Olemme perheen kanssa menossa Puruvedelle pienellä purjeveneellä viikoksi heinäkuussa. Veneen voisi laskea alas esim. Kerimäeltä tai Kesälahdelta.
Olisi kiva kuulla kokemuksia purjehtimisesta pikkuveneellä ja kokemuksia ja vinkkejä yöpymisistä retkisatamissa. Löytyisikö satamia mihin missä olisi hyvä tasoisia ravintoloita joihin voisi purjehtia syömään ?
Onkohan uusi merikartta kuinka opastava kivien suhteen, jos ei purjehdi aina väylillä. Vesi on ilmeisesti nyt alhaalla Puruvedellä.
Olisi kiva kuulla kokemuksia purjehtimisesta pikkuveneellä ja kokemuksia ja vinkkejä yöpymisistä retkisatamissa. Löytyisikö satamia mihin missä olisi hyvä tasoisia ravintoloita joihin voisi purjehtia syömään ?
Onkohan uusi merikartta kuinka opastava kivien suhteen, jos ei purjehdi aina väylillä. Vesi on ilmeisesti nyt alhaalla Puruvedellä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Puruvesi on hieno paikka veneilyyn. Voit aloittaa veneilyn Kesälahdelta, josta löytyy laskupaikka ja tarvittaessa säilytyspaikkakin. Hyviä ruokapaikkoja ja satamia löytyy useita, Karjalan Kievari, Ruokkeen Lomakylä (erinomaiset kalaruuat), Herttua ja tietenkin Kerimäen sataman vieressä oleva KeriHovi. Retkisatamat löytyvät merikortista, mutta ainakin Linnasaari ja Petri pitää nähdä. Viikko on lyhyt aika Puruvedellä. Merikorttiin voi luottaa ja vesi on kirkasta, joten liikkuminen on turvallista.
puruvedellä on hyvä,mutta kannattaa olla tosi tarkkana,jos liikkuu väylien ulkopuolella,koska penkat on jossain paikoin aika jyrkkiä ja voi nousta lähes pintaan asti.
http://www.savonlinnaseutu.fi/Kiinteasivu.asp?KiinteaSivuID=20238&NakymaID=1642
Itse en jättäisi ainakaan käymättä Hytermän saaressa.
Punkaharjun Lustossa kävin viime syksynä katsomassa uittoaiheisen teemanäyttelyn, johon minulla oli tietynlaista henk.koht. kiinnostusta. Hieno museo muutenkin.
Pihlajavedellä ja Puruvedellä olen ajellut noin 16 vuotta sitten ensimmäiset ajotuntini 2,5-heppaisella perämoottorilla, jonka tulin ostaneeksi savonlinnalaisesta liikkeestä lomaviikon hupivälineeksi. Mökki soutuvene meillä oli vuokralla Punkaharjun maisemissa.
Sittemmin olen risteillyt viime vuosituhannen viimeisenä kesänä muutaman tunnin reissun 9-metrisellä moottoriveneellä samoilla vesillä, ihan vain gastina. Omaa 9-metristäni en ole vielä saanut koskaan Saimaalle saakka (Suomenlahdelta) ajettua.
Täältä http://www.veneilysaimaa.com/