon kokonaisuus kuitenkin ratkaisee.

      Virheetöntä ajoa ei kukaan EDES ODOTA sinulta.

      Kun siis KUN ei JOS, teet virheen, niin älä jää ajattelemaan sitä, vaan keskitä ajatuksesi edessäoleviin tilanteisiin.
      Jos jäät ajattelemaan tehtyä virhettä, niin luvassa on taatusti lisää virheitä.

      Tsemppiä ja kysy opelta kokeen kriteerit.

    • tyTTÖ--

      Se ON helpottava tunne ku tietää että koko autokoulu juttu on takana ja kortti taskussa :D

      Hmmm... mun mielestä paras neuvo on OTTAA RAUHALLISESTI ja ajatella, että se on ihan tavallinen ajo :) Tsemppiä

    • apuvaa

      Kiitos kauheesti. Rauhoitti jo se kun luki teidän viestejä :) ehkä mä selviän tai sit en, mut turha sitä siinä ajaessa ajatella.

    • vianra

      Eli yritä vain ottaa rauhallisesti. Mulla oli inssi noin kaks viikkoa sitten ja olin ihan varma, että ei mene läpi. Musta tuntui aina ajotunneilla, että ne ei sujuneet hyvin, mutta inssi meni ilman virheitä läpi =) Mä tein niin, että juttelin sen inssi tyypin kanssa ja mun onneksi se oli mukava..tämä sai rentoutumaan tosi paljon, vaikka pientä jännitystä oli koko ajan. Tsemppiä sulle!

    • terapeutikko

      Voihan hänkin normaalina inhimillisenä olijana joskus jännittää.

      Olkaamme ymmärtäviä!

      Vai pitäisikö inssi laittaa psykoterapiaan?

    • se inssikin

      on... ei ne mitään ylijumalia ole.. niiden kanssa voi keskustella ihan niitä näitä, jos se vaan yhtään helpoittaa. ja ainahan voi pyytää opettajan sinne takapenkille tueksi ja turvaksi.

      rauhallisesti vaan etenee ja katselee tilanteet kunnolla niin hyvin menee. onnea vaan kaikille kokeisiin meneville :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      181
      4344
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      73
      4231
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      60
      2329
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      58
      2281
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2184
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      53
      1836
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      28
      1487
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1298
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      117
      1268
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1159
    Aihe