Bollywoodia

innostunut Intiafani

Näin tuolla Suomi24;n Intia osiossa kyselyn tästä ja koska siellä ei ollut (ainakaan vielä) vastauksia niin ajattelin kysästä täältä kun täällä ne "fanit" varmaan käy enempi...

Onko Mumbayn Bollywood studioilla järjestettyjä "esittely"kierroksia asiasta innostuneille turisteille? Jos on niin kertokaa kaikki mitä niistä tiedätte tai ainakin mitä minun olisi hyvä tietää jos mielin sinne mennä "urkkimaan" jotain tästä mielenkiintoisesta ajanvietteestä ja siitä miten sitä tehdään!?!

Tässä mulla uusi unelma muiden joukkoon listan perälle, haluu päästä tutustumaan Bollywoodstudioille (Hollywood kun ei kiinnosta tippaakaan...)!

4

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fiuts

      Jep Jep

    • T.s.

      ... Kirjoitin yhestä sattumuksestani asian tiimoilta sin Intia-osioon.. Käy kurkkaas...
      Lisään tähän viel, et .. Näin myös samalla reissulla , mut kuukautta aiemmin kuvausryhmän ihan maantiellä Bombayn lähellä.. ajoin riksalla siihen viereen ja seurailin ku ne järkkäili kamojaan. Ne oli eristänyt pari kilsaa moottoritietä ja kuvasivat siis kai jotain autopätkää ..en pystynyt sillonkaan jäädä seuraamaan tapahtumia.. ..siis että, jos sinne meet, pidä silmäs auki ..ja tietty.. kai sinne studioillekin voi mennä kärkkymään, en yhtään epäile etteikö sieltä jotain lohkeis.. Länsimaiset ihmiset on Intiassa aina erityisasemassa.

      • Rani

        Olin työharjoittelussa Bollywoodissa ja sen voin sanoa, että sulla pitäis olla kontakteja tai hyvä mäihä, jos Bollywoodia haluaisit nähdä. Kiertoajeluja ei järjestetä. On tapoja päästä sitä näkemään..

        - Pääset ekstraksi elokuvaan. Monet casting hemmot pyörivät Colabassa ja yrittävät epätoivoisesti saada houkutelluksi turisteja elokuviin näyttelemään. Kympin päiväpalkka ja 1-2 ateriaa päivässä sekä kuljetukset. N. 10h.

        - Lahjot oikeita ihmisiä studioilla ja pääset hetkeksi näkemään studiota salaa..

        - Teet aiheesta lehti tmv. tieteellistä juttua ja pääset kuvauksiin tuotantoyhtiön kautta.

        Bollywood elokuvateollisuus ei ole turistinähtävyys vaan vakava bisnesmuoto..


      • Rani kirjoitti:

        Olin työharjoittelussa Bollywoodissa ja sen voin sanoa, että sulla pitäis olla kontakteja tai hyvä mäihä, jos Bollywoodia haluaisit nähdä. Kiertoajeluja ei järjestetä. On tapoja päästä sitä näkemään..

        - Pääset ekstraksi elokuvaan. Monet casting hemmot pyörivät Colabassa ja yrittävät epätoivoisesti saada houkutelluksi turisteja elokuviin näyttelemään. Kympin päiväpalkka ja 1-2 ateriaa päivässä sekä kuljetukset. N. 10h.

        - Lahjot oikeita ihmisiä studioilla ja pääset hetkeksi näkemään studiota salaa..

        - Teet aiheesta lehti tmv. tieteellistä juttua ja pääset kuvauksiin tuotantoyhtiön kautta.

        Bollywood elokuvateollisuus ei ole turistinähtävyys vaan vakava bisnesmuoto..

        ...meidän perhe pääsi (=lahjomalla...)
        Näkyi kaikenlaista, muttei mitään suurta ja ihmeellistä. Seurattiin jonkun sarjan temppelikuvauksia ja kauempaa ruohikolla valmistauduttiin joukkokohtaukseen. Aamir Khanin tuottama elokuva oli tekeillä myös. Valkoisen "talon" (oli vaan etuseinämä ja parveke) oli tyttö ja muita, jotka odottivat, että kuvaukset pääsisivät alkamaan.
        Talon yllä leijui tuulessa iso valkoinen lakana, joka kai teki hyvän valon kameraan, tms...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      152
      10997
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5250
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2463
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2153
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1584
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1270
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1196
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      902
    Aihe