Mittariston valojen vaihto

Hei! Kuinka suuresta operaatiosta on kyse, kun pitäisi vaihtaa mittaristoon pari lamppua Alfa 164:seen. Harmittavasti just bensa-&lämpötilamittari pimeenä. Kiitos
4340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei se hirveä operaatio ole, menee jotakuinkin näin:

- Kaiva trippimittarin nollauksen, merkkivalotestin ja mittarivalojen säädön symbolit sisältävä pikkuinen paneeli irti ja ratin oikealta puolelta myös vastaava muovinpala pois, niiden alta pari ruuvia auki

- Avaa mittariston alapuolisen paneelin (sen, missä ne äskeiset muovinpalat olivat kiinni) kummastakin päästä paneelin alapuolelta yksi ruuvi

- Irrota ko. paneeli vetämällä sitä ulos- ja ehkä vähän ylöspäin, älä kisko pelkästään päistä ettei paneeliraukka mene poikki

- Irrota liittimet mittarivalojen säätöpotikasta ja viereisistä nappeleista

- Avaa paneelin alta paljastuneet kaksi isoa, mittariston alareunaa paikallaan pitävää ristipäätä

- Nosta mittaristoa suoraan ylöspäin, jotta takareunan tassut nousevat pois kojelaudan hahloista

- Irrota neljä moninapaliitintä ja ota niille menevät johtovyyhdit irti mittariston takaosan kiinnikkeistä

- Nosta mittaristo pois

Homma on helpompi kuin tuon listan perusteella näyttää, ainoa uskoa vaativa asia on sen mittariston alapuolella olevan paneelin irrotus. Se kun tuntuu aina purevan keskikohdastaan kiinni, mutta ei siellä mitään ruuvia tms. ole. Lievää väkivaltaa käyttäen se lähtee kyllä.

Kannattaisi muuten varmaan samalla kertaa vaihtaa kaikki polttimot, muuten on kumminkin ensi viikolla taas jotain pimeänä.

Äänestä
  • Kiitoksia vaivannäöstä!

    Äänestä

  • hyödyllisestä tiedosta!

    Omassa palaa kutakuinkin enää nopeusmittarin lamput ja silloin tällöin puolet kiekkamittarista.

    Nuo kun simahtavat niin on vissiin viimeinkin pakko alkaa vaihtamaan...

    Äänestä

  • Kuusnepan mittarit taitaa olla yksi yleisimpiä puheenaiheita tällä palstalla... Mikähän mun tripissä on, se jumii 0,9 kilsan kohdalla? Pas*** jossain välissä varmaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Newbie kirjoitti:

Hei! Kuinka suuresta operaatiosta on kyse, kun pitäisi vaihtaa mittaristoon pari lamppua Alfa 164:seen. Harmittavasti just bensa-&lämpötilamittari pimeenä. Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu