otappa noista

selvää?

olen lueskellut tuossa mbd:stä tehtyjä juttuja, ja olen miettinyt joskus 80-luvulla tehdystä mbd diagnoosista että miten luotettava se on nykyaikana.olen ollut nuorena ylivilkas ja on ollut vaikeuksia jossain oppiaineissa mutta muuten elämäni on ollut normaalia, ja olen olut esim urheilussa varsin lahjakas ja monessa muussakin jutussa,niin aika monimutkainen juttu tuo.

1

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaana.K

      Lääkäreitä pidetään jumalasta seuraavana, mutta itse he luulevat olevansa niitä.

      Jokaisella lääkärillä on "valta" todeta omien tietojen perusteella potilaan tila siksi, jona hän sen pitää. Tällä perusteella voidaan ymmärtää se, miksi monet, jotka tarvitsisivat apua, eivät kuitenkaan tule todetuksi. En usko, että lapsuudessa oireenmukainen diagnoosi olisi lapselle jotenkin vahingollinen. Käsi sydämelle, saitko osaksesi ymmärrystä ja tukea diagnoosisi avulla niin, että pystyit myöhemmin ottamaan elämän omiin käsiisi?

      On tunnettua, että osalla niistä lapsena tarkkaavaisuushäiriöisiksi todetuista, oireet häviävät. Toisilla häiriö säilyy, mutta ulkoisesti havaittavissa olleet käyttäytymispiirteet muuttavat pään sisälle elämään omaa elämäänsä, josta on suurta haittaa. Tämä ilmiö perustelee sitä tosiasiaa, että tarkkaavaisuushäiriötä ei tarvitsisi eritellä aktiivisuuden lajin mukaan, koska se on toissijaista. Kaikkein ongelmallisinta on tarkkaavaisuushäiriö.

      Tarkkaavaisuus on terminä vaikeasti ymmärrettävissä, jopa lääkäreiden. Tulevaisuuden psykologinen tutkimus tulee varmasti avaamaan tätä puolta, sillä dosentti Antti Revonsuon tutkimukset tajunnan ja tietoisuuden subjektiivisesta kokemuksesta ja sen tutkimisesta vaikuttaa järkeenkäyvältä selitysmallilta.

      Ajattelen, että mikään diagnoosi ei ole pysyvä. Pysyvämmäksi diagnoosi tietysti osoittautuu, jos diagnoosin toteaa useampi lääkäri. On lohdullista, että virheellisesti tai väärin perustein asetetut diagnoosit voidaan kumota, kun löydetään todelliset syyt.

      Lapsuudessa todettu ylivilkkaus ei liity pelkästään tarkkaavaisuushäiriöön, vaan moniin erilaisiin tiloihin. Lapsuudenaikainen diagnoosi voi antaa lääkärille ymmärrystä tutkiessaan aikuista potilasta.

      Monimutkaiseksi tarkkaavaisuushäiriön tekee juuri häiriön luonne. Äkkinäisesti voidaan tehdä monia virhearviointeja, näin myös jos omaa elämääkin tarkastellaan liian puutteellisten perusteiden valossa.

      Minimal Brain Dysfunction (mbd) oli AD/HD:tä laajempi diagnoosi. Tarkkaavaisuuden ongelmien lisäksi siihen kuului motoriikkaan ja hahmottamiseen liittyviä ongelmia. Lahjakkuus urheilussa ei merkitse sitä, etteikö silti voisi olla motorisia ongelmia. Riippuu, miten pienellä seulalla asiaa tarkastellaan.

      Mutta onpa hienoa, että jutusta päätellen elämäsi on asettunut itseäsi tyydyttävälle tolalle, alkuvaikeuksista huolimatta.

      Ystävällisin terveisin
      Jaana.K

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe