Sanokaapas viisaimmat että minkä takia yrittäjä joutuu maksamaan kirkollisveroa vaikka yrityksen osakkaat ovat eronneet kirkosta?
Ja mitä ihmettä kirkolla ja yrityksellä on tekemistä keskenään?
Mielestäni tämä epäkohta tulisi korjata mitä pikimmiten!!!
Ja mitä ihmettä kirkolla ja yrityksellä on tekemistä keskenään?
Mielestäni tämä epäkohta tulisi korjata mitä pikimmiten!!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
ihmetellyt jo pidemmän aikaa.Tuntuu omituiselta, ja miten asiaa ei ole saatu muutettua.Lisäksi ,saattaahan yrittäjä kuulua johonkin muuhunkin uskontoryhmään=kirkkoon,mutta kuitenkin maksaa ´"valtionkirkolle" veroa.
Mitä siis yrittäjä saa kirkolta vastineeksi?Jos yrittäjä ei kuulu kirkkoon henkilönä, saako sitten kuitenkin esim.hautajais,vihkimis ym.kuten kirkkoon kuuluvakin,koska on yrittäjänä maksanut veroa.Ei saa.
Ymmärrän tarkoitushakuisuutesi. Yrittäjä ei maksa kirkollisveroa, joskin pääomatuloista suunnataan osa kirkolle kuntien ja valtion ohella. Lisäksi palkkasummasta työnantaja maksaa 2,8% työttömyysvakuutusmakua jolla rahoitetaan ansiosidonnainen työttömyysturva. Rahoituskohteet ei siis työnantajilta helposti lopu.
Kun asiaa noin vaikeasti ajattelet niin palkkatyössä tuottanet työnantajallesi sen verran voittoa että osallistunet itsekin tuon veron maksamiseen. Kaupasta tuotteita ostaessasi teet samoin.