Olen hankkimassa Welhon laajakaistaa kaapeliverkkoon.
Minulla on kannettava (ei wlan korttia) että pöytäkone (ei wlan korttia). Suunnittelen langatonta järjestelmää kotiini.
Minkälainen modeemi ja muut tarvittavat lisäosat kannattaa hankkia ja mikä on edullisin ostopaikka?
Toimiiko langaton systeemi seinienkin läpi vai vaatiiko "näköyhteyden"?
KIITOS VASTAUKSISTA ETUKÄTEEN!
Welhoon langaton yhteys?
2
919
Vastaukset
- fct
Yleensä joustavin, toimivin ja pidemmän päälle edullisin ratkaisu on hankkia tavanomainen kaapelimodeemi ja sille kaveriksi erillinen WLAN-tukiasema. Tärkeintä on kuitenkin varmistaa, että kortit ja tukiasema ovat saman standardin mukaisia.
WLAN-korteissa on varsin vähän eroja valmistajien välillä. Lähes kaikki perustuvat muutaman suuren piirivalmistajan valmisratkaisuihin, joten kaupasta löytyy tusinoittain eri merkkisiä ja hintaisia tuotteita, jotka ovat teknisesti yksi ja sama laite. Sama pätee edullisiin tukiasemiin.
Edullista ostopaikkaa voi etsiä vaikkapa MBnetin hintaseurannasta.
Laitteet toimivat radiotaajuuksilla joten näköyhteyttä ei tarvita. Päinvastoin kuin mitä toinen kirjoittaja tässä suositteli, minusta on järkevintä hankkia Welholta sellainen kaapelimodeemi, jossa on sisäänrakennettuna langaton tukiasema. Siihen kytketään Ethernet-kaapelilla se tietokone, josta tukiasemaa hallitaan. Langattomasti se tukee sitten useita muita tietokoneita. Kantavuuksista ja seinien läpäisystä en osaa sanoa, tavallisessa asunnossa tai omakotitalossa se ei liene ongelma.
Jos ostat em. laitteen Welhon toimistosta, saat varmasti yhteensopivan laitteen ja laatikossa on kaikki mitä kytkentöihin tarvitaan (tv-kaapelin haaroitin, Ethernet-johto yms). Usein heillä on niin edullisia tarjoushintoja, ettei mistään saa sen halvemmalla. Tietokoneessa pitää olla Ethernet-verkkokortti valmiina. Jos tietokone ei ole ihan lähellä tv-töpseliä, voit joutua ostamaan pidemmän Ethernet-kaapelin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä742289Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502219SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622025Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171801Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön861228Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.741133HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a362931005Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T321948Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah99904- 57843