Mikä vialla? Auto käy 3 pytyllä kylmänä, moottorin lämmetessä normaalisti. Moottorin merkkivalo palaa mittaristossa.
Auto on 316i 1.8 Valvetronic vm. 2003 ajettu 76tkm.
Auto on 316i 1.8 Valvetronic vm. 2003 ajettu 76tkm.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
vian selvittämiseen. Tulee todennäköisesti kaikkein edullisimmaksi. Vian selvittäminen ei oikein muuten onnistu. Arvailemalla teetät turhaa työtä ja maksat turhista osista.
että kansi tai kannentiiviste. on nimittäin ollut vikoja niissä.
Käytin testerissä, testeri kertoi sytytyskatkoksia 2 sylinterissä. Veikkailivat valvetronic vikaa. Siis mitä? 76 mittarissa ja venttiilikoneistossa häikkää. Kustannusarvio 1500 €.
Puhut paskaa!
Kansivika, valvetronicvika ja sytytyskatkoksia - koeta edes päättää mikä on vialla! Autollasihan ei ole edes ajettu 100tkm mene itkemään merkkiliikkeeseen!
PS. Sytytyskatkos johtuu sähkölaitteista ei mekaniikasta!
No kyllä on melkonen asentaja ollu sua palvelemassa! Ei kai kukaan ammattilainen puhu sytytyskatkoksista ja epäile sen johtuvan valvetronicista... Epäilempä koko tarinaa hyvin vahvasti.
Minun BMW 523 ilmoitteli myös käyntihäiriöitä ja oma OBD-laite kertoi "cylinder mis-fire". Vika oli kuitenkin vuotava alipaineletku. Tsekkaa letkut ensin. On halvin vaihtoehto