Näin tuolla Suomi24;n Intia osiossa kyselyn tästä ja koska siellä ei ollut (ainakaan vielä) vastauksia niin ajattelin kysästä täältä kun täällä ne "fanit" varmaan käy enempi...
Onko Mumbayn Bollywood studioilla järjestettyjä "esittely"kierroksia asiasta innostuneille turisteille? Jos on niin kertokaa kaikki mitä niistä tiedätte tai ainakin mitä minun olisi hyvä tietää jos mielin sinne mennä "urkkimaan" jotain tästä mielenkiintoisesta ajanvietteestä ja siitä miten sitä tehdään!?!
Tässä mulla uusi unelma muiden joukkoon listan perälle, haluu päästä tutustumaan Bollywoodstudioille (Hollywood kun ei kiinnosta tippaakaan...)!
Bollywoodia
4
426
Vastaukset
- fiuts
Jep Jep
- T.s.
... Kirjoitin yhestä sattumuksestani asian tiimoilta sin Intia-osioon.. Käy kurkkaas...
Lisään tähän viel, et .. Näin myös samalla reissulla , mut kuukautta aiemmin kuvausryhmän ihan maantiellä Bombayn lähellä.. ajoin riksalla siihen viereen ja seurailin ku ne järkkäili kamojaan. Ne oli eristänyt pari kilsaa moottoritietä ja kuvasivat siis kai jotain autopätkää ..en pystynyt sillonkaan jäädä seuraamaan tapahtumia.. ..siis että, jos sinne meet, pidä silmäs auki ..ja tietty.. kai sinne studioillekin voi mennä kärkkymään, en yhtään epäile etteikö sieltä jotain lohkeis.. Länsimaiset ihmiset on Intiassa aina erityisasemassa.- Rani
Olin työharjoittelussa Bollywoodissa ja sen voin sanoa, että sulla pitäis olla kontakteja tai hyvä mäihä, jos Bollywoodia haluaisit nähdä. Kiertoajeluja ei järjestetä. On tapoja päästä sitä näkemään..
- Pääset ekstraksi elokuvaan. Monet casting hemmot pyörivät Colabassa ja yrittävät epätoivoisesti saada houkutelluksi turisteja elokuviin näyttelemään. Kympin päiväpalkka ja 1-2 ateriaa päivässä sekä kuljetukset. N. 10h.
- Lahjot oikeita ihmisiä studioilla ja pääset hetkeksi näkemään studiota salaa..
- Teet aiheesta lehti tmv. tieteellistä juttua ja pääset kuvauksiin tuotantoyhtiön kautta.
Bollywood elokuvateollisuus ei ole turistinähtävyys vaan vakava bisnesmuoto.. Rani kirjoitti:
Olin työharjoittelussa Bollywoodissa ja sen voin sanoa, että sulla pitäis olla kontakteja tai hyvä mäihä, jos Bollywoodia haluaisit nähdä. Kiertoajeluja ei järjestetä. On tapoja päästä sitä näkemään..
- Pääset ekstraksi elokuvaan. Monet casting hemmot pyörivät Colabassa ja yrittävät epätoivoisesti saada houkutelluksi turisteja elokuviin näyttelemään. Kympin päiväpalkka ja 1-2 ateriaa päivässä sekä kuljetukset. N. 10h.
- Lahjot oikeita ihmisiä studioilla ja pääset hetkeksi näkemään studiota salaa..
- Teet aiheesta lehti tmv. tieteellistä juttua ja pääset kuvauksiin tuotantoyhtiön kautta.
Bollywood elokuvateollisuus ei ole turistinähtävyys vaan vakava bisnesmuoto.....meidän perhe pääsi (=lahjomalla...)
Näkyi kaikenlaista, muttei mitään suurta ja ihmeellistä. Seurattiin jonkun sarjan temppelikuvauksia ja kauempaa ruohikolla valmistauduttiin joukkokohtaukseen. Aamir Khanin tuottama elokuva oli tekeillä myös. Valkoisen "talon" (oli vaan etuseinämä ja parveke) oli tyttö ja muita, jotka odottivat, että kuvaukset pääsisivät alkamaan.
Talon yllä leijui tuulessa iso valkoinen lakana, joka kai teki hyvän valon kameraan, tms...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2172890Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1712546Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061182Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321082- 681038
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831035Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait276994Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka332971Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20919Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22778