Mothman - Sanansaattaja

Alku tässä Richard Gerelle epätyypillisessä elokuvassa oli lupaava, mutta sitten juoni jumittui paikoileen ja hajosi käsiin. Viipyilevästä kuvauksesta pidin, mutta se ei jaksanut kantaa elokuvaa loppuun saakka, vaan alkoi tuntua itsensä toistamiselta.

3

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      Luultavasti spoilereita as usual.

      Puhut vähän mutta asiaa kaverini. Itseäni alkoi tarina tökkiä kun selvisi Mothamanin salaisuus. Vielä pahempi erhe mielestäni oli se että itse Mothmaniin ei paneuduttu tarpeeksi syvällisesti ja sitten lopun oksettavan silta-episodi kruunasi koko kauheuden.

      Ihan näin sidenoottina elokuvasta tuli mieleen eräs Costnerin tähdittämä Dragonfly-niminen kauhistus. Samoihin aikoihin ilmestyneet leffat ja molempien niminä kauhistuttavat siivekkäät. Molempia yhdistää myös kunnon antikliimaksi. Ehkä 50-lukulaiset japanilaishirviöt eivät sovi aiheiksi 2000-lukulaiseen jännitysnäytelmään.

    • Minusta Mothman on hyvä elokuva. Parasta elokuvassa on tunnelma, odottava ja jännittävä tunnelma, joka tempaa mukaansa. Minulla oli onni katsoa leffa ilman mitään ennakko-odotuksia ja koin todella miellyttävän yllätyksen. Richard Gere on taitava näyttelijä, joka liian usein tuntuu ajautuvan romanttisiin komedioihin tai muuten vain puolivillaisiin tuotantoihin. Mothaman oli parasta Gereä herran aikoihin.

      Nykyään elokuvissa painottuvat mielestäni aivan liikaa toiminta ja efektit. Henkilöhahmoihin ja tunnelmaan ei kiinnitetä tarpeeksi huomiota. Mothaman oli piristävä poikkeus tässä mielessä. Se on kaikin puolin taitavasti tehty ja elokuvasta jääkin mieleen sellainen taitava ja harkittu jälkimaku. Koko tarina tuntuu huolellisesti mietityltä ja minä pidin kovasti. Hieman samanlaisia elokuvia on esimerkiksi Others tai Kuudes aisti, jotka molemmat, Mothmanin tavoin, hyödyntää kauhuelokuvista tuttuja elementtejä, tosin vain tunnelmanluonnissa, ei tapahtumissa.

    • Maibek

      Se,että elokuva on "tositapahtumiin"perustuva tekee sen,että katson elokuvaa aivan eri kulmasta ja ehkä hieman vaativammin ja arvostellen. Yleensä elokuvaa vain katsoo ja yrittää nauttia tarinasta.

      Pidin kyllä leffasta,mutta Gere oli ehkä väärä mies tähän pääosaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      195
      10856
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      35
      1597
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe