onko oikeutta periä oikeuden kautta uudelleen samaa kuluttaja saatavaa jonka asiakas on kertaalleen maksanut.
GE money tekee just silleen.. koko velka on maksettu pois jo viime vuoden kesäkuussa.. puolen vuoden jälkeen tulee heidän asianajajaltaan kirje jossa se vaatii että kyseinen summa olisi maksettava sekä asianajajan kulut 120euroa.
koska olen yrittänyt saada riittävää selvitystä molemmilta eikä ole tullut nii nyt on vuosi kulunut ja GE Money on asianajajansa kanssa laittanut asian oikeuden ratkaistavaksi.. kuitit minulla on että se on maksettu mutta onko minulla velvollisuuksia maksaa nyt myös asianajajan kulut sekä oikeudenkäynti kulut.
kuluttaja asiamiehen mukaan perintä on aiheeton. mutta oikeus tietenkin päättää asian GE MONEYN eduksi ja jälleen tavallinen duunari pistetään maanrakoon kun ei ole varaa palkata omaa asian ajajaa
oikeuteen vetäminen vaikka on jo saanut maksun loppuvelasta
8
2030
Vastaukset
- ei ole
mitään hätää,jos sulla tosiaan on kuitit siitä, että saatava on jo maksettu. Ei siitä myöskään aiheudu sulle mitään kuluja.
- jore
Jos asia menee oikeuteen teen sinne vastineen missä ilmoitat milloin olet maksanut velan pois ja kuitit mukaan.muistat vaan että vastineen tekemiseen on määrätty aika haasteen tulemisen jälkeen.
- maksellut..
..lainaasi myöhässä..?
Vaikka kuinka olisit maksanut varsinaisen velkasumman pois, mutta maksamisen aikana on kertynyt muistutuskuluja/korkoja, niin ne joudut maksamaan.
Ja jos tästä on kyse ja oikeuskin päättää, että maksettava on, niin ei kyse ole duunarin kyykytyksestä, vaan siitä, että velkansa pitää kaikkien maksaa. Ajallaan.- Mitä Äksyin Ämmä
perintäkirjeessä ole selkeästi ilmoitettu velan perustetta eli sitä, että nimenomaan sanktiosaatavia karhutaan eikä alkuperäistä, siis jo maksettua, velkaa?
- olla
Mitä Äksyin Ämmä kirjoitti:
perintäkirjeessä ole selkeästi ilmoitettu velan perustetta eli sitä, että nimenomaan sanktiosaatavia karhutaan eikä alkuperäistä, siis jo maksettua, velkaa?
että ketjun aloittaja on vain onnellisesti 'unohtanut' mainita, että karhukirjeillä nimenomaan peritään muistutus/perintäkuluja. Voi olla, että hän vain laskee jo maksaneensa lainaamansa summan ja kauhistelee sitä miten iso paha lainanantaja tuolla tavalla tekee kiusaa. Eli perii lainmukaisia saataviaan.
Koska ilmeisesti lainansa pitäisi voida maksaa takaisin silloin kun huvittaa. Jos huvittaa.. Mitä Äksyin Ämmä kirjoitti:
perintäkirjeessä ole selkeästi ilmoitettu velan perustetta eli sitä, että nimenomaan sanktiosaatavia karhutaan eikä alkuperäistä, siis jo maksettua, velkaa?
no muutaman päivän myöhässä maksoin mutta kun asiasta ei ensimmäiseen puoleen vuoteen sen jälkeen tullut mitään kirjettä vaikka kuinka yritin tiedustella..
ja samaa se sit kuluttaja asiamieskin ihmetteli..- xxxxx
dj_Jani kirjoitti:
no muutaman päivän myöhässä maksoin mutta kun asiasta ei ensimmäiseen puoleen vuoteen sen jälkeen tullut mitään kirjettä vaikka kuinka yritin tiedustella..
ja samaa se sit kuluttaja asiamieskin ihmetteli..no muutaman päivän myöhässä maksoin mutta kun asiasta ei ensimmäiseen puoleen vuoteen sen jälkeen tullut mitään kirjettä vaikka kuinka >yritin tiedustella..
Tuskinpa vaan, taidat olla ns. uneksija
>ja samaa se sit kuluttaja asiamieskin ihmetteli..
Taas meni puihin. Kuluttaja-asiamies on Helsingissä. Olet todennäköisesti asioinut kuluttajaneuvojan kanssa. Tai teikäläisen kielellä kuluttaja neuvoja
- kansanmies_2
niin.
jos olet oikeassa että todellakin olet maksanut velkasi ja korkosi yms., vedä se ge-money vastasyytteeseen. syytä sitä kunnianloukkauksesta, henkisistä kivuista, aiheutuneesta unettomuudesta ynnä muusta... keksi kaikki mahdollinen. käy terapiassa, kuntoutuksessa, ota lomaa töistä... lypsä ne pirulaiset kuiviin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683099
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)743004Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.672859On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632554Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli391997- 601637
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181619- 351585
- 591536
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,201510