Onko normaalia, että aikuinen toyvillakoira

Aamulla aattelin ihan huvin vuoksi kokeilla, paljonko villiksemme päivän aikana syö nappuloita. No, aamulla söi 25g ja illalla tuon saman 25g. Onko siis toyvillakoira tosiaan noin pieniruokainen? Koiramme ei näytä liian laihalta, paremminkin hoikassa kunnossa ja kylkiluut ei selvästi tunnu.
6987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

nälässä koiraasi meidän koira syö enemmän eikä oo läskikasa

Äänestä
  • En ymmärrä kuinka voit sanoa noin?
    Eihän koira syö,jossei se syö!
    Koiran omistaja on huolissaan ja kyselee muiden kokemuksia,sinä rupeat syyllistämään.

    Äänestä

  • Kuinka voit sanoa noin? Jos koira ei syö, se ei ole kiinni siitä, etteikö se saisi ruokaa! Et taida tietää mitään koirista? Kuinka sinulla siis edes on koira? Minäkin annan takaisin; koirasi on possu!
    p.s. Huomatkaa, että en tarkoittanut tuota, mutta tarkoitin sitä, miltä tuommoinen haukkuminen tuntuu.

    Äänestä

Ruokitko pelkästään nappuloilla koiraasi? Meillä toyvillis saa nappuloiden lisäksi lihaa, puuroa, viiliä, raejuustoa. Nappuloita syö suunnilleen tuon verran, kuin sinunkin koirasi, mutta lisukkeita menee toinen mokoma päivässä. Ei ole meidänkään koira mitenkään lihava, painaa 2kg750g ja on korkeudeltaan 27 cm. Pieniruokaisiahan nuo toyvillikset kyllä ovat.

Äänestä

Meidän koiramme syö nappuloita erittäin vähän,n. 10 kpl päivässä! Ruoka käy sille,ei allergiaa,mutta ei vain syö.
Erittäin nirso ruuan suhteen,syö nappuloita vain kun muuta ei ole tarjolla.

Muista,että pelkästään nappulat eivät muodosta tasapainoista ruokavaliota!

Äänestä
  • Kyllä hyvät nappulat muodostavat tasapainoisen ruokavalion vaikka vain pelkästään annettuna, ei ole mikään pakko antaa muuta. Saattaa jopa mennä epätasapainoisemmaksi jos väärissä suhteissa antaa lisukkeita, koska ainakin hyvissä nappulamerkeissä on kaikkien ravintoaineiden, hivenaineiden ja vitamiinien, rasvahappojen ym. ym. suhteet laskettu oikeiksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


syö päivässä vain 50g:n ede... kirjoitti:

Aamulla aattelin ihan huvin vuoksi kokeilla, paljonko villiksemme päivän aikana syö nappuloita. No, aamulla söi 25g ja illalla tuon saman 25g. Onko siis toyvillakoira tosiaan noin pieniruokainen? Koiramme ei näytä liian laihalta, paremminkin hoikassa kunnossa ja kylkiluut ei selvästi tunnu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu