Sielunvihollinen vaanii ovelalla tavalla nuorta koskematonta ja kokematonta tyttölasta. Miksi niin moni nuori naisenalku ilmoittaa olevansa koskematon ennen avioliittoa, joka ei pidä useinkaan paikkansa. Neitsyyden menettäminen esiaviollisissa sessioissa vaikka juhannuksena voidaan näet ohittaa suviseuroissa pelkällä käden nostolla. Juhannuksen ja suviseurojen väli on todella lyhyt. ps. kokemusta on.
Tytöt huolehtikaa itsestänne
Juhannus ovel(l)a
71271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oikeampaa on huolehtia muista ennen kuin kuin itsestään.
Kirjassa Hyväluontoinen Frans De Waal esitti moraalin kelluvana pyramidina, jossa ihminen itse oli ylimpänä, sitten perhe, sitten yhteisö, sitten valtio, sitten ihmiskunta, sitten kaikki elämänmuodot. Mitä ylempänä oltiin tässä hierarkiassa, sitä enemmän oli uhrautuvaisuutta. Eli teorian mukaan jokaisen tulisi huolehtia ensimmäisenä itsestään resurssien mukaan.
tarvii huolehtia itsestään?
Ihminen on luotu siten, että lähes kaikki pojat vonkaavat tytöiltä sitä hyvällä omallatunnolla.
Mutta samalla tavalla tyttöjen valtaenemmistö miettii asiaa useampaankin kertaan. Joskus kiusaavatkin sillä kahden vaiheilla ololla. Jos päätyvät pitämään jalat yhdessä, niin minkä teet, ellet ole rikollinen luonne.
tuntuu tuolta ja sitä kuvittelee kaikenlaista. Lienee harvinaisempaa tuo ilman papin aamenta vonkaaminen vl-piireissä. Sinulle tietysti nämä ovat ajankohtaisia asioita, kun mielessä pyörivät, mutta jos et kovin moneen ketjuun tästä samasta asiasta kommentoisi, kiitos. Tuohon hyvä omatunto-asiaan en edes viitsi kommentoida sen kummemmin...:)
Mitä noin kevyesti puhut: "yhdellä käden nostolla" Usko ei ole vain kädennostoa, se on myös kilvoittelua syntiä vastaan.Tosi rumasti puhut, et varmaan ole uskomassa.
Tosielämä poikkeaa merkittävästi kirjoitetusta tai kuvitteellisesta elämästä. Luoja on luonut vietin vastakkaiseen sukupuoleen -huom. ei samaan sukupuoleen. Tämä on täysin luontainen vietti, eikä luoja ole jaotellut vl.ä, hinduja, buddia ja/tai muita lahkoja erikseen erilaisilla vieteillä. Nuori joutuu taistelemaan ja taiteilemaan aina kahden vaihtoehdon välissä. Ymm
ärrän hyvin, että vl kodeissa on kovaa henkistä painostusta tytöille "kaidalla polulla" pysymisestä. Vanhemmat haluavat mieluusti valita tytölle itse puolison omasta piiristä, aivan kuten toimii äärimuslimit. Kyllä moni tyttö todellisuudessa on pimp... antanut ennen papin aamenta, se on varmaa. Miksi vl piireissä ylläpidetään ulkokultaista kulissia. Huorintekijä vl mies erotetaan ry:stä vasta sitten kun joku "syntinen" sitä ryhtyy vaatimaan?
Tämäkö on avointa toimintaa?