Partiolaisten ikähaarukka?

Kysyvä ei tieltä eksy.

Olisin vain kysynyt, että minkä ikäistä porukkaa partiota nykyisin harrastaa? itsellä kun nuorempana tuli stoppi sillä ketään yli 14 vuotiasta partiota harrastavaa ei ollut... Paitsi tietenkin ryhmämme vetäjä.
Onko nykyisin esim yli parikymppisten ryhmiä ja mitä niissä puuhataan? Kokoonnutaan aina silloin tällöin erästelemään tai mitä?

6

1318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      mä oon ite n.20 ja mukana menossa. johdan ryhmää mutta ite en varsinaisesti kuulu muuten mihinkään. kai sitä vanhempana voi olla mukana vaikka piirin tai sp:n toiminnassa kursseja yms järjestämässä, tai sitte omassa lippukunnassa vaikka ryhmänjohtajana tms. ja kyllä sitä kai joissain lpk:ssa on yli parikymppisillekin omia ryhmiä, tai sitte voi ottaa hommakseen saada sellasen aikaan. ei kai sillä oo rajoja, mitä voi vähän vanhempana tehä, ei ainakaan pitäs olla;)

    • meillä on vaeltajaryhmä neltä tyttöä parikymppisiä ollaan.. tehään kaikkea maan ja taivaan väliltä, välillä tehään omia retkiä ja suunnitellaa tempauksia lpklle, vaelletaan ja pietään hauskaa:) tosin kolme meistä on aktiivisessa toiminassa muutenkin mukana, mut kannattaa kysellä oman alueen lkosta että mitä toimintaa on tarjollam , kyllä meille ainaki ilomielin otetaan uusia vastaan, johtaja pula on aika yleistä näinäpäivinä.. itteki toimin vaeltajana, laumanjohtajana, akelana (laumanjohtajien johtaja) ja istun hallituksessa, et pestejä löytyy joka sormelle:)

    • Masaaka

      Opiskelijapartiolaiset korkeakoulujen opiskelijoille, partiokillat vanhemmille parroille jne.

      Mutta meidänkin lpk:ssa on vaeltajaryhmä ilman yläikärajaa, kokoukset kerran kuussa, retkiä pari vuodessa.

    • Orkel

      meidän lippukunnan keski-ikä on noin 16v eli nuorta porukkaa ollaan.

      • Kattis

        Hmm, outo kysymys :)

        Tottakai löytyy vanhempaakin porukkaa partiosta. Tai minulle se nyt ainakin on ihan itsestään selvyys..olen 22-vuotias itse. Mutta tietenkin 14-vuotiaana saattaa tuntua eteti näe kuin niitä itsensä ikäisiä ja nuorempia. Mutta vähän vanhempana (varsinkin jos käy kursseilla, piirin tapahtumissa yms) huomaa, että porukkaa löytyy ihan ikäluokkien ala- ja yläpäästä. Sehän partiosta juuri tekee niin rikkaan harrastuksen :)


    • näin on

      Tottakai kaiken ikäiset voivat harrastaa partiota! Ryhmäjaot menevät muistiini luottaen näin:
      Sudenpennut 7-10v
      Seikkailijat 10-12v
      Tarpojat 12-15v
      Samoajat 15-17v
      Vaeltajat 17-22v
      Aikuiset >22v
      Eli siis kaikki ovat tervetulleita partioon iästä riippumatta. Eri ikäisillä on erillaisia taitojaan vastaavia tehtäviä, jotka luonnollisesti kasvavat iän myötä. Esim. Samoaja- ja Vaeltaja-ikäisillä on sekä omaa ohjelmaa, että pienempien ohjaamista. Yli 22-vuotiaat eli aikuiset yleensä ohjaavat nuorempia (mm. sudenpentu- ja seikkailija-ikäisiä.) He voivat myös kokoontua itsekseen tekemään omia juttujaan. Ohjelma on melko vapaata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1662
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      911
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      811
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      738
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      730
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      700
    Aihe