Mothman - Sanansaattaja

Alku tässä Richard Gerelle epätyypillisessä elokuvassa oli lupaava, mutta sitten juoni jumittui paikoileen ja hajosi käsiin. Viipyilevästä kuvauksesta pidin, mutta se ei jaksanut kantaa elokuvaa loppuun saakka, vaan alkoi tuntua itsensä toistamiselta.

3

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      Luultavasti spoilereita as usual.

      Puhut vähän mutta asiaa kaverini. Itseäni alkoi tarina tökkiä kun selvisi Mothamanin salaisuus. Vielä pahempi erhe mielestäni oli se että itse Mothmaniin ei paneuduttu tarpeeksi syvällisesti ja sitten lopun oksettavan silta-episodi kruunasi koko kauheuden.

      Ihan näin sidenoottina elokuvasta tuli mieleen eräs Costnerin tähdittämä Dragonfly-niminen kauhistus. Samoihin aikoihin ilmestyneet leffat ja molempien niminä kauhistuttavat siivekkäät. Molempia yhdistää myös kunnon antikliimaksi. Ehkä 50-lukulaiset japanilaishirviöt eivät sovi aiheiksi 2000-lukulaiseen jännitysnäytelmään.

    • Minusta Mothman on hyvä elokuva. Parasta elokuvassa on tunnelma, odottava ja jännittävä tunnelma, joka tempaa mukaansa. Minulla oli onni katsoa leffa ilman mitään ennakko-odotuksia ja koin todella miellyttävän yllätyksen. Richard Gere on taitava näyttelijä, joka liian usein tuntuu ajautuvan romanttisiin komedioihin tai muuten vain puolivillaisiin tuotantoihin. Mothaman oli parasta Gereä herran aikoihin.

      Nykyään elokuvissa painottuvat mielestäni aivan liikaa toiminta ja efektit. Henkilöhahmoihin ja tunnelmaan ei kiinnitetä tarpeeksi huomiota. Mothaman oli piristävä poikkeus tässä mielessä. Se on kaikin puolin taitavasti tehty ja elokuvasta jääkin mieleen sellainen taitava ja harkittu jälkimaku. Koko tarina tuntuu huolellisesti mietityltä ja minä pidin kovasti. Hieman samanlaisia elokuvia on esimerkiksi Others tai Kuudes aisti, jotka molemmat, Mothmanin tavoin, hyödyntää kauhuelokuvista tuttuja elementtejä, tosin vain tunnelmanluonnissa, ei tapahtumissa.

    • Maibek

      Se,että elokuva on "tositapahtumiin"perustuva tekee sen,että katson elokuvaa aivan eri kulmasta ja ehkä hieman vaativammin ja arvostellen. Yleensä elokuvaa vain katsoo ja yrittää nauttia tarinasta.

      Pidin kyllä leffasta,mutta Gere oli ehkä väärä mies tähän pääosaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2486
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2106
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1779
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      91
      1732
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1527
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      127
      1086
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1001
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe