mitäs hyviä drinkkejä carillosta voisi saada aikaan? :D
carillo
12
11174
Vastaukset
- Cock Tail
Käy katsomassa tuosta otsikon osoitteesta ja etsi kaikki Camparia sisältävät, niin korvaa vaan Campari Carillolla.
- Champpari-hamppari
Ei kai Carillossa mitään vikaa sinänsä – saa siitä tykätä kuka tykkääkin – mutta Champion on maultaan toki verrattomasti lähempänä esikuva-Camparia!
Sekä Champion että Carillo ovat nykyisin saman firman (Pernod Ricard Finland) tuotteita. Kokopullo (0,7 l) Championia maksaa Alkossa (nyt kesällä 2014) 15,98 € ja Carillo vain 12,99 €, mutta Championin alkoholipitoisuus on vastaavasti selvästi korkeampi (28 % vs. 21 %).
Se esikuva-Campari maksaakin sitten 19,99 €, vaikka Alkossa myytävä tavara on nykyisin vesitetty Carillon kanssa samaan ”välituotevahvuuteen” 21 %.
Minun valintani näistä kolmesta on ilman muuta Champion, ainakin Alkossa asioidessani.
- R.T
Carillopiimä.Ihan totta,ennakkoluulot pois.
Normaali "pitkä lasi",siis tämmönen perus gintonic kossukola lasi....carilloa 6-8cl kylmää kirnupiimää ja reilusti lusikalla/tikulla sekoitusta.Hyvää on.Useampikin carillo pullo on kesäkuumilla mennyt tuolla tavalla.- jeees
Carilloo ja energiajuomaa. On muutes hyvää.
- Don Carillo
Parasta suoraan pullon suusta ja kerralla alas koko pullo;D
- carillooop
Vedät suoraa carilloo vaan 4-8cl shotteina. Tarpeeks kun oot niitä vetäny ni oksennus on taattu.
- Anonyymi
Katkerot eivät olekaan omimmillaan kaksin käsin juotuna.
Pidän Carillosta, jopa sellaisenaan, mutta ei sitä määräänsä enempää juo.
Pullo riittää minulla 3-4 iltaa.
Terävä drinkki: puolet kossua/vodkaa, puolet Carilloa.
4cl Carilloa, lasi täyteen appelsiinimehua.
Kossu Carillo tai pelkkä Carillo voidaan myös pidentää appelsiinimehulla, bitterlemonilla, russianilla, tonicilla, greippilimulla, jaffalla....
- sordiino
Carillo-kossu-greippilimu.
- Anonyymi
Carillo on jo itsessään tavallaan juomasekoitus katkero, esikuvana vodka/karpalo drinkki. Carillosta saa aika monia drinkkejä aikaan ja varsinkin kesäisiä sellaisia kun käyttää runsaasti jäitä, blandiksena ihan vaan vesi tai sitten vaikka tuoremehu ja useimmat limut käy myös kunhan nyt mihinkään kokikseen ei ala sekoittamaan.
- Anonyymi
Korjaisin vielä sen verran että jäämurskaa mielummin kuin jääpaloja.
- Anonyymi
Carillon voi pidentää russianilla, tonicilla, appelsiinimehulla, bitterlemonilla, jaffalla, greippilimulla....
Carilloa voi terästää vodkalla.
Carillo sopii pikkulasillisena nautittavaksi sellaisenaan tai jäillä.
Liikaa jatkeroa ei pidä kerralla nauttia, alkaa kyllä tökkimään jossain vaiheessa.
Kossu-Carillo-appelsiinimehu on hyvä drinkki. - Anonyymi
Negroni
Ainekset
1 mitta grogikatkeroa, kuten vaikka Carilloa
1 mitta giniä, mielellään kuivaa
1 mitta makeaa vermuttia
Koristeeksi appelsiininkuorisuikale tai appelsiinisiivu
Jääpaloja
Valmistus
Lisää grogikatkero, gini, ja vermutti on-the-rocks lasiin. Lisää jääpaloja. Sekoita. Koristele appelsiininkuorella tai -siivulla.
Mielenkiintoista seurata hintojen kehitystä tästä viestiketjusta. Nyt vuonna 2025 0,7 L Campari maksaa alkossa 29,99 €.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351402
- 1041103
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede26983Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat310845- 99813
- 38702
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56648Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144624