oikeuteen vetäminen vaikka on jo saanut maksun loppuvelasta

onko oikeutta periä oikeuden kautta uudelleen samaa kuluttaja saatavaa jonka asiakas on kertaalleen maksanut.

GE money tekee just silleen.. koko velka on maksettu pois jo viime vuoden kesäkuussa.. puolen vuoden jälkeen tulee heidän asianajajaltaan kirje jossa se vaatii että kyseinen summa olisi maksettava sekä asianajajan kulut 120euroa.

koska olen yrittänyt saada riittävää selvitystä molemmilta eikä ole tullut nii nyt on vuosi kulunut ja GE Money on asianajajansa kanssa laittanut asian oikeuden ratkaistavaksi.. kuitit minulla on että se on maksettu mutta onko minulla velvollisuuksia maksaa nyt myös asianajajan kulut sekä oikeudenkäynti kulut.

kuluttaja asiamiehen mukaan perintä on aiheeton. mutta oikeus tietenkin päättää asian GE MONEYN eduksi ja jälleen tavallinen duunari pistetään maanrakoon kun ei ole varaa palkata omaa asian ajajaa

8

2031

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole

      mitään hätää,jos sulla tosiaan on kuitit siitä, että saatava on jo maksettu. Ei siitä myöskään aiheudu sulle mitään kuluja.

    • jore

      Jos asia menee oikeuteen teen sinne vastineen missä ilmoitat milloin olet maksanut velan pois ja kuitit mukaan.muistat vaan että vastineen tekemiseen on määrätty aika haasteen tulemisen jälkeen.

    • maksellut..

      ..lainaasi myöhässä..?

      Vaikka kuinka olisit maksanut varsinaisen velkasumman pois, mutta maksamisen aikana on kertynyt muistutuskuluja/korkoja, niin ne joudut maksamaan.

      Ja jos tästä on kyse ja oikeuskin päättää, että maksettava on, niin ei kyse ole duunarin kyykytyksestä, vaan siitä, että velkansa pitää kaikkien maksaa. Ajallaan.

      • Mitä Äksyin Ämmä

        perintäkirjeessä ole selkeästi ilmoitettu velan perustetta eli sitä, että nimenomaan sanktiosaatavia karhutaan eikä alkuperäistä, siis jo maksettua, velkaa?


      • olla
        Mitä Äksyin Ämmä kirjoitti:

        perintäkirjeessä ole selkeästi ilmoitettu velan perustetta eli sitä, että nimenomaan sanktiosaatavia karhutaan eikä alkuperäistä, siis jo maksettua, velkaa?

        että ketjun aloittaja on vain onnellisesti 'unohtanut' mainita, että karhukirjeillä nimenomaan peritään muistutus/perintäkuluja. Voi olla, että hän vain laskee jo maksaneensa lainaamansa summan ja kauhistelee sitä miten iso paha lainanantaja tuolla tavalla tekee kiusaa. Eli perii lainmukaisia saataviaan.

        Koska ilmeisesti lainansa pitäisi voida maksaa takaisin silloin kun huvittaa. Jos huvittaa..


      • Mitä Äksyin Ämmä kirjoitti:

        perintäkirjeessä ole selkeästi ilmoitettu velan perustetta eli sitä, että nimenomaan sanktiosaatavia karhutaan eikä alkuperäistä, siis jo maksettua, velkaa?

        no muutaman päivän myöhässä maksoin mutta kun asiasta ei ensimmäiseen puoleen vuoteen sen jälkeen tullut mitään kirjettä vaikka kuinka yritin tiedustella..
        ja samaa se sit kuluttaja asiamieskin ihmetteli..


      • xxxxx
        dj_Jani kirjoitti:

        no muutaman päivän myöhässä maksoin mutta kun asiasta ei ensimmäiseen puoleen vuoteen sen jälkeen tullut mitään kirjettä vaikka kuinka yritin tiedustella..
        ja samaa se sit kuluttaja asiamieskin ihmetteli..

        no muutaman päivän myöhässä maksoin mutta kun asiasta ei ensimmäiseen puoleen vuoteen sen jälkeen tullut mitään kirjettä vaikka kuinka >yritin tiedustella..

        Tuskinpa vaan, taidat olla ns. uneksija

        >ja samaa se sit kuluttaja asiamieskin ihmetteli..

        Taas meni puihin. Kuluttaja-asiamies on Helsingissä. Olet todennäköisesti asioinut kuluttajaneuvojan kanssa. Tai teikäläisen kielellä kuluttaja neuvoja


    • kansanmies_2

      niin.
      jos olet oikeassa että todellakin olet maksanut velkasi ja korkosi yms., vedä se ge-money vastasyytteeseen. syytä sitä kunnianloukkauksesta, henkisistä kivuista, aiheutuneesta unettomuudesta ynnä muusta... keksi kaikki mahdollinen. käy terapiassa, kuntoutuksessa, ota lomaa töistä... lypsä ne pirulaiset kuiviin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      151
      5172
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3263
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      246
      3106
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2648
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1824
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1605
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1566
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1457
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1437
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1337
    Aihe