olen lueskellut tuossa mbd:stä tehtyjä juttuja, ja olen miettinyt joskus 80-luvulla tehdystä mbd diagnoosista että miten luotettava se on nykyaikana.olen ollut nuorena ylivilkas ja on ollut vaikeuksia jossain oppiaineissa mutta muuten elämäni on ollut normaalia, ja olen olut esim urheilussa varsin lahjakas ja monessa muussakin jutussa,niin aika monimutkainen juttu tuo.
otappa noista
1
401
Vastaukset
- Jaana.K
Lääkäreitä pidetään jumalasta seuraavana, mutta itse he luulevat olevansa niitä.
Jokaisella lääkärillä on "valta" todeta omien tietojen perusteella potilaan tila siksi, jona hän sen pitää. Tällä perusteella voidaan ymmärtää se, miksi monet, jotka tarvitsisivat apua, eivät kuitenkaan tule todetuksi. En usko, että lapsuudessa oireenmukainen diagnoosi olisi lapselle jotenkin vahingollinen. Käsi sydämelle, saitko osaksesi ymmärrystä ja tukea diagnoosisi avulla niin, että pystyit myöhemmin ottamaan elämän omiin käsiisi?
On tunnettua, että osalla niistä lapsena tarkkaavaisuushäiriöisiksi todetuista, oireet häviävät. Toisilla häiriö säilyy, mutta ulkoisesti havaittavissa olleet käyttäytymispiirteet muuttavat pään sisälle elämään omaa elämäänsä, josta on suurta haittaa. Tämä ilmiö perustelee sitä tosiasiaa, että tarkkaavaisuushäiriötä ei tarvitsisi eritellä aktiivisuuden lajin mukaan, koska se on toissijaista. Kaikkein ongelmallisinta on tarkkaavaisuushäiriö.
Tarkkaavaisuus on terminä vaikeasti ymmärrettävissä, jopa lääkäreiden. Tulevaisuuden psykologinen tutkimus tulee varmasti avaamaan tätä puolta, sillä dosentti Antti Revonsuon tutkimukset tajunnan ja tietoisuuden subjektiivisesta kokemuksesta ja sen tutkimisesta vaikuttaa järkeenkäyvältä selitysmallilta.
Ajattelen, että mikään diagnoosi ei ole pysyvä. Pysyvämmäksi diagnoosi tietysti osoittautuu, jos diagnoosin toteaa useampi lääkäri. On lohdullista, että virheellisesti tai väärin perustein asetetut diagnoosit voidaan kumota, kun löydetään todelliset syyt.
Lapsuudessa todettu ylivilkkaus ei liity pelkästään tarkkaavaisuushäiriöön, vaan moniin erilaisiin tiloihin. Lapsuudenaikainen diagnoosi voi antaa lääkärille ymmärrystä tutkiessaan aikuista potilasta.
Monimutkaiseksi tarkkaavaisuushäiriön tekee juuri häiriön luonne. Äkkinäisesti voidaan tehdä monia virhearviointeja, näin myös jos omaa elämääkin tarkastellaan liian puutteellisten perusteiden valossa.
Minimal Brain Dysfunction (mbd) oli AD/HD:tä laajempi diagnoosi. Tarkkaavaisuuden ongelmien lisäksi siihen kuului motoriikkaan ja hahmottamiseen liittyviä ongelmia. Lahjakkuus urheilussa ei merkitse sitä, etteikö silti voisi olla motorisia ongelmia. Riippuu, miten pienellä seulalla asiaa tarkastellaan.
Mutta onpa hienoa, että jutusta päätellen elämäsi on asettunut itseäsi tyydyttävälle tolalle, alkuvaikeuksista huolimatta.
Ystävällisin terveisin
Jaana.K
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370