Naistutkimus kiinnostaa minua kovasti. Onko kukaan tämän palstan tyypeistä opiskellut sitä? Mitä olette pitäneet, eihän ole ollut kuivakasta? Itse ajattelin, että Jyväskylässä sitä olisi mukava opiskella...
Naistutkimus?
Kokemusta?
121104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Itse myös opiskelin naistutkimusta ja ei ole mitään jännittävämpää kuin naistutkimus. Nykyään tutkin naisia vapaa-ajallakin ja oikeastaan kaikki aikani kuluu naistutkimukseen.
Suosittelen lämpimästi naistutkimusta ja naistutkimuksesta valmistuneille on tiedossa hyviä työpaikkojakin naistutkimuksen parissa.
Tällaista toivonkin :)
Varsinaisesta naistutkimusta en ole opiskellut, mutta oppiaine ja sen historia on jossakin määrin tuttu mm. kirjallisuustieteen ja kulttuurintutkimuksen opinnoista.
Itse en kyllä suosittele panostamaan välttämättä sinänsä naistutkimuksen opintoihin, vaan esim. filosofiaan ja sosiologiaan. Nämä kuitenkin ovat niitä oppiaineita, jotka monella tavalla ovat naistutkimuksen taustalla. Ja esim. filosofiassa voi aivan hyvin painottua feministiseen filosofiaan (feministisiin filosofioihin).
Ensinnäkin tämä vasemmistolaiseksi kiihkofeministiksi valmistava suunta.
Ja sitten tämä toinen orientaatio, jossa naistutkimusta tehdään esimerkiksi Stringbergin terassilla ohikulkevaa nuorempaa ja hoikempaa naisväestöä tutkaillen ja arvostellen.
Henkilökohtaisesti pidän jälkimmäistä erittäin paljon hyödyllisempänä.
Kummastakaan ei valmistu miksikään, mutta jälkimmäinen on kyllä fiksumpaa... :D
Tästä opinahjosta tuntuu kirjoitettavan pelkästään negatiiviseen sävyyn useissa paikoissa. Ihan kuin naistutkimuksen opiskelijat olisivat vain feministejä ja feministit olisivat ainoastaan jotakin kiihkoilijoita ilman mitään järkeä - ja näin naistutkimus on kiihkoilua. Itseäni kiinnostaa aihe kovasti, mutta en ole varsinaisesti feministi enkä varsinkaan kiihkoilija. Naistutkimus vain on jollain tapaa lähellä sydäntä ja haluan tietää enemmän.
tuli jo kysymyksessäsi. Tyhjänpäiväinen pseudotieteellinen aine, jota femakot haluavat opiskella...
Kuten jo huomasit, täältä on aika tavalla mahdotonta saada asiallisia vastauksia. Yritin tuossa etsiskellä naistutkimuksen ainejärjestöjä ja katsella josko niiden sivuilla olisi keskustelufoorumeita, joissa voisit asiaa tiedustella, mutta valitettavasti ei sattunut kohdalle.
"Ihan kuin naistutkimuksen opiskelijat olisivat vain feministejä ja feministit olisivat ainoastaan jotakin kiihkoilijoita ilman mitään järkeä - ja näin naistutkimus on kiihkoilua."
Niin. Näinhän se ei tietysti kuitenkaan ole. Tosin erinäisistä taustoistaan (esim. feminismi, marxismi) johtuen naistutkimus on usein poliittisesti värittynyttä, joskaan nykyisin yhä harvemmin taitaa olla niin, että tutkimuksen pääasiallisena tavoitteena olisi muutta yhteiskuntaa - enemmänkin on kyse siitä, että tehdään näkyväksi erilaisia yhteiskunnallisia rakenteita, joiden puitteissa (sosiaalinen) sukupuoli muotoutuu.
Useimmat näistäkin valopäistä, jotka tässä ketjussa ovat ko. asenteella vastanneet, eivät selvästikään tiedä oppiaineesta mitään. Aineen nimi on kyllä suomeksi ehkä hieman epäonnistunut - en ole aivan varma käytetäänkö esim. engl.maissa enää käsitettä women´s studies vai onko neutraalimpi gender studies jo yleisempi.
Ja kiitos että näit myös vaivaa etsiessäsi järkevämpiä keskustelufoorumeita. Tokihan se oli tiedossa, ettei tältä palstalta välttämättä mitään kunnollista tietoa irtoa, mutta tulipahan yritettyä. Täällä kuitenkin kävijöitä ja lukijoita on käsittääkseni paljon.
Tosiaan tuo negatiivinen asenne josta jo kirjoitin tuntuu puskevan pintaan voimakkaasti. Oikeastaan se tekee naistutkimuksen vieläkin mielenkiintoisemmaksi - jos se saa aikaan noin voimakkaita reaktioita, sen täytyy olla senkin takia mielenkiintoista. Ja ainahan on hauska vähän ärsyttää! Koska naistutkimus tosiaan näyttää ärsyttävän joitakin ja pahasti kirjoitustensa perusteella. Sekin mielestäni tuo hyvin esiin ko. henkilöiden asenteita.
Käypäs tuossa linkissä katsomassa Jyväskylän yliopiston kyseisen oppiaineen "kuulumisia" :
http://www.jyu.fi/ytk/laitokset/yfi/oppiaineet/nao/mita
Terveisin JYU:ssa opiskeleva
ps. Itse en opiskele ko. ainetta, mutta tunnen sitä opiskelevia, ja he ovat tykänneet kovasti.
sitähän ei jokavuosi edes järjestetä..
Itse olen muutamia kursseja opiskellut kyseistä ainetta sivuaineena, käsittääkseni sitä ei pääaineena kovin monessa paikassa voi edes opiskella, vai voiko missään?
En aio kyseisen aineen opintoja jatkaa tämän pidemmälle, sillä aika teoreettista ja yllätyksekseni myös tylsää opiskelua.