Taas tuli talvi, olipa kauhea yllätys. Uutiset toitottavat, että niin ja niin paljon peltikolareja etelässä ja talvi on taas yllättänyt pääkaupunkiseudun.
Herää kysymys siitä, osaavatko enää Kehä kolmosen eteläpuolella olevat ajaa lainkaan huonossa kelissä. Ja kun siellä suolataan ja aurataan paljon enemmän kuin täällä korvessa ja silti täällä vaan ajellaan sen ihmeempiä valittamatta.
On nimittäin pakko ajella, säällä kun säällä, sillä joukkoliikennettähän täällä ei ole. Tiet ovat huonoja, niitä aurataan sitten joskus jne.
Pitäisiköhän "etelän" ihmiset laittaa pakollisille talviajokursseille?
Herää kysymys siitä, osaavatko enää Kehä kolmosen eteläpuolella olevat ajaa lainkaan huonossa kelissä. Ja kun siellä suolataan ja aurataan paljon enemmän kuin täällä korvessa ja silti täällä vaan ajellaan sen ihmeempiä valittamatta.
On nimittäin pakko ajella, säällä kun säällä, sillä joukkoliikennettähän täällä ei ole. Tiet ovat huonoja, niitä aurataan sitten joskus jne.
Pitäisiköhän "etelän" ihmiset laittaa pakollisille talviajokursseille?
Vastaukset 13
Vanhimmat
koska toi yleinen kulkuneuvo ei ole mikää Masse tai Ford Dexta!! Vitun bäcksterispedet!
;-)
Ei ne osaa edes kotinurkillaan.
Kaheleita ovat .Vauhti on sata ja rapiat ja eiku tappituntumassa 5 m päässä toisen perässä.
Ei ne älykääpiöt tajua,että jos hirvi loikkaa eteen,niin he on niitä vaaran aiheuttajia siellä peräpuskurissa enemmän kuin hirvet edessä.
Se on sitä jonotuskultturia kai...?
Tiedoksi sulle: täällä on yleensä liikeellä enemmän kuin yksi auto kerrallaan.
Vekkulia seurata kun juntit elvistelee keskustelupalstoilla talviajotaidoillaan. Kun ne sitten joskus uskaltautuu Ladojensa kanssa ihmisten ilmoille, niin siinä sitä puristetaan rattia rystyset valkoisena ja kylmää hikeä pukaten vaikka olisi minkälainen kesäkeli tahansa. Sitten pyöritään avuttomana muiden tiellä.
Että ajele sä vain yksikses siellä skutsissa.
....juntista. On olemassa juntteja jotka osaa ajaa stadissa ja jotka ei.
Aivan kuin on olemassa stadilaisia jotka ei osaa ajaa talvella ja jotka osaa.
Tosiasia on se, että Helsingin seudulla asuu keskimäärin enemmän niitä, joille liukas keli on ongelma kuin maalla.
Ja vastaavasti maalla asuu keskimäärin enemmän niitä, joille suuressa kaupungissa ajaminen on ongelma kuin stadissa.
Kysymys:
Oletko itse kokeillut kuinka "helppoa" on ajaa _vieraassa_, suuressa kaupungissa. Esimerkiksi Tukholmassa. Opasteiden, liikennemerkkien ja muun liikenteen seuraaminen yhtä aikaa ei ole aivan helppoa. Kaikkihan kotikaupungissaan osaa ajaa...
Mm. Tukholmassa, Köpiksessä, Hampurissa, Malagassa, Denverissä, jne. Kyllä se ajo sujuu ihan hyvin kun on ennenkin ajanut paikassa jossa samaan suuntaan vie useampikin kuin yksi kaista.
Oletko itse kokeillut?
Atlanta, Nashville, Indianapolis, Chicago, Carolina....
Olen kokeillut.
Liikenteen sujuvuuden vuoksi olen oppinut sen, että jos jotain paikkaa etsin ja huomaan viime tipassa risteyksen. Jos en ehdi sujuvasti sinne kääntyä, ajan kylmästi ohi ja tulen takaisin.
Kyllähän vieraalla paikkakunnalla ajelu onnistuu, en sitä väitä. Mutta on huomattavasti helpompaa ajaa kotipaikkakunnalla.
Noh, ei tässä ole tarkoitus kehuskella omalla osaamisella (jos sellaista on). Esitin vain pointin.
Siis Carolina on tietysti osavaltio, pohjois -sellainen. Kaupunki on Charlotte.
Vauhtiin ei ainakaan vaikuta oli keli mitä hyvänsä
Vauhti hiljenee vasta sitten kun muutama juntti kolaroi ja katkasee koko liikenteen!
Ei landepaukut osaa ajaa stadissa, eikä stadilaiset osaa ajaa landella taikka talvella. Vedetään sitä landellakin ojan kautta, mutta ketjukolarin aikaansaaminen vaatii jo yhteistyötä ja suunnitelmallisuutta. Ovat vaan stadissa sen verran kehittyneempiä että heiltä se sujuu.
Ehkei korvessa ihmeemmin valiteta, mutta eipä stadilaisetkaan ihmeemmin valita... kunhan vaan pitävät työllisyyttä yllä ruttaamalla välillä peltiä oikeen urakalla.
Kun tätä suolamössövalistusta riittävän kauan jatketaan nintendosukupolvelle uskoo ne varmaan kohta ittekin että todella tarvitaan automaattisia nopeudenrajoittimia, etäisyystutkia ja muuta telemetriahömppää että pysytään tiellä...
tälläinen typerä väittely. Onko maalla asuvilla niin heikko itsetunto, että täytyy väkisin vääntää itseään paremmaksi? Siltä se vaikuttaa kun jaksetaan höpötellä tyhmyyksiä.
Onko maalla asuvilla potenssiongelmia, kun lapsia ei synny yhtä paljon kuin täällä?
Ovatko maalla asuvat köyhiä, kun ei ole varaa laittaa isoja kauppoja (vrt. Myyrmanni, Iso Omena, Itäkeskus ja Jumbo)?
Ovatko maalla asuvat huonoja työntekijöitä, kun ei ole työpaikkoja?
Tuossa ihan yhtä älyttömiä kysymyksiä kuin itsekin esitit...
Joillakin vaan tuntuu olevan todelliset keskustelunaiheet vähissä niin pitää sohia johonkin sellaiseen asiaan mistä varmana saa väittelyä aikaan.
Vertaa vaikka:
sumarikeskustelut
teiden suolaus
nastat vai kitkat
paras automerkki
jne......
Joka vuotinen laulu. Eikös teillä siellä Kehä kolmosen pohjoispuolella ole muuta tekemistä? Puhutkos stadilaisista vai pääkaupunkiseutulaisista? Huomioi että stadilainen on syntyperäinen helsinkiläinen, joita Helsingin väestöstä on alle puolet. Voisi melkeimpä kysyä, että eikös se sinun hesaan muuttanut naapurisi osaa ajaa talvikeleillä. Voin lohduttaa sinua sillä ettei joukkoliikenne todellakaan toimi kaikista huonoimpina päivinä täälläkään, jolloin tuhansien ihmisten työmatkat vaikeutuvat huomattavasti. Syksyllä oli myös Oulun alueella paljon kolareita "huonon kelin" takia, muistatkos -se ei tietääkseni ole aivan eteläsuomea.